שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ועדת הפנים אישרה: מנגנון ממשלתי למינוי שמאי מכריע לקביעת היטל השבחה

לפי תיקון לחוק שאושר לקריאה שנייה ושלישית, שר המשפטים יהיה אחראי על רשימת השמאים המכריעים. כיום הרשות המקומית ובעלי הקרקע קובעים את זהות השמאי

אורי חודי 15:0824.06.08

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק התכנון והבנייה, המסדיר את הקמתו של מנגנון ממשלתי למינוי שמאי מכריע. השמאי יהיה אחראי על קביעת היטל השבחה ופיצויים עקב נזקי תכנון.

 

עד כה נהוג היה שהרשות המקומית ובעלי הקרקע קבעו מי יהיה השמאי שייכריע

לגבי גובה ההיטל או הפיצוי. לטענת נציגי משרד המשפטים, ההסדר הקיים הוא בעייתי, מאחר שהשמאי עשוי להימצא בניגוד עניינים.

 

"ההחלטות כיום אינן שקופות, אינן אחידות ואינן מנומקות. שמאי מכריע יכניס סדר ומקצועיות למנגנון", אמרה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה.

 

על פי התיקון, שר המשפטים יהיה אחראי על רשימת השמאים המכריעים, בהתאם להמלצתה של ועדה מייעצת שבראשה יעמוד יו"ר מועצת שמאי המקרקעין.

 

תקופת כהונתו של מי שנבחר לתפקיד שמאי מכריע תימשך 10 שנים ללא אפשרות להארכה. בזמן הכהונה ייאסר על השמאים המכריעים לעסוק בעיסוקים אחרים, אלא באישור מיוחד מהשר.

 

שכרו של השמאי המכריע ייקבע בתקנות של שר המשפטים. "אנו מקווים שהמנגנון יתחיל לעבוד כבר מ-1 בינואר 2009, ושמשרה חדשה זו תשאב יוקרה ותמשוך אנשים", אמרה דנה.

 

לפי התיקון, העונש שיוטל על שמאי שיימצא אשם בהסתרת ניגוד עניינים, עשוי יהיה להגיע לשלוש שנות מאסר.

החלטותיו של השמאי המכריע יהיו נתונות לערעור בפני ועדת הערר.

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אופיר פינס, אמר בדיון: "החוק החדש ימגר את תופעת 'המסחרה', הסחר-מכר המתקיים במחשכים, ללא שקיפות וללא דיווח, בין הנישום לוועדה המקומית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x