שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המינהל תוקע פרויקט פינוי־בינוי בירושלים

בניית פרויקט פינוי־בינוי ברחוב הציונות הפכה ללא כלכלית לאחר שהמינהל דרש לקבל כ־50 דירות במקום. הדיירים ביקשו מהיזם ניסים אסייג לחלץ את הפרויקט

דותן לוי 09:0222.01.13

דרישה של מינהל מקרקעי ישראל לקבלת עשרות דירות במתחם לפינוי־בינוי בירושלים הופכת את התוכנית לבלתי כלכלית וכך עוצרת את קידומה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר במתחם שממוקם ברחוב הציונות בעיר, אשר כולל כמה בנייני שיכון של עמידר ובהם 64 דירות.

 

לפי התוכנית, שהיא יוזמה של משרד השיכון והוכרזה על ידיו בשנת 2007, בקרקע שעליה עומדים הבניינים ובקרקעות הצמודות לה המשתרעות על שטח של 22 דונם יוקמו 266 יחידות דיור ב־15 בניינים. המתחם משתרע על קרקע שבחלקה פרטית ובחלקה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל.

 

רחוב הציונות בירושלים רחוב הציונות בירושלים צילום: גיא אסיאג

 

יזמים שהתעניינו בעבר בתוכנית נטשו אותה בשל דרישת המינהל, ולאחרונה סיכמו דיירי המתחם עם היזם ניסים אסייג, מבעלי חברת NSA, כי ייצג אותם במסגרת הפרויקט ויפעל כדי לקדם את הקמתו.

 

אסייג. "יד ימין פועלת הפוך מיד שמאל" אסייג. "יד ימין פועלת הפוך מיד שמאל" צילום: נמרוד גליקמן

 

לדברי אסייג, הוא החליט לקחת על עצמו את הפרויקט אף שכמה יזמים בחנו אותו והחליטו לעזוב בטענה שאינו כלכלי. "נפגשתי עם יו"ר הוועדה המקומית בירושלים והוא הבטיח לעזור בקידום הפרויקט ולנהל את המשא ומתן מול המינהל", אמר אסייג. לדבריו מדובר באבסורד מכיוון שאת הפרויקט יזמה מדינת ישראל, ובעוד שיד אחת מקדמת אותו, יד שנייה

תוקעת את קידומו. בנטרול הדירות שדורש המינהל, אשר מספרן עומד על כ־50, מדובר ביחס חיובי שמשקף לפרויקט כלכליות של 1:4.5 - כלומר בנייה של 4.5 דירות על כל דירה שנהרסת.

 

עיריית ירושלים הפכה לאחרונה לאחת הערים הבולטות ביותר בארץ בתחום הפינוי־בינוי. בעיר אושרה בשנה וחצי האחרונות סדרה של פרויקטים גדולים ופרויקטים נוספים בתחום זה נמצאים כבר בהליכי אישור מתקדמים. כך למשל, אושרה בתחילת החודש הקמת 276 דירות במתחם בדרך חברון שיחליפו 72 דירות סוכנות ישנות. הפרויקט הגדול ביותר שאושר בשנה האחרונה בעירייה היה שילוב של שתי תוכניות פינוי־בינוי להקמת 562 יחידות דיור בקטמונים.

ממינהל מקרקעי ישראל לא התקבלה תגובה.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x