$
נדל"ן

נתניהו ושטייניץ: "נעודד מכירת קרקע פרטית על ידי הנחה זמנית במס שבח"

רה"מ ושר האוצר במסיבת העיתונאים בנושא הפחתת מחירי הדיור: "ההנחה תינתן למי שימכור קרקעות פרטיות לבנייה מהירה ורק אם זו תסתיים תוך 30 חודשים. נגבה רק 20%. כמו כן, נספק הנחה של 15% ממחיר רכישת הקרקע במכרזים של מינהל מקרקעי ישראל"

תומר אביטל 16:5915.11.10

"בחודש האחרון כינסתי פורום משותף של שרי האוצר והשיכון, נגיד בנק ישראל ומנכ"לי המשרדים, ירון ביבי ממנהל מקרקעי ישראל ואחרים. זה צוות מקצועי שמנסה לתת מענה מקצועי לבעיה. היום אנו מציגים את הצעדים הראשונים",

כך הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים מיוחדת בהשתתפות

שר האוצר, יובל שטייניץ.

 

נתניהו הציג סדרה של צעדים שנועדו להתמודד עם הנסיקה במחירי הדיור. לדבריו, "אנו לא חיים רק בטווח הארוך, אלא גם בטווח הקצר. בשנה האחרונה עשינו שני דברים כדי להתמודד עם מצוקת הדיור: ביטלנו את האיסור על בנייה במרכז הארץ שגרם להחרפה במחירי הדיור והגדלנו את היצע הקרקעות. אנו מתכנסים כל שבוע ונציג בהמשך צעדים נוספים".

 

שטייניץ ציין כי "בשנים האחרונות בנו פחות ממה שנדרש וכתוצאה מכך נוצרה מצוקת דיור אותה אנו חווים כעת. זוהי מצוקה בעייתית מבחינה כלכלית וחברתית. יש צעדים ארוכי טווח שישנו את הביורוקרטיה של שוק הדיור בישראל. והערב אנו מציגים מספר צעדים שעוסקים כולם בתחום ההיצע. בין הצעדים - עידוד מכירה של קרקעות פרטיות על ידי הנחה זמנית במס שבח מקרקעין, הנחה או החזר במכרזי הקרקע על מנת לתת תמריץ משמעותי לקבלנים לזרז את הבנייה ולא להחזיק את הקרקעות ועידוד ראשי רשויות לאשר בניית דירות נוספות".

 

שטייניץ הוסיף כי "בצעד הראשון אנו ניתן הנחה בשנת 2011 על מס שבח מקרקעין למי שימכור קרקעות פרטיות לבנייה מהירה. ההנחה תינתן רק אם הבנייה תסתיים תוך 30 חודשים. למעשה, מי שימכור קרקע לבנייה מהירה נגבה ממנו רק 20% על כל התקופה במקום 45%. כמו כן, נספק הנחה של 15% ממחיר רכישת הקרקע במכרזים של מנהל מקרקעי ישראל, וזאת בתנאי שהבנייה תמומש גם תוך 30 חודשים. בצעד השלישי נתן לרשויות המקומיות לגבות ישירות את היטלי הפיתוח מהקבלנים לצורך בניית מוסדות ציבור ושטחי ציבור".

 

נתניהו הוסיף כי "בחמש השנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה במחירי הדיור. זה מכביד בראש ובראשונה על זוגות צעירים. אנשים יוצאים לחיים משותפים ומוצאים רק פתרונות זמניים. אנו רואים אנשים מבוגרים נשארים בבתי הוריהם לאור מצוקת דיור. אנו מאמינים שצריך טיפול שורש בבעיה הזו, ולכן הצעתי עם הקמת הממשלה כמה פתרונות ארוכי טווח כדי לטפל בבעיית ההיצע בקרקע: הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל שהגדילה גם את היצע הקרקע, תכנית נתיבי ישראל שפורסת קווי תחבורה, והרפורמה בתכנון ובנייה שתזרז את תהליכי התכנון והמהירות בה אנו מקבלים בישראל היתרי בנייה".

 

השר אריאל אטיאס אמר כי "אלו צעדים שמטרתם להגביר את ההיצע. העסקה של הנחה ב-15% תעבוד כך שהקבלן שזכה ישלם רק 85%. 15% תשמר בתור ערבות, ואם הוא יבנה תוך 30 חודשים הוא יקבל את ה-15% חזרה. זו הנחה של מיליוני שקלים דרך טופס 4. זה תמריץ גדול מאוד, והתנאי הוא שטופס 4 יגיע מהר". אטיאס הדגיש כי "הדבר המרכזי הוא הגדלת ההיצע".

 

סגנית השר לענייני צעירים גילה גמליאל הוסיפה כי "זה גל ראשון, ויינקטו צעדים נוספים. זו תכנית להפוך את הצעירים למשאב לאומי ולא להתייחס אליהם כנטל כלכלי".

 

מסיבת העיתונאים התקיימה בעקבות ישיבה שקיים נתניהו בצהריים עם שרי השיכון, האוצר והפנים וכן נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. מדובר בפגישה שלישית ברציפות שמקיים ראש הממשלה בשבועות האחרונים עם קבוצה זו, כדי למצוא פתרונות לטיפול ברמות המחירים של שוק הדיור והמחסור בדירות ברחבי הארץ.

 

בסיום התדרוך אמר נתניהו כי "הצעדים צריכים לשדר שאנו רציניים מאוד בטיפול בבעיה. יש בכוחנו לבלום את המחירים, ומי יודע, אולי אף נראה ירידה. אלו פעולות בינמשרדיות מתואמות כדי לעצור את הזינוק, ולהביא הקלה לזוגות צעירים. הסבירו לי שהמשק הישראלי מפגר אחרי כולם, אבל לאורך השנים התברר שאנו נתקדם ונטפס בסולם הכלכלות העולמיות, בזכות הפתרונוות הגדולים - הרפורמות שאנו מקדמים. גם הצעדים המיידים חשובים".

 

לאחר מכן הדגיש שטייניץ כי "למרות שייקח זמן עד שהדירות ייבנו, העובדה כי זו רק מנה ראשונה, וחלק גדול מהצעדים עדיין בקנה, התיקון לעתיד אמור להשפיע על דינמיקת המחירים כבר בהווה. העתיד משפיע על ההווה. וברגע שברור שהממשלה נחושה להתערב בנעשה - יש לזה השפעה מרסנת על המחירים כבר היום. לא בונים שכונה ביום אחד, אבל כשמתחילים לבנות שכונות זה משפיע על המחירים". שטייניץ הסביר כי ההנחה במס השבח תחול מיום החלטת הממשלה. "נביא את הצעדים לישיבת הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב. ההנחה תחול כנראה על עסקאות שיחולו מיום ראשון הבא".

 

ראש הממשלה הוסיף כי "נגיד בנק ישראל שותף לכל הצעדים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x