$
בונים קריירה ומשפחה

ויזה אירופה דחפה לגיבוש יוזמת המדינה לצמצום המזומן

הממשלה תקים השבוע צוות לבחינת "בעיות המזומן" לאחר שמנכ"ל חברת כרטיסי האשראי נפגש עם גורמי פיקוח כדי לקדם תשלום אלקטרוני

הדר קנה 07:0815.09.13

בישיבת הממשלה צפויה לעלות השבוע הצעת מחליטים להקמת צוות שיבחן את צמצום השימוש בכסף מזומן לביצוע עסקאות במשק. לפי ההצעה, הצוות יבחן את הבעיות הנובעות משימוש במזומן ויגבש מתווה שיגביל את השימוש באמצעי תשלום זה, כדי לצמצם את תופעת ההון השחור ולהילחם בפשיעה ובהלבנת הון. מסקנות הצוות יוגשו בתוך 90 יום לממשלה.

 

ההצעה שואבת חיזוק ממחקר שפרסמה ביוני האחרון ויזה אירופה, ולפיו הכלכלה השחורה בישראל ב־2013 מוערכת ב־185 מיליארד שקל, השווים ל־18.9% מהתמ"ג. ויזה אירופה הסבירה אז שממחקר עולה כי הדרך להילחם בתופעה היא באמצעות הפחתת כמות המזומנים בשוק.

 

מאז פרסום המחקר נפגש מנכ"ל ויזה אירופה בישראל עודד סלומי עם נציגים מרשות המסים, משרד האוצר וגופי רגולציה נוספים. בין ההמלצות שהציג סלומי נטען כי העלאת כמות עסקאות הכספים האלקטרוניות בישראל ב־10% בשנתיים הבאות יכולה לצמצם את היקף הכלכלה השחורה מ־18.9% ל־17% מהתמ"ג.

 

"כחברת אמצעי תשלום יש לנו אינטרס חד־משמעי לקדם את השימוש באמצעי תשלום אלקטרוני כמו כרטיסי אשראי", אמר סלומי ל"כלכליסט", ואישר כי דן בנושא עם "אנשי מפתח בכל רשויות הממשלה". לדבריו, "יש זהות אינטרסים בינינו לבין הממשלה שרוצה לגבות יותר מסים, מאחר שרוב ההון השחור נמצא בעסקאות המזומן".

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: shutterstock

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, יזם את הקמת הצוות החדש, אך במשרד ראש הממשלה אמרו כי לוקר לא נפגש עם נציגי ויזה אירופה, וכי הרעיון עלה בפגישות שערך עם נציגי רשות המסים, הרשות להלבנת הון ובנק ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x