$
נדל"ן עולמי

"מחירי הנדל"ן בעולם נופלים ובארץ לא מפסיקים לעלות"

300 פרויקטי נדל"ן בארץ משווקים ליהודי ניו יורק. החברה המארגנת את היריד: "הסיבה העיקרית לקניית דירה בישראל היא אמוציונלית - על כל צרה שלא תבוא"

טלי שמיר 10:0202.11.12

זהו סוף השבוע של "ליל כל הקדושים בניו יורק". הרחובות שוקקים זומבים ושאר מחופשים זבי דם שיצאו לבלות רגע לפני שינחת פה ההוריקן. אבל בקומה השביעית של מלון מריוט ליד טיימס סקוואר זהו מחזמר אחר לגמרי. פה לא מקדשים הלילה את כל הקדושים, אלא רק קדוש מיוחד אחד: הנדל"ן של מדינת ישראל.

 

אם לדייק, כ-300 פרויקטי הנדל"ן, ברובם חדשים, המשווקים ליושבי הגולה ביריד הזה אינם נבנים במדינת ישראל – הוא נבנים בארץ ישראל, בארץ הקודש, או כפי שהיא מוגדרת בדוכן הגדול של "אפריקה ישראל" שמקבל את פני הנכנסים, "הארץ המובטחת". מחירי הדירות נעים בין 350 אלף דולר ללמעלה ממיליון לדירה.

 

 

 

"הסיבה העיקרית לקניית דירה בישראל היא אמוציונלית. אנשים רוצים שיהיה להם משהו בארץ, להגיד הנה, יש לי רגל בארץ ישראל", מסביר סרג' חדד מחברת "בית בישראל" שארגנה את הכנס, "הם גם רוצים את זה כדי לבוא מדי פעם לארץ, אולי לצורך עלייה עתידית, כמו כל יהודי טוב – על כל צרה שלא תבוא. ולזה התווסף לאחרונה גם האספקט הכלכלי. אנשים אומרים שהשקעה בישראל היא מאד כדאית. הנדל"ן בכל העולם נופל ורק בארץ הוא לא מפסיק לעלות. כך שהם תופשים שתי ציפורים במכה".

 


 

ובינתיים מעלים את המחירים לכולנו?

“הסיפור הזה על אנשים מחו"ל שמעלים את המחירים ושבגלל זה זוגות צעירים לא יכולים לקנות הוא בלוף. אם המדינה רוצה לעזור היא יכולה לעשות את זה. חוצמזה, ארץ ישראל שייכת לכל העם היהודי, לא רק לאלו שגרים בארץ. לכל אחד יש זכות לקנות משהו בישראל".

 

יריד נדל"ן בניו יורק. "יש ביקוש רציני" יריד נדל"ן בניו יורק. "יש ביקוש רציני" צילום: טלי שמיר

 

 

התנועה בתערוכה ערה למדי. הקהל רובו דתי מסורתי. "יש תנועה הרבה יותר טובה משראינו פה בתערוכה לפני שנתיים. יש ביקוש רציני מאד, כנראה בגלל שהדולר במצב הרבה יותר טוב ביחס לשקל", אומר עמנואל ותארי, שותפו של חדד. יחד הם מארגנים תערוכות דומות בעולם ובישראל כבר 20 שנה. לאחרונה ארגנו תערוכות נדל"ן ישראלי בבלגיה, באנגליה ובדרום אפריקה. גם ותארי מסכים ש"כל יהודי רוצה נכס כלשהו בארץ ישראל" ומסביר ש"זה שאנשים מחו"ל משקיעים דולרים בישראל רק עוזר לכלכלה". הססמא שמתנוססת על ההזמנה לתערוכה היא: "להשקיע בישראל זה לחזק את ישראל".

 

"אנחנו רוצים לקנות דירה בישראל כי יש לנו שם שתי בנות שעשו עלייה", אומרת לי ברברה מניו ג'רזי שהגיעה לתערוכה עם בעלה.

 

הדירה בשביל הבנות?

“לא, בשבילנו. הילדות יקנו דירה לעצמן. אמריקאים לא קונים דירות לילדים. רק הישראלים חושבים שההורים צריכים לקנות דירה לילדים".

 

הילדים לא יכולים להרשות לעצמם. חלקם טוענים שזה בגלל אנשים מח"ול שקונים דירות ולא גרים בהן

"המחירים עולים ועולי,ם נו אז מה? עבדנו קשה מאד עבור מה שיש לנו. אין קשר בין הדברים".

 

אז תקנו?

"לא יודעת המחיר גבוה מדי, במיוחד בירושלים. אלו מחירים כמו בניו יורק".

 

גם ריסה ורולאנד יאנג רוצים לקנות דירה בישראל כי הבת שלהם עשתה עלייה. הברוקלינאים בעלי המראה ההיפי משהו (שבולט על רקע הכיפות וכיסויי הראש ששלטו בקהל) שוקלים למכור את הדירה שלהם בניו יורק ולצאת לגמלאות בישראל. הם אוהבים את תל אביב, אבל סבורים שמפאת המחירים יוכלו לקנות רק ב"דרום תל אביב, או באשדוד או באשקלון". 

 

 

"היינו שמחים אם המחירים בישראל היו יורדים - אבל פה הרבה יותר גרוע" "היינו שמחים אם המחירים בישראל היו יורדים - אבל פה הרבה יותר גרוע" צילום: טלי שמיר

 

“הייתי בארץ בתקופת עיר האוהלים, בהפגנת החצי מיליון וזה היה מדהים", אומרת ריסה, "גם אנחנו, כשהגענו לניו יורק, היתה לנו דירה שרעדה כשעברו מכוניות וקירות שנרטבו כשירד גשם. הבת שלנו מרגישה שבישראל יהיה לה יותר קל מבניו יורק". "השוק קובע את המחירים. טוב שאנשים מודעים אבל יש מעט מאד שאפשר לעשות נגד זה", מוסיף רולנד בנימה של דטרמיניזם.

 

לדברי יגאל יערי, ממארגני האירוע, "אין שום דבר יוצא דופן בדירות האלה, אלו אותן דירות שנמכרות לישראלים"

 

למה להרחיק עד אמריקה ולא פשוט למכור אותם לישראלים?

"אולי מפני שיש הרבה ישראלים שאין להם כסף ויש אמריקאים שמצבם הכלכלי טוב יותר ויש להם אפשרות לקבל הלוואה יותר בקלות"

 

אבל יש כאלה שהמחיר הגבוה איננו אישיו עבורם. "אנשים אומרים שהמחירים שלנו הוגנים" אומר יאנקי זאקס, שמשווק את פרוייקט ה"נביאים בוטיק" של חברת אזורים, שמחיריו נעים בין 7,000 ל-12 אלף דולר למ"ר והדירות בו כוללות הטבות כמו שירות חדרים. "קהל היעד שלנו הוא בעיקר אנשים מניו יורק ומקנדה", הוא מספר.

 

 

 

פרויקט נוסף של אזורים בשיתוף בני נחמיה שמשווק בתערוכת "קינג דיויד רזידנס" נבנה גם הוא עבור יהודים שלא בהכרח גרים בארץ (כפי שאפשר לנחש משמו). המתעניינים מקבלים פה במתנה ספרון “תפילת הדרך" שעל עטיפת העור שלו מוטבע מצפן. "מטרת התערוכה היא חשיפה", מסביר מתי כרמון, ממנהלי התערוכה, "אמצעי השיווק העיקרי שלנו הוא חוגי בית. זה האמצעי הכי טוב למכירת דירות ליהודים בכל העולם, במיוחד בפרוייקטים יוקרתיים".

 

אתה לא רואה בעיתיות בכך שהדירות שלכם מיועדות לתושבי חוץ?

"זה נושא שנוי במחלוקת. ישראל היא מקלט וכתובת לעת מצוא לכל יהודי בעולם. כמו שאמריקאים קונים בניס ובריטים בספרד, אני לא רואה מניעה שיהודים יקנו נכס במדינה שהם חולמים עליה.

 

"הייתי היום בחוג בית בבית כנסת של הקהילה הספרדית במנהטן. הרב שאל את האנשים: 'כמה מכם היו רוצים לגור עכשיו בישראל?'. בערך 80 אחוז הרימו את היד. זה מאד חשוב ליהודים. במיוחד לדתיים. אין מה לעשות"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x