שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

היזמים הגדולים מעריכים: מספר הדירות שישווקו ב-2011 יצנח ב-30%

סקר התאחדות הקבלנים מלמד כי הירידה העתידית במלאי הדירות תתרחש בגלל שורת חסמים בענף הבנייה - ובראשם המחסור בקרקעות

שי פאוזנר 14:5431.10.10

מלאי הדירות מתחסל. ב-2011 שיעור הדירות שישווקו על ידי היזמים הגדולים במשק יקטן באלפי דירות (30%) בגלל המחסור בקרקעות ובעובדים והבירוקרטיה בוועדות התכנון. כך עולה מסקר של התאחדות הקבלנים בקרב היזמים הגדולים במשק, חברי תא היזמים בהתאחדות.

 

במסגרת המפגש בוצע סקר

בקרב 20 נציגי החברות היזמיות הגדולות, ממנו עולה כי היזמים שמשווקים בשנת 2010 אלפי יחידות דיור צופים כי ב-2011 - בשל החסמים בענף - מלאי הדירות שיוכלו להעמיד לשיווק יפחת בכ-30%. זאת, לאחר שבשנת 2010 הצליחו 75% מהחברות להגדיל את מספר יחידות הדיור ששיווקו .

 

הירידה במלאי הדירות כפי שעולה מהסקר, היא תוצאה ישירה של החסמים בענף הבנייה ובראשם המחסור בקרקעות זמינות לבנייה (80% מהיזמים ציינו את המחסור בקרקעות כחסם מרכזי בשוק הנדל"ן כיום), והבירוקרטיה בוועדות התכנון וברשויות המקומיות (60% מיזמים סימנו כחסם מרכזי ). כמו כן, ציינו היזמים את המחסור בעובדים מקצועיים כחסם שיגרום לעיכוב ביציאה של פרויקטים (40%). ניתן היה לסמן יותר מחסם אחד.

 

מנכ"לים של חברות בנייה מהגדולות בישראל הגיבו לדברים. תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן, אמר: "תראו לי קרקע אחת שבבעלותי שאני יכול להוציא לשיווק ואני לא מוציא, אני חושש שבעוד שנה נמצא את הענף עם סל של מיסים ותקנות שיהיה קשה מאוד לעצור או לבטל גם שנים רבות לאחר מכן". גילי דקל, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, ציין כי יש כיום צורך אקוטי ב"מבוגר אחראי" שיגדיר את המטרות של ענף הנדל"ן ויפעל להסדרת השוק בכל התחומים הבעייתים. עם זאת, מרבית היזמים הגדולים צופים יציבות במחירי הדירות או עלייה קלה בשנה הקרובה".

 

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, אמר בפתיחת הישיבה כי מחירי הנדל"ן הפכו לנושא המרכזי שעל סדר היום. לדבריו, "כל השרים רוצים להראות שהם פועלים בנושא ולכל אחד יש פטנט אחר להוזלת מחירי הדיור מבלי לטפל בבעיה המרכזית של מחסור בקרקעות וזאת על ידי תפיסות כלכליות 'חדשות' לפיהן בעזרת הטלת מסים ניתן יהיה להוזיל את מחירי הדירות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x