סגור

בלעדי
בגלל התערבות אלהרר: משרד האנרגיה נעדר מדיון קריטי בתחנות כוח

יועמ"ש משרד האנרגיה דרש מנציג המשרד להיעדר מדיון של הוועדה לתשתיות, לאחר ששרת האנרגיה שלחה ליו"ר הוועדה את עמדתה בנושא ונוצר חשש שהנציג יושפע ממנה. אלהרר פעלה בניגוד להנחיה האוסרת על שר להתערב בהחלטות מוסדות תכנון

נציג משרד האנרגיה נעדר מדיון קריטי על תוכניות להקמת תחנות כוח בעקבות הנחיה של היועץ המשפטי של משרד האנרגיה, עו"ד דודי קופל. קופל חשש כי מכתב של שרת האנרגיה קארין אלהרר לשלומי הייזלר, יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות ישפיע באופן לא תקין על עמדת נציג המשרד, ולכן הורה לו לעזוב את הדיון. הדיון בוועדה לתשתיות לאומיות עסק בהשגות שהוגשו לתוכניות להקמת בחמש תחנות כוח. הכרעה בדיון תשפיע על אישורן הסופי של התוכניות.
המכתב ששיגרה סותר לכאורה הנחיה מפורשת של ארז קמיניץ, עד לאחרונה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שלפיה אסור לשרים להתערב בהחלטות של מוסדות תכנון, ובוודאי לא להשפיע על עמדות של חברי הוועדה, גם אם הם נציגי המשרד שבו מכהן השר ובוודאי שלא להשפיע על עמדת יו"ר הוועדה.
מוסדות התכנון פועלים כגוף מעין שיפוטי, וכל תוכנית שמאושרת בהם משפיעה על בעלי אינטרסים מנוגדים, ומשום כך ההקפדה היתרה על שיקול הדעת של חבריה. בכל אחד ממוסדות התכנון נציגים של משרדי ממשלה, ובהם משרד הפנים, השיכון והבינוי, הביטחון, הבריאות, וכן נציגי רשויות מקומיות, ארגונים ירוקים, אדריכלים ומהנדסים. החלטות מתקבלות לאחר הצבעה, ולעתים הן יכולות לסתור עמדה של הממשלה או שר מסוים. חבר במוסד תכנון מחויב להצביע על פי מצפונו ושיקול דעתו המקצועי, גם במקרה שההחלטה סותרת מדיניות של המשרד שמטעמו הוא פועל.
בדיוק לפני חודש, ערב פרישתו, שלח קמיניץ מכתב שנחשף ב"כלכליסט" למזכיר הממשלה שלום שלמה, ובו הבהיר כי התערבות של שרים בעניינים תכנוניים מעוררת קשיים משפטיים: "התערבות בהחלטות מוסדות התכנון או חבריהם היא פסולה, פוגעת קשות בהליך המנהלי התכנוני ובאמון הציבור במערכת התכנון. מוסדות התכנון על חבריהם, ובכלל זה יושבי הראש ומתכנני המוסדות, מחויבים להפעיל באופן עצמאי את שיקול דעתם. הוראה ביחס לעניין מסוים, בין במפורש ובין במשתמע, היא פעולה שאינה כדין". קמיניץ הבהיר כי עקרון שיקול הדעת של ועדות התכנון הוא עקרון יסוד שבית המשפט העליון חזר עליו פעמים רבות בפסיקותיו.
במכתב שאלהרר שיגרה ביום חמישי האחרון היא הביעה עמדה מפורשת בנוגע לתכנון ארבע תחנות כוח שאמורות לפעול בגז טבעי: תחנת דוראד באשקלון; שתי תחנות של OPC של עידן עופר בחדרה ובמישור רותם; ובתחנת קסם אנרגיה של מאיר שמיר ושל קיבוץ גבעת השלושה במחלף קסם.
1 צפייה בגלריה
קארין אלהרר שרת האנרגיה
קארין אלהרר שרת האנרגיה
שרת האנרגיה קארין אלהרר. "השרה סבורה כי בנושאים הנוגעים למשק האנרגיה עליה להביע את עמדתה"
(צילום: אילן בשור)
עמדת אלהרר היא כי לפני הקמת תחנות כוח חדשות, צריך למצות את הפוטנציאל הגלום בתחנות קיימות, בשטח הכלוא בהן שאינו מנוצל, וכן לבחון הרחבה של התחנות הקיימות. לאחר שימוצה הפוטנציאל הזה, התחנות המועדפות עליה בסדר חשיבות יורד הן של דוראד, OPC במישור רותם ו־OPC בחדרה.
בתחנות שנדונו אתמול ובתחנות אחרות שאושרו בעבר גלום פוטנציאל לייצור כ־4,000 מגה־ואט חשמל, אבל להערכת רשות החשמל בעשור הקרוב המדינה תזדקק לתוספת של 670 מגה־ואט.
עמדת אלהרר סותרת עמדה של רשות החשמל על פיה דווקא לתחנות הכוח במרכז, כלומר קסם אנרגיה ורינדייר, עדיפות בגלל קרבתן לתשתיות חשמלן זמינות.
מלשכת שרת האנרגיה נמסר בתגובה: "השרה סבורה כי בנושאים הנוגעים למשק האנרגיה עליה להביע את עמדתה".