$
נדל"ן

אושרה ייצוגית: עיריית רעננה תשלם 95 אלף שקל עקב גביית יתר של ארנונה

התובע טען כי העירייה שינתה את סוגי הדירות לצורך חיוב הארנונה בניגוד לחוק, והביאה בדרך זו להתייקרות

שי פאוזנר 18:1110.10.11

בית משפט המחוזי מרכז הכריע היום (ב') כי עיריית רעננה תשלם 95 אלף שקל בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה נגדה בגין חיובים שלא כדין של תשלומי ארנונה. על פי ההחלטה, התשלום יבוצע על פי החלוקה הבאה - 15 אלף שקל לתובע הייצוגי יובל שקד, תושב העיר, ו-80 אלף שקל למשרד עורכי הדין יצחק

מיוחס ושות', שייצג אותו.

 

התובע, שהגיש תביעה על סך 7.3 מיליון שקל, טען כי העירייה שינתה, שלא כדין ובניגוד לדיני ההקפאה, את סוגי דירות המגורים כפי שנקבעו בצווי הארנונה שלה לצורך חיובם בארנונה, באופן שדירת מגורים כדירת התובע אשר סווגה בעבר כ"סוג 2", סווגה לאחר השינוי כ"סוג 1". בדרך זו, טען התובע, הביאה העירייה להעלאה עקיפה של הארנונה, בניגוד לדיני ההקפאה ומבלי שקיבלה לכך אישור משר הפנים ושר האוצר. לטענתו שינוי הסיווג שלא כדין, הביא לגביית יתר של כ-2,700 שקל במשך השנים 2011-2008. התובע טוען כי העירייה גבתה את הכספים בחוסר סמכות תוך התנהגות רשלנית, וחובתה להשיב את המס שגבתה שלא כדין.

 

בית המשפט הורה על התשלום האמור, על אף שעיריית רעננה הודיעה על הפסקת הגבייה מיד עם הגשת התביעה הייצוגית נגדה, ולמרות טענות העירייה כי התובע ומשרד עורכי הדין אינם זכאים לפיצוי כלל.

 

השופטת מיכל נד"ב ציינה: "התובענה הייתה ראויה, היא הביאה להפסקת גבייה לא חוקית שנמשכה מאז שנת 1987 ועד להודעת החדילה. בכך הייתה התובענה בעלת חשיבות ציבורית, תרמה לאכיפת החוק והביאה תועלת לקבוצה כולה".  השופטת קבעה כי אי פסיקת גמול ושכר טירחה עלול להרתיע מהגשת תובענות ייצוגיות ראויות שתורמות לאכיפת החוק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x