$
חדשות נדל

המדינה תקצה רק 40 דירות לדיור בר־השגה מתוך 1,000

עיריית הרצליה תכננה ש־215 יחידות בפרויקט הבנייה ליד קיבוץ גליל ים יוקצו לטובת דיור מוזל. אלא שמכרז ראשון קובע שרק על 40 דירות יהיה פיקוח מחיר, והיתר יושכרו במחירי שוק. בעקבות עתירת העירייה, הקפיא בית המשפט את התוכנית

שי פאוזנר 07:4205.12.12

בית המשפט המחוזי בתל אביב פרסם אתמול צו שלפיו המדינה לא תוכל לפרסם את המכרז למכירת החלק הראשון של הקרקעות לבניית דירות במקום שדות קיבוץ גליל ים, שיהפכו לחלק מהרצליה. משמעות ההחלטה היא שעתידו של אחד ממתחמי הדיור המרכזיים שאמורים לקום במרכז הארץ בשנים הקרובות אינו ברור כעת.

 

 

ההחלטה ניתנה בעקבות עתירה שהגישו עיריית הרצליה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר נגד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל. במסגרת העתירה ביקשה העירייה להורות על ביטול החלטת אטיאס והמינהל להקצות בגליל ים רק חלק מהדירות לזוגות זכאי משרד השיכון במחירים מפוקחים.

 

השטח המיועד לבנייה בגליל ים השטח המיועד לבנייה בגליל ים צילום: עמית שעל

 

על פי תנאי המכרז, שאמור היה להתפרסם השבוע, מתכננת המדינה כי מתוך כ־1,000 דירות במתחם אכן ייבנו 215 דירות בבנייה רוויה, שייעודו להשכרה בלבד. אלא שבסופו של דבר רק 40 מהדירות הללו יוצעו להשכרה בדמי שכירות מפוקחים לזכאי משרד השיכון. דמי השכירות עבור דירות אלו יהיו בפיקוח ויעמדו על 2,500–2,800 שקל לחודש עבור דירת שלושה חדרים. שאר 175 הדירות במתחם יושכרו ללא פיקוח מחירים, בדמי שכירות המקובלים בשוק הדירות להשכרה באזור זה של הרצליה – כ־6,000 שקל בחודש.

 

המכרז שהוקפא אתמול הוא חלק מתוכנית ענק לבניית כ־4,000 דירות במתחם החקלאי של גליל ים, כ־800 דונם בין רחוב הרב קוק בהרצליה לנתיבי איילון. הדיונים על עתיד שטח זה נמשכים משנת 1996, ובמסגרת זו הוצעו לא פחות מתשע תוכניות בנייה שונות. התוכנית האחרונה לשטח אושרה עקרונית כבר לפני כשנה. לטענת ראש העיר הרצליה, יעל גרמן, במסגרת תוכנית זו סוכם אז העירייה עם המדינה כי העירייה תאשר תוספת של כ־900 יחידות דיור במתחם תוך הבטחה של המדינה להקצות שטח ל־215 דירות במתחם במסגרת מה שהוגדר "דיור בר השגה".

 

בעירייה טוענים שהחלטת המדינה מנוגדת להסכמה המקורית בינה לבין משרד האוצר כי הדירות במתחם יימכרו במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן" ולא כדירות להשכרה. עם זאת, גורמים בעירייה אמרו ל"כלכליסט", כי גרמן העלתה בשיחות עם נציגי משרדי השיכון והאוצר הצעה שלפיה, כל 215 הדירות במתחם יוצעו להשכרה תחת מחיר מפוקח לזוגות צעירים במקום שמשרד השיכון ימכור אותן במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן". ממשרד השיכון נמסר: "אין בכוונתנו להתייחס לעתירה שאפילו לא הגיעה לידינו". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x