$
נדל"ן

מקבלנים בחירות - תרום לי ואתרום לך

דו"ח מבקר המדינה על הבחירות לרשויות המקומיות, מספק הצצה נדירה למפת התורמים למתמודדים ברשויות, המכילה עשרות בכירים בעולם הפיננסים, העסקים והתרבות בישראל, והנוכחות המטרידה ביותר - אנשי עולם הנדל"ן

נעמה סיקולר ושי פאוזנר 11:2524.09.09

דו"ח מבקר המדינה על הבחירות לרשויות המקומיות מספק הצצה נדירה ומעניינת למפת התורמים של המתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות בישראל - מיצחק תשובה ואלי פפושדו דרך איליק רוז'נסקי ושלמה נחמה ועד שרגא ברוש ואוריאל לין.

 

רשימה זו מכילה עשרות בכירים בעולם הפיננסים, העסקים והתרבות בישראל, והנוכחות המטרידה ביותר - אנשי עולם הנדל"ן.

 

פעם בכמה שנים נחשפת רשימה זו, המשקפת ניסיון להבין בדיעבד מי הם אלה שהחליטו לתמוך כלכלית במועמדים לראשות המועצה המקומית או רשות העירייה. כך נחשפת העובדה שהקשר בין מה שבונים לכולנו סביב הבית לבין אחורי הקלעים של הפוליטיקה המקומית אינו מקרי.

 

הנתונים פשוטים להכעיס. הביטו ברשימת היזמים, בעלי חברות הבנייה והקבלנים העצמאים שתרמו למועמדים השונים בבחירות המקומיות ב־2008, ואחר כך צאו לטייל בשטחי כל אחת מהמועצות הללו. אל תופתעו אם תגלו כי לא מעט מהיזמים ששמם מפאר את רשימת התורמים הם אלה שבונים ממש עכשיו פרויקטים נדל"ניים מול הבית שלכם.

 

 

"בחייכם, זה כסף קטן. אתם באמת חושבים שאפשר לקנות ראש עירייה ב־5,000 שקל?", ישאלו הציניים. גם אם התגובה הכמעט אוטומטית היא לשלול זאת, הרי שתרומה היא תרומה. היא בעיקר הצהרת כוונות, היכולת להציג תמיכה מעבר למילים וההבטחה כי ביום מן הימים אפשר יהיה להזכיר לראש העירייה כמה היה התורם בעדו.

 

פעם בכמה שנים אנחנו שוב מגלים שתחום התרומות לסיעות ולמועמדים בבחירות המקומיות הוא "ענף כלכלי" משגשג לא רק מפני שהוא חוקי, ואפילו אפשר לקבל עבור הוצאה זו החזר מס, אלא מפני שלפי כל הסימנים, החזר המס הזה הוא רק טיפה בים ההטבות שטומנת בחובה תרומה למועמד לראשות העירייה.

 

כמה חבל שאנו מגלים זאת באיחור גדול כל כך - כשנה לאחר שנקבע הרכב המועצה המקומית, והרבה לאחר הוצאתם לדרך של הליכי אישור בנייה והקלות לקבלנים ויזמים, שראשי העיריות או המועצות רוצים להחזיר להם טובה תחת טובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x