סגור
טחנת הקמח בדרך סלמה 25 ת"א
טחנת הקמח בדרך סלמה 25 ת"א (צילום: צחי קיבנשטיין)

מתחם טחנת הקמח בסלמה בתל אביב נמכר ב-120 מיליון שקל

בכוונת ריאליטי וקבוצת יצחקי הרוכשות למנף ולקדם תוכנית עבור המתחם המשתרע בין הרחובות דרך סלמה, פוריה, שניצלר וורסמן, לשמר את מבני הממגורות הקיימים במגרש ובו בזמן לקדם תוכנית שתעצים את זכויות הבנייה במתחם

קבוצת ריאליטי הודיעה היום כי רכשה יחד עם קבוצת יצחקי מגרש בשטח של 2.6 דונם בדרך סלמה 25 בדרום תל אביב תמורת 120 מיליון שקל.
במגרש ממוקמת טחנת קמח יפו, שהיתה בשליטת המשפחות ליבמן, טרניו, צ'רבינסקי וליפשיץ. בכוונת שתי החברות למנף את הרכישה ולקדם תוכנית עבור המתחם המשתרע בין הרחובות דרך סלמה, פוריה, שניצלר וורסמן, שתכלול עירוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה, תוך הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה.
במגרש שנרכש קיימים שני מבנים בשטח כולל של כ-2,700 מ"ר ומבני ממגורות (סילואים) המשמשים לאחסנת קמח. במקום יש זכויות בנייה בהיקף של 250% (כ-6,500 מ"ר) בייעוד לתעשייה, מלאכה ומסחר. יש לציין כי על פי מדיניות העירייה, חלק ממבני המלאכה והאחסון הם לשימור.
יש לציין כי בימים אלה מכין צוות בראשות האדריכל ארז אלה ממשרד HQ אדריכלים מסמך מדיניות חדש לאזור מבואות יפו, המשתרע בין ציר שלבים לשדרות הר ציון (מערב-מזרח) ובין הרחובות דרך סלמה ודרך בן צבי (צפון-דרום). בערב עיון שנערך ביוזמת בית ליבלינג בחודש ינואר 2021, ובו הציג את עיקרי התוכנית, הוא התרה מפני תכנון חדש שימחק את המגוון והחיוניות המאפיינים את מבואות יפו: "שימושי התעשייה נדחקים לאט-לאט החוצה, אבל יש ערך לתעשייה בעיר, והכוונה היא גם למעמד היצירתי, אנשים שלאו דווקא מקבלים משכורות גבוהות ורוצים להמשיך ולחיות בעיר. הקיום שלהם בעיר חשוב לחוסן העירוני. זה מתחבר טוב מאוד עם שימור המלאכות והתעשייה באזור מבואות יפו".
למרות המורכבות המאפיינת את אזור מבואות יפו, כל הסימנים מראים שהמקום יהפוך לאחד המוקדים הבאים של המטרופולין - ואפשר ללמוד על כך גם מפעילות הנדל"ן באזור. ב-2009 רכשה קרן ריאליטי את מתחם בזק (33 דונם) תמורת 44 מיליון שקל. ב-2011 נמכר השטח לחברת אקרו נדל"ן, עם תב"ע חדשה, בתמורה ל-100 מיליון שקל. במקום נבנית בימים אלה שכונת מגורים חדשה הכוללת 1,500 יחידות דיור. קרן ריאליטי אמנם מכרה את מתחם בזק, אולם ב-2018 רכשה מחברת הכשרת הישוב 75% ממבנה בשטח בנוי של 9,600 מ"ר על 6.6 דונם ברחוב התחייה בתמורה ל-96 מיליון שקל. לריאליטי יש בצמוד למבנה עוד חטיבת קרקע בשטח של כ-4 דונם.
ב-2019 רכשה חברת דמרי את מתחם האומן 17, שנמצא ממזרח לציר שלבים, בתמורה ל-355 מיליון שקל. באותה שנה רכשה קרן ריאליטי את בית מרס ברחוב הרצל ב-96 מיליון שקל.
1 צפייה בגלריה
דן מנחם שותף בריאלטי
דן מנחם שותף בריאלטי
דן מנחם, שותף בריאליטי
(צילום: טל גבעוני)
לדברי דן מנחם, שותף בקבוצת ריאליטי: "זהו פרויקט אייקוני המציע שימור אלמנטים היסטוריים לטחנת הקמח בשילוב פרויקט עירוב שימושים למגורים מסחר ותעסוקה. מדובר באתגר תכנוני של שילוב ישן וחדש, פיתוח מרחב ציבורי איכותי ויצירת פרויקט דגל עירוני בתחום השפעת תחנת המטרו העתידית בדרך שלבים. התכנון יתבסס על מחקר איכותי לגבי האפשרויות לשימוש במבנים ששימשו כטחנת קמח ברחבי העולם ואשר יקבלו שימוש עדכני ואיכותי התואם את מדיניות העירייה וצורכי הסביבה".
את המוכרים ייצג עו"ד ערן גוטפריד, ואת הקונים ייצג משרד הרצוג פוקס נאמן.