$
נדל"ן

יוג'ין קנדל: "אם בוחנים את שוק הדירות באובייקטיביות - בפירוש מדובר בבועה"

יוג'ין קנדל בכנס נדל"ן של בנק ישראל: "אנשים לא מבינים את הסיכון בענף הדירות". יוסי יכין ממחלקת המחקר של בנק ישראל: קצב עליית מחירי הדירות מהיר מקצב ההתפתחות של גורמי היסוד, כמו שכר, גודל אוכלוסייה ושכר דירה - אולם אינו מעיד על קיומה של בועה"

דותן לוי 11:5730.12.10

"אנשים לא מבינים את הסיכון בענף הדירות בדיוק כפי שהם לא מבינים את הסיכון בתחום הפנסיה. אלה השקעות ממונפות ומסוכנות, לכן, אם בוחנים את השוק באופן אוביקטיבי בפירוש מדובר בבועה". כך אמר היום פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי לראש הממשלה, בכנס נדל"ן

של בנק ישראל.  

 

יוסי יכין ממחלקת המחקר של בנק ישראל אמר בכנס, כי קצב עליית מחירי הדירות מהיר מקצב ההתפתחות של גורמי היסוד, כמו שכר, גודל אוכלוסייה ושכר דירה - אולם אינו מעיד על קיומה של בועה.

 

לדברי יכין, "יש עלייה במחיר הריאלי של הדירות בכ-1.5% בשנה, מגמה דומה נרשמת במרבית מדינות OECD. התופעה של עלייה מתמשכת על פני עשורים כפי שרואים אצלינו אינה חריגה בעולם. בשלוש השנים האחרונות מדובר בעלייה מאד מהירה של כ-35% או קצב שנתי של 11.6%. זה קצב מהיר יותר ממה שצפינו. צריך לזכור מה קרה מאמצע שנות התשעים - שבהן היתה שחיקה ריאלית ב-24% ולכן העליות היו מתבקשות".

 

יכין הוסיף ואמר, כי בשלוש השנים האחרונות רואים עלייה מהירה במחירי הדירות מהתפתחות השכר, אבל במבט כולל לא ניכרת סטייה משמעותית מאיפה שביקרנו בעבר. לדוגמה - אם משווים את מחיר הדירות לשכר במקומות שאנחנו יודעים שהתפתחה בהם בועה כמו ארה"ב וספרד, אנחנו רואים בריחה של המחירים".

 

ויצמן נגר, גם הוא ממחלקת המחקר של בנק ישראל, ציין כי רואים בבירור שהעלאת הריבית המוניטרית תורמת באופן ישיר לירידה במחירי הדירות, וכי יש לצפות כי זו תהיה ההמגמה גם ב-2011. לדבריו, להיצע הדירות השפעה משמעותית על המחירים גם בצורה ישירה וגם בעקיפה. "ההיצע ממשיך ללחוץ כלפי את המחירים כלפי מעלה ומסביר כשני שליש מהעליות", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x