סגור

חולדאי מקים מנהלת דיור: "יהיה רע מאוד אם תל אביב תהפוך עיר לעשירים בלבד"

ראש העיר הודיע כי בכוונת העירייה גם לפרסם בשבועות הקרובים מסמך שתכליתו היא עידוד דיור. "אני מוטרד מאוד ממצוקת השוכרים", אמר; חברת מועצת העיר שולה קשת: "הקטסטרופה אליה הגענו היא תוצאה ישירה של האסטרטגיה הכושלת של חולדאי"

על רקע ההתייקרות הדרמטית של הנדל"ן בתל אביב בעת האחרונה, הודיע היום (ב') ראש העיר רון חולדאי כי בכוונת העירייה להקים בשבועות הקרובים מנהלת דיור ולפרסם מסמך, שמכינה היחידה לתכנון אסטרטגי, שתכליתו עידוד דיור מסוג זה: "זה זמן רב שאני מוטרד מאוד ממצוקת השוכרים במדינה ובתל אביב. אף שבמדינת ישראל תחום הדיור מוסדר על ידי הממשלה באופן כמעט בלעדי, החלטנו שאנחנו חייבים לפעול, ולא לתת לכוחות השוק לשחק לטובת החזקים, ולא להותיר את בני המעמד הנמוך והביניים מאחור".

2 צפייה בגלריה
ראש העיר תל אביב יפו רון חולדאי 15.7.19
ראש העיר תל אביב יפו רון חולדאי 15.7.19
רון חולדאי
(צילום: יאיר שגיא)

עוד אמר חולדאי: "חוסנה של העיר הזאת הוא שהתושבים והתושבות שחיים בה הופכים אותה למה שהיא, עיר חיה ותוססת שכל אדם יכול לחיות בה. אנחנו נעשה כל מה שביכולתנו על מנת לשמור עליה ככזאת. ולכן בימים אלה שוקדת עיריית תל אביב-יפו על הכנת מסמך מדיניות כלל עירוני העוסק רובו ככולו בפתרונות מעולם השכירות במחירים מוזלים. מדובר במדיניות ארוכת טווח, שיהיו לה השלכות כלכליות רחבות". לדבריו, המנהלת שתוקם לצורך העניין תהיה אחראית על קידום מדיניות ושינוי חקיקה בתחום הדיור הציבורי מול משרד ממשלה ועל עשייה עירונית בתחום: "אני רואה בהקמת המנהלת צעד חשוב במעורבות העירונית, במסגרת החוק, שזה נושא מאוד בעייתי, ולכן אני מצפה ממדינת ישראל לקדם פתרונות דיור חברתיים, דבר שהיא לא עושה, על מנת לצמצם פערים ולהוציא את ישראל ממשבר הדיור שאליו נקלעה. יהיה רע מאוד אם תל אביב יפו תהפוך לעיר לעשירים בלבד".
חברת מועצת העיר שולה קשת, מסיעת "אנחנו העיר", אמרה מנגד: "חולדאי סירב במשך זמן רב לקיים דיון בבעיה הבוערת של העיר היקרה בעולם - הדיור. הקטסטרופה אליה הגענו היא תוצאה ישירה של האסטרטגיה הכושלת שלו. לפי נתונים שהפיצו גורמים בעירייה, כמעט 50% מתושבות ותושבי העיר חשים שקורת הגג שלהם נמצאת בסכנה, אבל חולדאי ממשיך לדבוק בכיסאו ובמדיניותו. כפי שאמרנו פעמים רבות, אי אפשר רק להתלונן על הממשלה ולחכות שמישהו שם יתעורר. תל אביב-יפו יכולה לפעול, בטח כשכל כך הרבה נדל"ן וקרקעות עומדים לרשות העירייה, בטח כשפקודת העיריות וחוק התכנון והבנייה מאפשרים לרשויות המקומיות לפעול בנושא".


2 צפייה בגלריה
אתר בנייה תל אביב
אתר בנייה תל אביב
אתר בנייה בתל אביב
(צילום: עמית שעל)

קשת הודיעה כי תתמוך ביוזמת חולדאי, אם גם יש לה הצעות לשיפור הכוללות שילוב חובת דיור בהישג יד בתיקון לתוכנית המתאר, המתגבש בימים אלה, צמצום המגדלים ועידוד בנייה מרקמית בגובה של עד 8 קומות והקמת קרן סיוע לדיור.
חבר מועצת העיר מסיעת "אנחנו העיר", ונציג העיר ת"א בוועדה המחוזית, אסף הראל, אמר כי "לצערי, במרכז העיר יכולתה של העירייה להביא לשינוי אמיתי מוגבל מאוד. רוב הקרקעות בבעלות פרטית והעירייה מחזיקה בהרבה פחות שטחים ממה שנהוג לחשוב. את רובם היא מייעדת לצרכי קהילה - בתי ספר, גנים, טיפות חלב וכיו״ב. הפוטנציאל הגדול שיכול להביא לשינוי אמיתי נמצא בשתי השכונות הצפוניות החדשות שעומדות לקום - שדה דב ו-3700".
סגנית ראש העיר ציפי ברנד: "לאור הפניות הרבות שקיבלתי וההצעה שגיבשתי, שמחתי לשמוע מראש העיר, שבכוונתו להביא לשולחננו מדיניות דיור עירונית בתקופה הקרובה מאוד ולהקים מנהלת דיור. עמדתי ידועה והשמעתי אותה גם בכל מקום ובמיוחד בדיוני הוועדה המקומית לתכנון ולבניה.אני אתמוך בכל תוכנית עירונית שתקדם פתרונות אמיתיים, ותאפשר את הזכות הבסיסית של האדם לקורת גג. אעמוד על כך שיינתן דגש לפיו שכל תוכנית בנייה שתאושר בעיר צריכה לכלול יחידות של דיור חברתי".