סגור

בלעדי לכלכליסט
הרצליה מתנערת מהסכם הגג, המדינה תשווק מאות דירות בעיר

ראש העירייה הודיע לרשות מקרקעי ישראל על ביטול ההסכם בגלל שיווק אלפי דירות בעיר ללא טיפול והכנה של תשתיות לתושביהן. המדינה תמשיך בשיווק הקרקע בסמוך לקניון שבעת הכוכבים: "נמשיך לממש את יעדי הדיור גם בלי הרשות"

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) צפויה לפרסם היום מכרז לשיווק קרקע המיועדת ל־740 דירות במתחם קרית שחקים בהרצליה, סמוך לקניון שבעת הכוכבים, בניגוד לעמדת העירייה בישיבה בשבוע שעבר בין נציגי הרשות לנציגי העירייה הודיע ראש העיר משה פדלון כי הרצליה לא מכירה עוד בהסכם הגג עם המדינה מ־2016. הסמכי הגג אמורים לספק לרשויות המקומיות קדם מימון מהמדינה לטיפול בתשתיות, כאשר היתרה אמורה להגיע מהשיווק. פדלון טוען כי המדינה משווקת אלפי דירות בעיר, בעת שיש מחסור חריף בתשתיות שאמורות לשרת את תושביהן. ברמ"י טוענים כי שיווק הקרקע הכרחי לשם העמדת מימון, ודווקא עצירת השיווק על ידי העירייה, היא שמסכלת את תקצוב והקמת התשתיות.

1 צפייה בגלריה
ראש עיריית הרצליה משה פדלון
ראש עיריית הרצליה משה פדלון
ראש עיריית הרצליה משה פדלון. "לא תהיה בנייה חדשה בעיר ללא פיתוח תשתיות לאומיות"
(צילום: עומר מסינגר)
הסכם הגג עליו חתומות רמ"י ועיריית הרצליה נחתם כלל שלוש תוכניות: תוכנית גליל ים, שם שווקו הקרקעות בהצלחה; תוכנית אפולוניה, שם מתנגדת העירייה לשיווק והמחלוקת מחכה להכרעה של ביהמ"ש העליון, ותוכנית קרית שחקים, שגם עליה הגישה העירייה עתירה לעליון. התוכנית קיבלה תוקף לפני יותר משנה אך בעירייה טוענים כי יש לשנות אותה ולחבר את הקו הירוק של הרכבת הקלה למסוף התחבורתי המתוכנן במתחם. במסגרת העתירה לא הוצאו צווי מניעה, ורמ"י החליטה לשווק את הקרקע בימים הקרובים.
במכתב שהוציאה מנהלת מרחב ת"א ברמ"י, רות אפריאט, לפדלון ציינה: "בהמשך לישיבה שהתקיימה ב־28 באפריל, בראשותו של מר יעקב קוינט, מנהל רמ"י... הנני מעלה על הכתב את הודעתכם... לפיה עיריית הרצליה מושכת ידה ממימוש הסכם הגג ומפסיקה את שיתוף הפעולה עם הרשות". היא הוסיפה כי רמ"י "תמשיך לפעול למימוש יעדיה גם בהעדר שת"פ מצד הרשות המקומית".
בשנים האחרונות, עצר פדלון קידום כמה תוכניות בנייה והיתרי בנייה בטענות למחסור חמור בתשתיות כמו מוסדות ציבור, חיבור לביוב, למים, וחיבור הכבישים למחלף הרב מכר שטרם הוקם. ברמ"י טוענים כי פדלון מסכל כל אפשרות לשווק קרקעות מתוכננות, כאשר עיקר המימון לתשתיות המדוברות אמור להגיע משיווקים אלה. מעיריית הרצליה נמסר: "לא תהיה בנייה חדשה בעיר ללא פיתוח תשתיות לאומיות".