חדשות נדל"ן

פרויקט של 35 מיליון שקל: תחנת הרכבת הראשונה בירושלים

מתחם תחנת הרכבת נחשף היום. הוא יכלול גלריה, מסעדות ושוק, וייפתח באפריל. הכניסה תותר גם בשבתות

אריאל נוי 17:5618.12.12

פרויקט "התחנה הראשונה" בירושלים נחשף היום (ג'). בפרויקט יושקעו בסה"כ 35 מיליון שקל: היזמים השקיעו 15 מיליון שקל, עיריית ירושלים השקיעה בחניה במתחם 5 מיליון שקל, ובעלי העסקים ישקיעו עוד כ-15 מיליון בעבודות התאמה ועיצוב העסקים. 

 

המתחם, שנמצא ברשותה של רכבת ישראל, הושכר ליזמים אבי מורדוך, עדי טלמור, ארז נבון ואסף חמו לתקופה של עשר שנים, ולאחר מכן יוחזר השטח לרכבת ישראל. היזמים התחייבו לתחזק את המתחם ולהפוך אותו לאתר תיירות.

 

התחנה הראשונה. החלה לפעול ב-1892 התחנה הראשונה. החלה לפעול ב-1892 צילום: דודי סעד

 

המבנה העות'מני שבמקום יכיל מרכז לסדנאות קולינריה, פאב ומרכז מידע שממנו יצאו סיורים. בתחנה תפעל גם גלריה לאמנות בשטח 160 מ"ר שתתפקד גם כתיאטרון קטן בשעות הצורך. כמו כן יכלול המתחם שלוש מסעדות, שוק ודוכני מזון אשר ימוקמו סמוך למסילה. במקום מתוכננים אירועים מתחום המוזיקה, הספרות והאמנות. המתחם יהיה פתוח גם בשבתות.

 

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, אמר: "פתיחת המתחם בשבת עומד בסטטוס קוו של ירושלים: עסקים פרטיים יכולים לפתוח בשבת ועסקים ציבוריים סגורים" .

 

היזם ארז נבון מסר ל"כלכליסט" כי "אני רואה במתחם אבן שואבת לתושבי ירושלים. הוא ישמש מוקד משיכה לתיירות החוץ והפנים. מיקומו האסטרטגי של המתחם הוא על ציר התרבות, ציר התיירות, ציר הספורט וציר הבילוי והפנאי".

 

המתחם יכלול פאב, גלריה, מסעדות ושוק המתחם יכלול פאב, גלריה, מסעדות ושוק צילום: דודי סעד

 

החל משנת 1892 שימשה התחנה כתחנה הראשונה של קו הרכבת הראשון בארץ, שנסע מירושלים ליפו, ופעלה עד שנת 1998. מחודש אפריל תפתח התחנה מחדש את שעריה לציבור הרחב.

 

מתחם תחנת הרכבת ההיסטורית של ירושלים ממוקמת בשכונת בקעה, בין דרך חברון לדרך בית לחם, בסמוך לתיאטרון החאן, הסינמטק, תיאטרון ירושלים, גן הפעמון ופארק המסילה, שעתיד להפוך למסלול האופנים הראשון בעיר. העיצוב הארכיטקטוני של המבנה הושפע רבות מתרבות הבנייה האירופאית הטמפלרית של המאה ה-19.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x