$
סביבה

ניצחון ירוק: ההרחבה על החוף בשדות ים ללא תתבצע

ביהמ"ש קיבל את עתירת מפלגת הירוקים ואדם טבע ודין נגד החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה, שאישרה הרחבה של 48 יחידות דיור בתחום 100 מטר מקו המים בקיבוץ שדות ים

גלית שפיר 13:2903.05.09

בית המשפט המחוזי בחיפה החליט ביום חמישי האחרון לבטל את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה בעניין הרחבת קיבוץ שדות ים ובניית 48 יחידות דיור בתחום 100 מטרים מקו החוף.

 

בשנים האחרונות קידם קיבוץ שדות ים תוכנית הרחבה של הקיבוץ עבור בני הקיבוץ ובנים שבים - חלק מהתוכנית

כלל הרחבה של 48 מבנים בתחום 100 מטרים מקו המים. במרץ 2008 החליטה המועצה הארצית לתכנון ובניה לאשר את תוכנית זו.

 

בעקבות זאת, הגישה מפלגת הירוקים ובהמשך הצטרפה אדם טבע ודין, עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבית המשפט המחוזי בחיפה נגד הבנייה בתחום 100 מטרים מקו המים בקיבוץ שדות ים.

 

בפסק הדין נכתב: "הצורך בהרחבה של המבנים שהוא תולדה של השינוי שחל בצורת החיים בקיבוץ איננו רלוונטי לשיקולי מוסד התכנון כאשר זה צריך להחליט שיש הצדקה לפגיעה הסביבתית".

 

בפסק הדין הוחלט להשאיר על כנה את החלטת ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובניה מיום 2 ביולי 2007 שקבעה כי "בניה מרחיבה בתוך הקו ה-100 מטרים לא תהווה פתרון יעיל למצוקת הדיור, ועל כל פנים, מקומו של הפתרון לנחיצותו בדיור מן הראוי שלא יהיה במסגרת של סביבת החוף ששימורו חשוב ביותר".

 

הירוקים: פסק הדין מעביר מסר ברור

 

עו"ד אריאל יונגר, שייצג את מפלגת הירוקים בעתירה: "פסק דין זה מעביר מסר ברור למועצה הארצית לתכנון ובניה ולמוסדות התכנון, עליהן לעשות ככל האפשר לאסור בניה פרטית ברצועת 100 מטר מקו החוף, גם אם זה הרחבה של דירות שהיו קיימות על החוף".

 

עו"ד אסף רוזנבלום מאדם טבע ודין: "הצעד של המועצה הארצית היווה פגיעה עקרונית ובלתי סבירה באיזון האינטרסים בהליך התכנוני, ובעיקר באינטרס הסביבתי, שכן, בהחלטות שלא לבנות ולא לפתח קל הרבה יותר לדון מחדש ולשנותן, בעוד שבהחלטות המאפשרות בניה אין כמעט סיכוי שיוחלט על שינוי, בשל ההסתמכויות הכלכליות והאחרות על ההחלטה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x