שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ועדת הערר דחתה את התנגדות הירוקים לבנייה בחוף פלמחים

בעקבות כך תותר בניית 130 בתים בקיבוץ, שחלקם בקו 100 מטר מהחוף. הירוקים: "חופי ישראל עדיין ממשיכים להיגזל על ידי בעלי אינטרסים וברוני נדל"ן"

אורי חודי 16:0210.12.08

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה של משרד הפנים דחתה אתמול (ג') את ערר מפלגת הירוקים נגד התוכנית אותה יזמו משרד הבינוי והשיכון ומינהלת סל"ע בשטח קיבוץ פלמחים.

 

מדובר בתוכנית העתידה להוסיף 130 בתים פרטיים חדשים לקיבוץ. 100 בתים מתוכם מיועדים לשימוש חברי הקיבוץ ו-30 יחידות הדיור הנוספות לקליטת מפוני היישוב אלי סיני. בנוסף, כוללת התוכנית גם הרחבה של 36 יחידות דיור, בקיבוץ פלמחים עצמו, הנמצאות כ-100 מטר מקו החוף.

 

הירוקים טענו בערר, כי אין לאשר את בניית השכונה החדשה ואת הוספת הבנייה בתחום רצועת החוף מרחק 100 מטר מהים. בנוסף טענו הירוקים כי הליכי אישור התוכנית היו לא תקינים.

 

מתחם רפתות נטוש בקיבוץ פלמחים, בו מתוכננת בנייה חדשה והרחבה של יחידות דיור מתחם רפתות נטוש בקיבוץ פלמחים, בו מתוכננת בנייה חדשה והרחבה של יחידות דיור צילום: בועז אופנהיים

 

ועדת הערר, כאמור, דחתה את רוב טענות הירוקים. לגבי הסוגיה האם אישור התוכנית מנוגד לתכלית חוק שמירת הסביבה החופית, היו חברי הועדה חלוקים בדעתם.

 

דעת הרוב של ארבעה מחברי הועדה, קבעה אומנם שאישור התוכנית אינו סותר את החוק. אולם חבר ועדה נוסף, נציג המשרד להגנת הסביבה מנחם זלוצקי, דווקא סבר כי אין מקום לאשר את תוספת הבנייה בתחום 100 מטר מחוף הים. "רצועת החוף שבתחום 100 המטר מקו החוף היא הרצועה הרגישה ביותר מבחינת ההגנה על הסביבה החופית", כך לדבריו של זלוצקי, "ככזו, אין הצדקה להגדיל את הפגיעה בה מעבר לפגיעה הקיימת ממילא מעצם הימצאותם של כמה מבנים במקום, אף אם מדובר במבנים מועטים, שהוקמו בעבר מכוח תכנית מאושרת ולפי היתרים שניתנו בדין".

 

דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים, מוסר בתגובה להחלטת הועדה כי: "לדעתנו ועדת הערר טעתה, חוק החופים חד וברור, אוסר הוספה של בנייה פרטית ברצועת 100 מטר. ארבע שנים לאחר כניסתו לתוקף של החוק חופי ישראל עדיין ממשכים להיגזל על ידי בעלי אינטרסים וברוני נדל"ן, וועדות התכנון שוב ושוב מגלות רפיסות וחוסר יכולת למנוע את הנגיסות בחוף".

 

עוד מוסיף עזרא ואומר, כי: "מפלגת הירוקים תפעל בכנסת הבאה לתקן את כל החורים בחוק החופים שמאפשרים אישורים מסוג זה, אנו נשנה את החוק כך שלא תאושר בנייה בחוף לפי תוכניות ישנות ונגדיל את רצועת ההגנה על החוף ל-500 מטר למעט באזורים עירוניים בנויים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x