סגור
בנייה ב באר שבע 7.5.23
בנייה בבאר שבע. ארכיון (צילום: חיים הורנשטיין)

אתרי הבנייה שוממים, בת"א נערכים לחזרה לעבודה החל ממחר - בתנאים

ביום השלישי ללחימה, המדיניות של הרשויות יחד עם האילוצים בשטח הובילו להקפאה מוחלטת של אתרי הבנייה; מוקדם עוד לדבר על הנזק המצטבר וגם אין מדיניות סדורה להמשך. בת"א נערכים לחזרה החל ממחר לאחר הצבת מאבטח חמוש

מהדרום ועד נהריה, גם היום (ב') המציאות בשטח היא של קיפאון כמעט מוחלט במרבית אתרי הבנייה בישראל. בניגוד לחלק ממקומות העבודה שמנסים לשמור על שגרה יומיומית ולהניע את גלגלי העסק ככל שניתן, לחברות הבנייה אין כרגע כמעט אפשרות אחרת מלבד הקפאת האתרים, והמקומות שבהם כן מתקיימת בנייה הם בשוליים בשלב זה.
הסיבה להקפאה מחולקת למספר גורמים, ראשית, באתרים שממוקמים מדרום לגוש דן אין כמעט צורך להסביר את ההקפאה, והיא נובעת בעיקר מהנחיות פיקוד העורף ומהחשש לסכן את חיי העובדים אשר חלקם עובדים בחוץ, באזורים שאינם נגישים למרחב המוגן. בנוסף, ההחלטה לאסור על כניסה של עובדים פלסטינאים לישראל מנטרלת חלק גדול מהענף. מכסת העובדים הפלסטינאים עומדת על כ-80 אלף והיא מנוצלת כיום במלואה, כך שבמרבית האתרים אין כוח אדם מספק גם אם ירצו ויוכלו להמשיך לעבוד. העובדים מסין אמנם מחזיקים בחלק מהענף, אך מדובר בחלק קטן יחסית (כ-20 אלף עובדים) שעובד בעבודות מאד מסוימות.
נקודה נוספת ומשמעותית שמובילה לקיפאון היא הרשויות, שבהחלטה ספורדית שהתקבלה על ידי כל אחד מהם, החליטו ברובן כי אין בנייה בשטחן, בין היתר כדי למנוע אירועים מיותרים שייגרמו בשל כניסה של שב"חים ופועלים לתוך הערים, והרצון למנוע לחץ מיותר על הציבור בימים אלה ובפרט בעיתוי הנוכחי לפני בחירות. עיריית ת"א הייתה הראשונה לצאת עם מדיניות סדורה להמשך הבנייה החל ממחר, ובהודעה שפרסמה העירייה היא נוקבת במספר תנאים והנחיות לביצוע שיחולו על החברות: הצבת מאבטח חמוש שיוודא שכלל הפועלים שנכנסים לאתר מורשים לכך, לא ניתן לבצע עבודות שידרשו שינויים זמניים בהסדרי התנועה, ובכלל זה חל איסור על סגירת כבישים ומדרכות.
עוד הודיעו בעירייה כי כל עבודות התשתית בעיר יופסקו עד להודעה חדשה, למעט עבודות כריית מנהרות הרק"ל ,דחיקה של מובילי ניקוז ועבודות חירום. לצד עיריית ת"א נודע כי גם בעיריית בני ברק מוכנים לאפשר לבנות אחרי שפקח מטעמם יבקר באתר. לצד הרשויות המקבלות כעת את ההחלטה על דעת עצמן, במשרד השיכון לא רואים כרגע צורך להתערב ואנשי המשרד עוסקים בעיקר במיפוי המצב בשטח ובסיוע במקומות שבהם הם יכולים לסייע באופן מיידי כמו בסיוע בדיור. השאלה האם היה מתבקש שהמשרד ינהל מדיניות סדורה יותר גם למצבים כאלה כך שגם בתוך הכאוס יהיה מעט סדר, שנויה במחלוקת, ורבים בענף סבורים כי ממילא זהו שלב מוקדם מידי.
בנוסף לכל אלה, מרגע תחילת ההקפאה, הנזקים לטווח הארוך יותר מתחילים להצטבר, והם באים לידי ביטוי לא רק בהקפאת הבנייה אלא גם בפיגור שנוצר בתכנון ובהיתרי בנייה, נזקים שלא ידוע כמה זמן יארכו. למשל, בחלק מהערים סגרו את מערך ההנדסה שלהם, ובחלק מהערים עובדים באופן מאד חלקי ורק מאפשרים טופס 4 כדי לא למנוע ממשפחות להיכנס לדירותיהם. גם ברמת המדינה, רשות מקרקעי ישראל הודיעה כי היא מקפיאה את מכרזי המקרקעין, מנהל התכנון עובד ועוסק בעיקר בענייני תשתיות, בתי חולים וכיוב'.
"חלק מהחוסן הלאומי זה להפעיל את האתרים"
בקרב הקבלנים יש כרגע הבנה למצב ובשלב זה חלקם מקבלים את ההחלטה שלא לבנות ואף תומכים בה, אך לצד זאת יש מי שסבורים כי יש להשיב את העבודה למסלולה מהר ככל הניתן, ניב רום מנכ"ל כנען התחדשות עירונית מדווח כי השביתו פרויקט פינוי בינוי גדול של 760 דירות בקרית אונו שהחברה המבצעת ולמרות זאת הוא תומך בהקפאת הבנייה כרגע, "אולי טוב שיש עצירה כרגע, זה נותן קצת שקט לאוכלוסיה ומחזק את תחושת הביטחון של התושבים. גם בחברה אנחנו לא מחייבים עובדים להגיע כי יש אנשים שלחוצים, בהמשך אני סבור שצריך לראות איך מחזירים את העבודה, כי חלק מהחוסן הלאומי הוא להפעיל את האתרים כמה שניתן ולהניע את הכלכלה".
אפי שקדי מנכ״ל ובעלים אפי קפיטל נדל״ן אמר כי הם הקפיאו בנייה של כ-2,000 דירות ברחבי הארץ ודחו התחלה של פרוייקטים שבהם כ-1,200 יח"ד ברחבי הארץ בנוף הגליל, לוד - שכונת נופי בן שמן, גבעת המטוס בירושלים, בית שמש ובהמשך גם באופקים. "אנחנו גם יזמים וגם מבצעים את הפרויקטים שלנו, הפרויקטים שהיינו אמורים להתחיל קיבלו היתרים לפני החג ודחינו את ההתחלה שלהם. כרגע הכל עומד בלית ברירה, יש לנו הרבה מנהלי פרויקטים ועבודה שגויסו, מנופאים במצבים כאלה לא יכולים לעבוד, גם במרכז הארץ, ואפילו בנהריה נאלצנו לעצור. אין עובדים, העובדים של קבלני החשמל והאינסטלציה והאיטום הם פלסטינאים והם לגמרי מחוץ לתמונה", לסיום אמר שקדי, "זה לא מטריד אותי כרגע, אנחנו במלחמה, צריך קודם כל לצאת מהמצב הזה, ולכן אני חושב שכרגע הנחיות מלמעלה לא היו עוזרות, הרבה דברים אחרים חיוניים לא מתפקדים, אז בשבוע הקרוב אני לא רואה משהו משתנה".