שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

שוק הנדל"ן לא נרגע: נמשכה העלייה בביקושים לדירות באוגוסט

הלמ"ס: באזור הדרום נרשמה עלייה של 44% בביקושים לדירות חדשות, בעוד שבמחוז ירושלים נרשמה ירידה של 27% בביקושים. מספר הדירות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בסוף אוגוסט נמוך בהרבה מהתקופה המקבילה אשתקד

עלייה בביקושי הדירות נרשמה בחודש אוגוסט 2010, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בעלייה של 1% בלבד בחישוב כללי בכל הארץ, בהשוואה לתקופה המקבילה באוגוסט 2009. האחוז הבודד נרשם למרות שבמקומות מסוימים בארץ חלו עליות דרמטיות לעומת צניחת ביקושים במקומות אחרים.

 

באזור הדרום נרשמה עלייה של 44% בביקושים לדירות חדשות, בעוד שבמחוז ירושלים נרשמה ירידה של 27% בביקושים. מספר הדירות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בסוף אוגוסט נמוך בהרבה מהתקופה המקבילה אשתקד, כלומר מלאי הדירות החדשות ברוב הארץ אוזל. הנתון המפתיע הוא כי דווקא במחוז ירושלים, אזור אשר הושפע בשנה האחרונה מהקפאת הבנייה, נרשמה עלייה של 16% בכמות הדירות שנותרו למכירה.

 

מנתונים מוקדמים של סקר התחלות בנייה וסקר מכירת דירות חדשות בבנייה ביזמות פרטית שהוצגו היום עולה, כי הכמות המבוקשת לדירות חדשות באוגוסט 2010 עמדה על כ-3,310 יחידות דיור. מספר זה מורכב מכ-1,200 דירות במסגרת תכניות כמו בנה ביתך וקבוצות רכישה שאינן למכירה וכ-2,100 דירות חדשות שנועדו למכירה לציבור, מתוכן 360 בבנייה ציבורית ועוד כ-1,740 שנבנו על ידי יזמים פרטיים.

 

למרות הלחצים הרבים של משרד האוצר ומשרד השיכון והבינוי להגדלת היצע הקרקעות על ידי מנהל מקרקעי ישראל, נתוני הלשכה מצביעים על נתון מעניין: בחודש אוגוסט 2010 כ-57% מהכמות המבוקשת של הדירות החדשות נבנות על קרקע בבעלות פרטית. בנוסף מסתמן כי גם הלחצים שהופעלו על קבוצות הרכישה לא הצליחו לצנן את השוק הזה לגמרי ועל פי הנתונים 41% מהדירות שנבנו ביוזמה פרטית שלא למכירה בירושלים נבנו על ידי קבוצת רכישה. בתל אביב נתח זה תופס 29%.

 

ובזמן שהביקושים עולים, מספר הדירות החדשות למכירה בבנייה ביוזמה פרטית הולך ופוחת. בסוף אוגוסט 2010 הגיע מספרן ל-9,370 דירות, ירידה של כ-4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מכלל הדירות החדשות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בסוף אוגוסט 2010 כ-39% מוצעות למכירה במחוז המרכז (ירידה של 1% מהתקופה המקבילה אשתקד) וכ-24% במחוז תל אביב (ירידה של 18% מהתקופה המקבילה אשתקד).

 

עוד עולה מהנתונים כי מספר החודשים בהן עמדו דירות חדשות ביוזמה פרטית למכירה עמד על ממוצע של כ-7 חודשים. על פי נתון זה, אם מניחים כי קצב המכירה של הדירות יהיה זהה למכירתן בחודש אוגוסט ואם לא יתחילו התחלות בנייה חדשות, מספר החודשים שיעברו עד מכירת כל הדירות החדשות שנותרו למכירה באוגוסט 2010 הוא כשנה במחוז ירושלים, כ-8 חודשים במחוז תל אביב, כ-6 חודשים במחוז הצפון, כ-5 חודשים במחוז הדרום וכ-4 חודשים בכל אחד ממחוזות המרכז וחיפה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x