$
חדשות נדל"ן

יאיר לפיד: "נזרוק לפח את הקריטריון של ותק בנישואים בדיור בר השגה"

יו"ר מפלגת יש עתיד הציג את תוכניתו לענף הנדל"ן, שכוללת פרויקטים להשכרה ב-10 הערים היקרות בישראל, ושינוי הקריטריונים לדיור בר השגה

דותן לוי 19:0110.12.12
"הפוליטיקאים ממשיכים להבטיח הבטחות שברור שאין להם יכולת לעמוד בהם. אנחנו מבטיחים שורה של הצעות מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב ואחת מהן היא תוכניות הדיור. אנחנו מציעים בנייה של 150 אלף דירות להשכרה בסטנדרטים גבוהים ובמחירי שכירות שיעמדו על 65% ממחירי השוק כיום, ויורידו את מחיר הדירות לרמה של לפני 2007. הדירות יבנו מכספי המוסדיים ולא יעלו למדינה שקל", כך אמר היום (ב') יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד בוועידת ישראל לעסקים של גלובס.

לפיד הציג את תוכניתו ליצירת מאות אלפי דירות להשכרה, ואמר: "אם אתה אדם צעיר ששירת בצבא ועבד קשה יש לי בשורה קשה עבורך, אם אין לך דוד עשיר, כנראה שלא תהיה לך דירה. אם לא נשנה את חוקי המשחק אנחנו נצטרך להגיד לאנשים הללו שלא תהיה להם דירה. איזה אדם צעיר יכול לעצור את חייו למשך 11 שנה, שזו התקופה של מספר המשכורות הנדרש לצורך רכישת דירה?".

 

לפיד. "אם אין לך דוד עשיר, כנראה שלא תהיה לך דירה" לפיד. "אם אין לך דוד עשיר, כנראה שלא תהיה לך דירה" צילום: נמרוד גליקמן

 

לדבריו, "אחרי ועדת טרכטנברג דיברו על מיצוי כושר השתכרות הציבור. העובד הוא גם זה שישלם מס ולכן למדינה כדאי לעזור לו לקנות את הדירה הראשונה שלו. אבל אחרי שהכל נחתם, אריאל אטיאס שר הבינוי והשיכון מש"ס, הוציא את הקריטריון  שמחייב לעבוד והמציא קריטריון חדש שהוא ותק בנישואים. ואיזה ציבור בישראל מתחתן בגיל הכי צעיר? אני מכיר בזה שגם החרדים הם אזרחים שצריכים דיור, אבל תראו לי עוד מדינה בעולם שבה דווקא אנשים שעובדים הם נטולי זכויות. אנחנו נדאג לזרוק לפח את הקריטריון של ותק בנישואים ונחזיר את הקריטריון של מיצוי כושר השתכרות".

 

לפיד הוסיף כי "זה ההסכם הקואליציוני שאנחנו נחתום עליו – פרויקטים להשכרה ב-10 הערים היקרות בישראל. זה לא מקרי שנקבתי בערים היקרות. הבניינים האלה ייבנו במינימום של 300 דירות למתחם כדי שעלויות הניהול יהיו זולות. בכל הערים הללו יש למדינה קרקעות. זה אינטרס לאומי".

 

על מימון הבנייה להשכרה אמר לפיד: "המוסדיים מחפשים אפיקי השקעה ארוכי טווח, אבל הם לא קיימים בישראל והם משקיעים בקזינו בווגאס או בקרקעות עם שותפים מפוקפקים במזרח אירופה. אם יציעו להם דבר כזה הם ישקיעו. אין להם אפיקי השקעה שיאפשרו להם לישון בשקט. המהלך יתבצע לפי המודל של כביש 6 לתקופה של 30 שנה והמדינה היא זו שתפקח על תנאי המכרז. 25% מהמתגוררים בדירות הללו יהיו צעירים שעובדים בשירות המדינה כמו חיילים, שוטרים, אחיות וכו'. 5% נוספים ישמשו את זכאי הדיור הציבורי כדי שלא יגורו בגטאות. מודלים דומים כבר קיימים במדינות כמו גרמניה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x