סגור

בין שתי ערים
הוועדה הכריעה: קמפוס בר-אילן יישאר ברמת גן, השטחים הסובבים יועברו לגבעת שמואל

המאבק הארוך בין שתי הערים בנוגע לאוניברסיטת בר-אילן הוכרע על ידי ועדה גאוגרפית של משרד הפנים, שקבעה כי שטח הקמפוס יישאר בידי רמת גן, אך כלל השטחים הסובבים אותו יעברו לגבעת שמואל; גם הארנונה על כלל השטח תתחלק בין שתי הרשויות. המלצות הוועדה דורשות עדיין את חתימתה של שרת הפנים המיועדת איילת שקד

הוועדה הגאוגרפית מרכז במשרד הפנים הגישה היום (ג') את המלצותיה לגבי שיוכה המוניציפלי של אוניברסיטת בר-אילן, וקבעה כי שטח הקמפוס יישאר בתחום רמת גן, בעוד השטח שאינו נכלל בתחום הקמפוס והתשתיות באזור יועברו לגבעת שמואל. ההכנסות על השטח כולו, כולל האוניברסיטה, יתחלקו בין שתי הרשויות - כך שגבעת שמואל צפויה להוסיף הכנסות ארנונה בגובה של 5.3 מיליון שקל. היקף השטח שיועבר לגבעת שמואל יעמוד על 148 דונם, ויכלול את התיכון הדתי אמי”ת גוש דן, את אולם אודיטוריום וואהל ואת הרחובות והתשתיות המקיפים את האוניברסיטה.
בדו"ח הוועדה נכתב כי מעבר של הקמפוס לגבעת שמואל היה גורר עלייה של לפחות 11 מיליון שקל על פי צו הארנונה הקיים, אך גם צוין כי מטעם גבעת שמואל כבר נעשתה פנייה לשרים כדי לקבל החלטה שמקבילה את גובה הארנונה לזו שמשלמים בבר-אילן לרמת גן. כמו כן יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל, התחייב להשאיר את תשלומי הארנונה עבור קמפוס בר-אילן כפי שהם כיום. עוד נכתב בדו"ח הוועדה כי אנשיה התרשמו שהרחובות סביב האוניברסיטה לא מטופחים, ונוצרים בהם מטרדים של הזנחה ועומסי תנועה. "נראה ששיוכו המוניציפלי לגבעת שמואל ישפר במידה ניכרת את חזותו ונגישותו", נכתב.
עם זאת, עמדת האוניברסיטה היתה להישאר בתחומי רמת גן. האוניברסיטה אף חתמה עם העירייה על הסכם "רמת גן בר-אילן 2040", התנגדה למודל שהציעה גבעת שמואל לגבי פעילות האוניברסיטה בעיר ואף קראה לו "אבסורדי". מההחלטה ניכר כי יש משמעות לעמדת האוניברסיטה ולעמדת המועצה להשכלה גבוהה. כמו כן הוועדה התייחסה ליכולתה הפיננסית של גבעת שמואל וקבעה כי אינה עיר חלשה הנזקקת לתמיכה כלכלית. לסיכום כתבה הוועדה כי אין ספק שקיים עוול שיש לתקן, ולכן הותרת כלל שטחי האוניברסיטה ברמת גן כלל לא באה בחשבון.
1 צפייה בגלריה
אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת בר-אילן
(צילום: תומי הרפז)
ההחלטה שהתקבלה היא פשרה בין שתי הערים, אך בגבעת שמואל מבהירים היום כי מלכתחילה לא ביקשו להעביר אליהם את בר אילן עבור הכסף, כלומר מה שעמד מבחינתם על הפרק מלכתחילה היה היוקרה שבשיוכה של האוניברסיטה לעיר. הוועדה גם התייחסה לכך בדו"ח, כשציינה כי יש אלמנט של יוקרה בשיוכה של האוניברסיטה לעיר מסוימת. לאור זאת אמרו היום בעיריית גבעת שמואל כי מבחינתם לא מדובר בסוף פסוק, היות והמלצות הוועדה יועברו להחלטת שר הפנים. "עיריית גבעת שמואל איתנה בדעתה כי יש להעביר את כל שטח האוניברסיטה אל שטחה המוניציפלי של העיר, ותמשיך לפעול לשם כך ללא לאות".
כדי שהמלצות הוועדה ייכנסו לתוקף נדרשות חתימותיהם של שר הפנים ושל מנכ"ל המשרד. לאור חילופי הממשלה הצפויים, מי שצפויה לחתום על ההמלצות תהיה השרה הנכנסת איילת שקד.
ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הוועדה הגאוגרפית מרכז היא ועדה מקצועית ובלתי תלויה, שבראשה עומד גבי מימון, מנכ"ל משרד הפנים לשעבר. דו"ח הועדה הועבר להתייחסות הרשויות המקומיות. לאחר קבלת עמדות הרשויות המקומיות יוגש הדו"ח למנכ"ל משרד הפנים. יודגש כי ההכרעה בנושאים אלו תתקבל רק לאחר הקמת ממשלה חדשה. בנוסף, יצוין כי שר הפנים לא אימץ את המלצות הדו"ח הקודם שגיבשה הוועדה ודרש לבצע בחינה נוספת, היות ועמדתה היתה כי יש לחלק את שטח הקמפוס והמבנים השייכים לאוניברסיטה מחוצה לו בין שתי הרשויות המקומיות, ללא התייחסות לחלוקת הכנסות בין שתי הרשויות".