שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אטיאס: חקלאי שיוותר על עיבוד הקרקע יקבל פיצוי של 20% משווי הפעילות שלה

מדובר ביישום תוכניתו של שר השיכון נגד חקלאים המקשים לשחרר קרקע חקלאית לבניה. ההערכה היא כי במרכז יש שטח להקמת כ-5,000 יחידות דיור

שי פאוזנר 21:0004.11.10

"בכוונתי להעביר בשבוע הבא החלטה, לפיה המדינה תפצה את החקלאים עבור שינוי ייעוד של קרקע מחקלאות לבניה. הפיצוי יהיה בגובה 20% משווי הפעילות החקלאית שהניבה הקרקע ". כך אמר הערב שר השיכון אריאל אטיאס בכנס השנתי של התאחדות האיכרים, שנפתח בכפר המכביה ברמת גן.

 

אטיאס

סבור כי הפיצוי עבור הפעילות החקלאית שהניבה הקרקע שווה הרבה מאוד כסף ומהווה תמריץ משמעותי לחקלאים. שר השיכון הבטיח באחרונה בכמה הזדמנויות כי יפעל נמרצות נגד חקלאים שיקשו לשחרר קרקע חקלאית לבניה. במשרד השיכון מעריכים כי במרכז הארץ יש כיום שטח להקמת כ-5,000 יחידות דיור.

 

"עליית מחירי הדירות, זו הבעיה העיקרית כיום בישראל והיא מדירה שינה בכל בית בישראל - וגם ממני", אמר אטיאס. לדבריו, הסיבה המרכזית למצב הנוכחי הוא חוסר תכנון בעשור האחרון. "מאז גלי העליה לפני 15 שנה לא היתה מדיניות המתכננת את הביקוש להיצע. אטיאס הוסיף כי כי הריבית הנמוכה בישראל (0.5%) היוותה את ה"דלק" לעליית המחירים – הדירות להשקעה בשנת 2009 היוו 30% מהשוק.

 

"כדי להילחם בבעיית המחירים צריך להגדיל את ההיצע. בשנה האחרונה הוצאנו 30 אלף יחידות דיור מהמנהל – כפול משנה שעברה. למרות מצוקת הדיור, ישנם חקלאים המחזיקים קרקע מאושרת לבנייה מצד אחד, אך אינם מעבדים אותה. החקלאים מחזיקים קרקע של 12,000 יח"ד בין גדרה חדרה שלא מסכימים לשחרר אותם, למרות פיצויים. אטיאס הדגיש כי "בחקלאים שמגדלים בקרקע, לא אגע, למרות שאני מעדיף שהם יגדלו בקרקעות שהן פחות מבוקשות".

 

הוא סיכם הופעתו באומרו, "מבחינתי משרד האוצר צריך לתת תמריצים לזוגות צעירים, לקונים דירה ראשונה ודירה בפריפריה. אם צריך נלך נגד הממשלה בעניין הזה בקדנציה הקרובה".

 

נציגי האיכרים דרשו מהשר בכנס להורות למנהל מקרקעי ישראל לחתום עם החקלאים על חוזים של הקרקע שאינה מתוכננת, ולפתור את המצב לפיו 90% מהם ללא חוזים. ח"כ שי חרמש, ראש הלובי החקלאי בכנסת, תקף את אטיאס על כוונתו להפשיר קרקעות לבנייה במרכז, וקרא להקפיא את ההפשרה במרכז על מנת להפנות את הביקושים לפריפריה.

  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x