שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הדירות יוזלו? האוצר מוותר על המע"מ בערבויות הקבלנים לבנקים

החלטת האוצר נועדה להקל על מצוקת האשראי של הקבלנים, ולאפשר בניית פרויקטים נוספים. שר השיכון אריאל אטיאס: "הציבור כולו ייהנה מכך"

אריאל נוי 17:1404.07.12

משרד האוצר אישר היום (ד') הקלה במתן הערבות הבנקאית שמעמידות חברות הבנייה לשם קבלת הלוואות לפרויקטים של מגורים - מעתה הקבלנים לא יידרשו לשלם מע"מ (בשיעור של 16%) על הערבות. 

 

שר האוצר יובל שטייניץ החליט על הקמת קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר לאחר סדרת דיונים ובחינת הסוגייה. כך יתאפשר למערכת הבנקאית להגדיל את האשראי לענף הבניין, ולהסיר חסמי אשראי בכ-6 מיליארד שקל. בעקבות מהמהלך צפויה עלייה בכמות התחלות הבנייה וירידה בעלויות גיוס האשראי לקבלנים ויזמים, דבר העשוי להשפיע על רמת מחירי הדירות. 

 

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר היום ל"כלכליסט": "אני מברך את שר האוצר על החלטתו שתקל על מצוקת האשראי של היזמים. בחודשים האחרונים התרעתי פעמים רבות על כך שלמרות הגידול הדרמטי בשיווק הקרקעות ובהתחלות הבנייה, אם אין מימון – אין בנייה. אני שמח ששר האוצר נענה ליוזמתי, אמנם באיחור, אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. ההחלטה היא לטובת ענף הנדל"ן ובאופן ישיר לטובת הציבור כולו, שייהנה מגידול בהתחלות הבנייה הנובעות מהגידול בשיווק הקרקעות".

 

אטיאס. "אם אין מימון - אין בנייה" אטיאס. "אם אין מימון - אין בנייה" צילום: אוראל כהן

 

גורמים בכירים במשרד האוצר השיבו להתקפות של משרד השיכון ומסרו ל"כלכליסט": היום אנחנו המדינה היחידה שיש לה את "ערבויות חוק המכר" שמקורה בשנות השבעים. החוק הזה בא להבטיח את כספי הרוכשים. לא היה עיכוב כי בסה"כ מדובר במשהו שעבדנו עליו כמה חודשים, וזה מורכב מאד מבחינה משפטית ומבחינה תפעולית. צריך לזכור שאנו מקימים פה קרן שלא קיימת היום במע"מ." הגורמים ציינו עוד כי הנושא המורכב הצריך תיאומים רבים בין בנק ישראל לייעוץ משפטי.

 

השר שטייניץ מסר כי "החלטתי לפעול להקלת מחנק האשראי בשוק הנדל"ן מכיוון שתנופת הבנייה בישראל חייבת להימשך על מנת להוזיל את הדירות לזוגות הצעירים. תנופת הבנייה אף תורמת את חלקה לצמיחה במשק וליצירת מקומות עבודה".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x