$
חדשות נדל

כמעט מחטף בתמ"א באזור המרכז

ארגונים ירוקים טוענים כי במשרד הפנים ניסו לבצע מחטף בתוכנית המתאר הארצית כדי לאפשר תוספת בנייה מסיבית במרכז, גם על חשבון שטחים מוגנים

דותן לוי 08:4114.02.13

מינהל התכנון במשרד הפנים, אשר בראשו עומדת בינת שוורץ, ניסה לבצע מחטף תכנוני בתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, שמשמעותו תוספת משמעותית של יחידות דיור באזור המרכז. כך טוענים שורה של ארגונים ירוקים ובהם החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין ועמותת במקום, שפנו לאחרונה במכתב בנושא ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.  

במכתב שהגיע לידי "כלכליסט" מעלים הארגונים דאגה בנוגע להתנהלות מינהל התכנון בתקופה האחרונה אשר לטענתם הפכה לבעייתית. לפי המכתב, באמצע דצמבר 2012 העלה מינהל התכנון לסדר היום של המועצה הארצית לתכנון ובנייה יוזמה לשינוי חלק מתמ"א 35 בהליך בזק. "בניגוד להליך המסודר והשקוף שאותו ניהל עד כה מינהל התכנון בנוגע לעדכון התמ"א, נוהל מעין 'מחטף' לגביה בחודש האחרון", לשון המכתב.

 

שטח באזור ראשון לציון. "רצו לאפשר חריגה של 25% במקום 10% כיום" שטח באזור ראשון לציון. "רצו לאפשר חריגה של 25% במקום 10% כיום" צילום: צפריר אביוב

 

לפי הארגונים, מטרת אותו דיון היתה ביצוע שינוי נקודתי בתמ"א 35 אשר השפעתו היתה ניכרת באופן ישיר על תמ"מ 21/3 - תוכנית המתאר של מחוז מרכז. לדברי יעל דורי, ראש תחום התכנון בעמותת אדם טבע ודין, תמ"א 35 אינה תוכנית שקובעת ייעודי קרקע או היקף בנייה מדויק בכל מקום, אבל שינוי של סעיפים מסוימים משפיע באופן ישיר על תוכניות מחוזיות. כך למשל בכל מחוז מוגדרים מדיניות של צפיפות לבנייה וכן סעיפי גמישות אשר מאפשרים חריגה באחוזים מהשטח שמסומן בתוכנית המתאר. "השינוי שביקשו לבצע היה יכול להעלות את הצפיפות במחוז המרכז ולהגדיל את הגמישות הזו מ־10% כיום לחריגה של עד 25% וכך לאפשר למינהל התכנון לעמוד ביעדים שנקבעו לו לבנייה באזור המרכז".

 

לדבריה, השינוי היה מאפשר חריגה מהשטחים שהוגדרו כמרקמים עירוניים לעבר שטחים שיש עליהם כיום יותר הגבלה. "אם השינוי היה מתקבל ניתן היה לעדכן את התמ"מ (תוכנית מתאר מחוזית) ולאחר מכן לתרגם זאת לזכויות בנייה ולאפשר פיתוח ובנייה בשטחים שעד כה היו מוגנים". "קידום התיקון באופן שאינו תואם את הוראות בחינת השינוי לתמ"א 35, משמעו קידום התיקון באופן לא חוקי", לשון המכתב.

 

בגופים הירוקים הסבירו כי מייסודה מפנה תמ"א 35 את הבנייה לפריפריה אלא שבשנים האחרונות, בעקבות עליית מחירי הנדל"ן למגורים, עיקר הלחץ מצד הממשלה הוא להגדלת היקף הדירות במרכז מתוך הבנה שרק על ידי שיווק קרקעות

מסיבי שם ניתן יהיה להוריד את מחירי הדירות. לאחרונה נעשה ניסיון להגדיל את היקף הבנייה בערים ב־20% במסגרת המועצה הארצית אך הניסיון נכשל וכעת מבקש מינהל התכנון לפעול בדרכים עוקפות להגדיל את היקפי הבנייה במרכז בצורה מהירה אשר לא תדרוש את שינוי התוכניות המחוזיות. אחת ההערכות היא כי מינהל התכנון ביקש להגדיל את שטחי הבנייה באזורים הכפריים באזור המרכז על חשבון קרקעות חקלאיות.

 

במכתב נטען עוד כי הבקשה לשינוי הועברה לידי הוועדה המחוזית מחוז מרכז רק ימים ספורים לפני הדיון, כך שאיש במחוז לא הספיק לבחון אותה לעומק. המכתב נשלח ליועץ המשפטי לממשלה בסוף ינואר, והדיון בוועדה הארצית אמור היה להתקיים שבוע לאחר מכן, אך בסופו של דבר הנושא ירד מסדר היום.

 

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "דיונים והחלטות במועצה הארצית שאינם אהובים על גופים שונים, אינם מעשה לא חוקי או לא סביר, ואינם עילה לפנייה ליועמ"ש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x