$
נדל"ן

בדרך למעלה: יד אליהו בתל אביב

למרות זינוק של יותר מ-100% במחירי הדירות בה בחמש השנים האחרונות עדיין רחוקה השכונה הדרומית מהמחירים במרכז העיר הגדולה

נראה כי בזמן שבועת הנדל"ן התל אביבית התנפחה וסיפחה אליה את השכונות הדרומיות, דווקא שכונת יד אליהו נותרה מחוץ לתמונה. גם לאחר עליית המחירים עומד מחירה של דירה בת 70 מ"ר בשכונה על כ־1.2 מיליון שקל בלבד.

 

עם זאת, בשנה האחרונה רוכשי הדירות בתל אביב החלו לגלות את השכונה ומחירי הדירות החלו לטפס מעלה בהתאם. כך למשל נמכרה בחודש מאי האחרון דירה בשטח 90 מ"ר בשכונה ב־1.36 מיליון שקל. ועדיין, כשמחירה של דירת 4 חדרים ממוצעת בתל אביב עומד כיום על כ־2.3 מיליון שקל, מחירי הדירות ביד אליהו עדיין נמוכים מהסצינה במרכז ובצפון העיר.

 

 

בעוד ששכונות כמו פלורנטין או גן החשמל התעוררו לחיים בזכות צעירים שחיפשו פתרונות מגורים זולים בעיר, ובזמן

ששכונות כמו ביצרון ורמת ישראל זכו להתעניינות מצד משפרי דיור שחיפשו בתים פרטיים במחירים אטרקטיביים בתוך העיר - יד אליהו נשארה עד לאחרונה אנונימית ולא ניתן היה לחוש בגבולותיה את התנודות החדות שחלו בשוק. הסיבות לכך מגוונות אך העיקריות בהן הן מיקומה מזרחית לנתיבי איילון והפרדתה ממרכז העיר על ידי אזורי התעשייה והמשרדים, כמו אלה ברחובות יצחק שדה ויגאל אלון. עם זאת, לפי תוכניות שהציג מהנדס העיר חזי ברקוביץ החודש, גשר חדש להולכי רגל צפוי לסייע בצמצום ההפרדה הבוטה בין שני חלקי העיר. הגשר שעתיד להיבנות מעל נתיבי איילון יחבר בין שכונת ביצרון לרחוב שדרות יהודית הסמוכות למגדלי עזריאלי, ובכך יד אליהו תתקרב מעט למרכז העיר.

 

נתון אחר המשפיע על אופי השכונה הוא גיל הדיירים המבוגר. לפי נתוני העירייה ביד אליהו 23.5 אלף תושבים, שכ־19% מתוכם בני 65 ומעלה. נתוני מאגר הנדל"ן של רשות המסים מראים כי רמת התחלופה בשכונה נמוכה מאוד, וישנם בניינים שנעשו בהם רק שתיים־שלוש עסקאות בעשור האחרון. התחלופה הנמוכה משפיעה על כניסתם של תושבים צעירים לשכונה, ושומרת עליה כשכונה המבוגרת ביותר בעיר. סיבה נוספת לחוסר התעניינות מצד שוכרי הדירות הצעירים היא העובדה כי קיים מחסור גדול במסעדות, בתי קפה ושטחים מסחריים בשטח השכונה. בשנתיים האחרונות נפתחו כמה בתי קפה סביב היכל נוקיה, אך באזורי המגורים של השכונה מורגש עדיין חסר גדול.

 

לאופייה המבוגר של השכונה נוספת העובדה שלא נבנה בה אף פרויקט מגורים חדש זה שנים. עם זאת, מאחר שאין בשכונה עתודות קרקע פנויות ורוב רובה של השכונה כבר בנוי, השינוי היחיד שעתיד לחול בגבולותיה טמון בהצלחת תוכניות כמו תמ"א 38 ופינוי־בינוי. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x