$
חדשות נדל

הקדימו תרופה למכה ועשו לכם ממ"ד

גרים בבית ישן ואין לכם מרחב מוגן בדירה? בעלות נמוכה יחסית של כ-30 עד 40 אלף שקל ניתן לצקת ממ"ד בתוך חדר קיים

מישל אסולין 22:5319.11.12

בימים אלו כולם מבינים את הצורך במיגון מפני טילים. פיקוד העורף מפציר בנו להיכנס לממ"ד בהישמע אזעקה, אבל לא לכולנו יש כזה בנמצא, וחדר המדרגות כחלופה לא בהכרח משרה עלינו את הביטחון הרצוי, מה עושים?

 

 

 

במלחמה הנוכחית, עדיין צריכים להישמע לפתרונות שמספק פיקוד העורף, אולם למי שמעוניין להתכונן טוב יותר לקראת המלחמה הבאה, קיים פתרון פשוט יחסית - כזה שאינו דורש תוספת בנייה מעבר לגבולות הדירה, והוא "שיפור מיגון" של חלל קיים.

 


 

חשוב לדעת שעקרון "שיפור מיגון" בהרבה מקרים הוא דרישה של פיקוד העורף, דרישה הכוללת מפרטים טכניים מאוד ממוקדים ומפורטים לרבות כמות וסוג הברזל והבטון.

 

בדרך כלל דרישה זו של פיקוד העורף מגיעה במקרים בהם עומדת בפניו בקשה להגדיל מבנה מעל 12 מ"ר, או אז מחייב החוק לבנות ממ"ד, אולם לא בכל מקרה קיימת אפשרות פיזית להרחיב את המבנה לטובת ממ"ד - מה עושים? כחלופה דורש פיקוד העורף – "שיפור מיגון".

 

הרעיון הוא לצקת למעשה ממ"ד בתוך חדר קיים, כלומר סוג של קופסא סגורה בתוך קופסא.

 

ניתן בהחלט ליזום שיפור מיגון ביוזמה פרטית ללא צורך או בקשה להגדלת מבנה.

 

בניית מרחב מוגן בניית מרחב מוגן צילום: גדי קבלו

 

מה זה דורש וכמה זה עולה לנו?

 

שיטת הביצוע המהירה ביותר היא על ידי יציקה בהתזה, ע"י משאבת בטון מיוחדת, היתרון של שיטה זו הוא המהירות והחיסכון בבניית תבניות עץ ליציקה. החיסרון הוא כמות האדים והלחות המופקים בזמן היציקה, ורצוי מאוד לבודד את אזור היציקה משאר הבית.

 

כאמור ניתן לצקת תקרה, קירות ורצפה כולל דלת וחלון הדף לרבות פתחי אוורור בדיוק כפי שנדרש בממ"ד.

 

עלות היציקה משתנה ממקום למקום בעיקר על פי אפשרויות הגישה לדירה וגובה הקומה בבניין, כמו גם גודל החדר. העלויות נעות הן 40-30 אלף שקל. כדאי לדעת, שבמידה שיש התאגדות של מספר דיירים בו זמנית ניתן להוזיל את עלויות היציקה עד כ-20%.

 

חשוב לזכור - יציקה זו דורשת אישור מהנדס וחישוב כמות הברזל והבטון כמו גם בדיקה והיתכנות העמסת משקל על בניין קיים (מעטים מאוד הם הבניינים שלא יימצא בהם הפתרון לנשיאת המשקל החדש).

 

הכותב הוא קבלן שיפוצים והנדסאי אדריכלות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x