שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אטיאס: נסדיר את תחום קבוצות הרכישה

משרד השיכון הודיע כי יחל בהליך להסדרת התחום, במהלכו ייבחנו סוגיות מרכזיות עליהן אין כיום פיקוח, במטרה "להגן על כספי הרוכשים"

אורי חודי 14:0120.01.10
משרד הבינוי והשיכון מפרסם היום (ד') שימוע חדש לנושא הסדרת תחום קבוצות הרכישה. לאחר מספר פעמים בהם התבטא שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בנושא, מדובר בפעם הראשונה שהמשרד מתחיל להניע תהליך ממשי בתחום. במסגרת הליך השימוע תינתן אפשרות לפעילים בשוק הנדל"ן ולבעלי עניין בציבור הרחב להציג את עמדותיהם ביחס לתחום קבוצות הרכישה בתחום הדיור למגורים. מדובר בתקופה של 30 יום במהלכה יוכלו כל בעלי העניין מהתחום, המתנגדים והתומכים להעביר את התייחסותם למשרד.

הדמיית מגדל של קבוצת רכישה בפתח תקווה הדמיית מגדל של קבוצת רכישה בפתח תקווה

 

"אנו נתמוך בכל מהלך ובכל כלי שיש באפשרותם להוזיל את מחירי הדירות, לרבות קבוצות הרכישה", אמר שר השיכון אריאל אטיאס. "המטרה מאחורי השימוע הנערך במשרד היא הסדרת התחום הפרוץ של קבוצות הרכישה ולהגן על כספי הצרכנים והרוכשים. תחום קבוצות הרכישה התרחב מאוד ללא בקרה ופיקוח, ובעקבות לקחי פרשת חפציבה שבה אלפי רוכשים סיכנו את כספם, אנו רוצים להגיע להסדרת התחום ולהגן על כספי הרוכשים. אנו נבטיח למשתתפים בקבוצות הרכישה את ההגנה הצרכנית הנדרשת בעסקה משמעותית זו".

 

איך פותרים סכסוכים

 

בבסיס ההסדרה של התחום בודקים במשרד כיצד ניתן יהיה להתאים את קבוצות הרכישה לחוק המכר. כזכור, חוק זה חוקק לאחר שאותרו כשלים צרכניים בתחום הנדל"ן למגורים, כאשר רוכשי דירות שילמו במיטב כספם, יזמים או קבלנים נקלעו לקשיים, והרוכשים נותרו לעיתים ללא דירה וללא הכסף. חוק זה קיבל חיזוק ותיקון ב-2008 לאחר קריסתה של חברת חפציבה.

 

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, מרדכי מרדכי, הטיל על צוות במשרד הבינוי והשיכון לבדוק סוגיות מרכזיות בתחום קבוצות הרכישה, עליהן אין פיקוח כיום. במסגרת השימוע שייערך, מעוניין המשרד לבחון מספר שאלות מרכזיות בנושא קבוצות הרכישה: כיצד ועד כמה מוגנים כספי הרוכש בקבוצת הרכישה והאם יש מקום להגביר את ההגנה הקיימת; באיזו מידה מעוגנת הערכת המחיר הראשונית של הדירה, ומה שיעור השינויים עד גמר הפרויקט; כיצד פותרים סכסוכים שמתעוררים במהלך הבנייה בין חברי הקבוצה; בדיקת התלות והמחויבות ההדדית בין הרוכשים ביחס למימון הפרויקט; עד כמה מובטח הרוכש בנושא לוחות הזמנים עד האכלוס; האם עשוי הרוכש לחוב באחריות קבלן בעת מכירת הדירה; האם גודל הקבוצה או מאפייני ייזום הפרויקט צריכים להשפיע על הגדרת הקבוצה וסיווגה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x