שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

כמה באמת עולה ליזמי נדל"ן לבנות? בקרוב התשובות

מחקר שהוזמן על ידי משרד השיכון יבדוק את עלות הבנייה האמיתיות ליזמים; אחת המטרות - שחרור קרקעות באזורים שבהם ניתן להוזיל את מחירי הבנייה

דותן לוי 15:0728.12.11

משרד השיכון והבינוי הזמין מחקר שבסיומו הוא צפוי לקבל נתונים עדכניים על מחירי הבנייה ליזמים. הכוונה למחירים הכוללים את מחירי הקרקעות, עלויות הבנייה, אגרות, רווח יזמי והיטלי פיתוח ותשתיות. את המכרז פרסם האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד הבינוי והשיכון, והוא יכלול ניתוח התפלגות

הוצאות הבנייה למגורים במבנים שבנייתם הסתיימה בשנים 2009 עד 2010.

 

המחקר יתבצע כך שהארץ תחולק ל-4 אזורים עיקריים: צפון, דרום, מרכז וירושלים, כאשר בכל אזור ייבדקו מספר טיפוסים של בנייה, החל מצמודי קרקע ועד למגדלים רבי קומות. סקר קודם שבוצע כדי לבחון את נושא עלויות הבנייה לענף המגורים בוצע ביוזמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 1998 (לבניינים שבנייתם הסתיימה בשנת 1995), סקר זה היה מצומצם יותר בהיקף הדרישות מאשר במחקר הנוכחי.

  

במכרז הנוכחי זכו חברת דקל בשיתוף חברת פז כלכלה והנדסה, ועלותו למשרד השיכון 340 אלף שקל. אחד השימושים הצפויים עם קבלת המחקר הוא ניתוב שיווקי הקרקעות הבאים בהתאם לעלות בכל אזור, כך שבהתאם למחירים באותו האזור יקבע המשרד כמה יחידות דיור ישווקו בו. כמו כן יותאמו סוגי המכרזים לאזורים השונים כך שבמקומות מסוימים ניתן יהיה למקסם את הוזלת הדירות.

  

לדברי איתי שניידר, מנכ"ל דקל, החדשנות במחקר הינה חישוב מרכיבי עלות הבנייה למ"ר מנקודת כיסו של היזם ולא של הקבלן כפי שנהוג לפרסם בניתוחי עלויות שונים. שניידר מדגיש, כי חשיבות המחקר לענף הנדל"ן הישראלי, הינה במטרה שהוגדרה – לסייע למשרד הבינוי והשיכון לקבל החלטות בנושא סיוע במענקים, סבסוד הבנייה, שינוי במיסוי וכדומה.

 

"בעשור האחרון מאז הבדיקה האחרונה שנעשתה בנושא, חל זינוק של עשרות ואף מאות אחוזים במחירי הקרקעות כמו גם במגוון תשומות וביניהם חומרי גלם ועלות העסקתו של עובד בענף. כל המרכיבים הללו יילקחו בחשבון במסגרת המחקר כדי להציג תמונה מקיפה של הנעשה בתחום", אמר שניידר.

  

המחקר עתיד לעבור לידי משרד השיכון באוקטובר 2012,  אך עדיין לא ברור האם ממצאיו יתפרסמו לכלל הציבור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x