שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

רעננה תשיב לתושבים קרקעות שהופקעו

החלקות הפרטיות הועברו לעירייה לפני 30 שנה לטובת שימוש ציבורי - אך מאז לא נעשה בהן שימוש

דותן לוי 10:5117.02.11

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע לאחרונה כי עיריית רעננה תחויב להשיב לשני בעלי קרקע פרטיים שטח של כ־350 מ"ר שהופקע מהם לפני כ־30 שנה. מדובר בשתי חלקות בשטח של 120 מ"ר ו־226 מ"ר ברחוב יהודה הלוי פינת רחוב פינס, המתאפיין בבנייה צמודת קרקע ונחשב בעיר כאזור יוקרתי.

 

בשנות

השבעים יזמה עיריית רעננה תב"ע לאזור זה שקיבלה תוקף בוועדה המחוזית ב־1982. אולם קודם לאישור התב"ע ביקשו שני בעלי הקרקעות המדוברות לבנות על החלקות שברשותם בתי מגורים. העירייה, כתנאי למתן היתר הבנייה, דרשה מהם לחתום על מסמך התחייבות בלתי חוזרת להעברת אותן חלקות קרקע לחזקתה, לטובת הקמת מבנה ציבורי. כמו כן חתמו על ויתור קבלת פיצויים בגין ההעברה.

 

למרות ההפקעה, במהלך כל אותן שנים לא השתמשה העירייה בקרקע וב־2006 שונה ייעוד הקרקע מציבורי לאזור מגורים ב', ותוכנית זו אף קיבלה תוקף בספטמבר 2009. בעלי הקרקע המקוריים כבר אינם בין החיים, אך יורשיהם טענו באמצעות עו"ד משה קמר כי החתימה על העברת הקרקעות בשנות השבעים נעשתה בכפייה וכתנאי למתן היתרי בנייה, ולכן לא מדובר בהעברה מוסכמת אלא בהפקעה. טענה נוספת היא כי מאחר שחלפו 30 שנה והעירייה לא מימשה את ייעוד הקרקע ואף הסבה אותה למגורים, הם זכאים לקבל את הקרקעות בחזרה. עוד טענו כי במשך שנים הזניחה העירייה את השטחים ואפשרה לפולשים להשתלט עליהם.

 

מנגד, העירייה טענה כי יש לדחות את העתירה מאחר שהוגשה בשיהוי. לדבריה, בעלי החלקות חתמו על המסמכים בהסכמה ולכן לא ניתן לטעון לכפייה. כמו כן טענה העירייה כי לא הזניחה את השטחים והם דרושים לה לצורכי ציבור. שופטת ביהמ"ש המחוזי רות רונן קיבלה את טענת בעלי הקרקעות וקבעה כי העברתן לידי העירייה מבוטלת ויש להשיב אותן לבעליהן המקוריים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x