$
נדל"ן

המטוטלת של קיבוץ שדות ים

ההכרעה במאבק הירוקים נגד הרחבת בתי הקיבוץ, הנמצאים בתוך רצועת 100 מטר מקו החוף, חוזרת למועצת התכנון הארצית לדיון שישי במספר

שי פאוזנר 10:1114.06.10

ההכרעה בשאלה האם לאשר את הרחבת בתי קיבוץ שדות ים, הנמצאים בסמוך לקו החוף, תחזור למועצה הארצית לתכנון ובנייה לדיון שישי במספר. כך קבע בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בחיפה.

 

סאגת הרחבת הבתים בשדות ים נמשכת כבר יותר משלוש שנים. במרכזה עומד מאבק של מפלגת הירוקים

בהחלטת הקיבוץ להרחיב

 

48 יחידות דיור, הנמצאות בתוך רצועת 100 המטרים מהחוף. בעוד שהקיבוץ טוען כי מדובר בהרחבה רגילה של בתי הקיבוץ הקטנים, גורסים במפלגת הירוקים כי זהו ניסיון לנצל את הקרבה יוצאת הדופן לים כדי להתעשר מהפיכת בתי הקיבוץ לשכונת וילות.

 

הדיון הראשון במסגרת המאבק התנהל בוועדה לשמירת הסביבה החופית (הוולחו"ף), אשר אישרה את הרחבת בתי הקיבוץ. הירוקים הגישו ערר על החלטה זו, שהתקבל, בטענה כי חוק החופים קובע שאין להרחיב את השימוש הפרטי ברצועת 100 המטרים מהחוף. הקיבוץ לא ויתר, ולאחר מאבק משפטי הצליח לגרום לקיום דיון נוסף במועצה הארצית, וזו הפכה שוב את ההחלטה ואישרה את הרחבת הבתים. לפני כשנה התקבלה עתירת הירוקים במחוזי בחיפה והשופט אלכס קיסרי ביטל את החלטת המועצה הארצית. הקיבוץ ערער לעליון, וזה החזיר את ההכרעה למחוזי. השבוע, כאמור, פסקה השופטת וילנר בניגוד לפסיקת עמיתה לאותו בימ"ש, השופט קיסרי, כי הנושא יחזור שוב למועצה הארצית.

 

בינתיים קיבל כל אחד מהצדדים "שחקן חיזוק" - לקיבוץ הצטרפה פרקליטות המדינה, ולעמדת הירוקים הצטרף ארגון אדם טבע ודין.

 

דרור עזרא, רכז תחום ים במפלגת הירוקים, מסר אתמול כי "היתה כאן התנהלות אומללה של הפרקליטות. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מדוע הם תומכים בבניית שכונת וילות 30 מטרים מקו החוף. האינטרסים הכלכליים שיש סביב חופי ישראל הפכו את חוק החופים לחוק וירטואלי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x