דעות

די לשימוש במזומן

מעבר לתשלום באשראי בלבד יסייע למגר את תופעת ההתחמקות ממס ויאפשר חלוקה הוגנת יותר של הנטל

מיכה אבני 08:0028.09.12
מגזרים שלמים בחברה הישראלית מצליחים להתחמק מתשלום מס, ואפילו מדינה שלמה שיצאה לרחובות כדי לפעול לחלוקה צודקת בנטל ובזכויות, לא הצליחה לשנות את הנושא. הצעד החשוב ביותר כרגע הוא להתמודד סוף סוף עם אחד הנושאים הבוערים בכלכלה הישראלית - ביטול "כלכלת המזומן" ותרבות ההתחמקות ממסים.

 

על המדינה לטפל מהשורש בתרבות של ההתחמקות מתשלום מס, ובכך תפתור כמה בעיות  בו זמנית – תאפשר תוספת של הכנסות למדינה ושוויון בנטל בקרב כל הפלחים השונים באוכלוסיה.

 

הסיבות להשאיר את השימוש במזומן כבר לא רלוונטיות בימינו. בתור מובילה טכנולוגית עולמית ישראל יכולה להפוך את מבנה הכלכלה, ולבטל את השימוש במזומן בכלל.

 

מזומן משמש לרוב לסיבות מפוקפקות בלבד – השתמטות מתשלום מסים ותשלום למוצרים ושירותים בלתי חוקיים כגון זנות, סמים ופרוטקשן. חיסול השימוש במזומן יפחית בצורה ניכרת את תופעת ההתחמקות מתשלום המס, שכן יהיה קשה מאד לדרוש מנהג המונית הנחה על נסיעה בלי קבלה, או לבקש מהשיפוצניק בבית הנחה בגובה המע"מ לעבודה ללא חשבונית. בעולם ללא מזומן לא ניתן יהיה יותר להשאיר 200 שקל לעוזרת הבית, וכך למנוע את תשלום הביטוח הלאומי והפנסיה עבורה.

 

כלכלת המזומן היא לא מושג ערטילאי. 25% מהתל"ג של ישראל מקורו בכסף שחור. כמויות המסים שלא נגבים הן עצומות. אין כל סיבה להמשיך את השימוש במזומן, שלא ניתן לאתר את מקורותיו.

 

מעבר לעולם ללא מזומן הוא לא חלום מעבר לעולם ללא מזומן הוא לא חלום צילום: shutterstock

 

יש אמנם מי שיטענו טענות נגד השימוש באשראי, בעיקר טענות הקשורות לזכויות הפרט. כך למשל, יש שירצו ללכת למכולת לרכוש וודקה לשתייה לשלם במזומן כך שאף אחד לא ידע מי ביצע את הרכישה. או למשל, היינו רוצים לתרום 1,000 שקל בסתר. נכון שבעולם ללא מזומן לא ניתן יהיה לבצע את הדברים הללו, אך לדעתי זהו מחיר מתקבל על הדעת לעומת התמורה של  ביטול המזומן – מיגור הפשע וגבייה עצומה של מסים נוספים לקופת המדינה.

 

מעבר לעולם ללא מזומן הוא לא חלום. כבר היום השימוש במזומן במדינות סקנדינביה הוא נדיר מאוד, ויתר מדינות אירופה וארה"ב עושות גם הן צעדי ענק בכיוון. בנורבגיה החלה תוכנית לביטול שטרות המזומן.

 

אם רק נרצה בכך, ישראל יכולה להיות אחת המובילות העולמיות בתחום הזה בתוך שנה. יש לנו את הטכנולוגיה הטובה בעולם בתחום הסליקה והתשלומים, ותושבי המדינה מחזיקים בכמות כרטיסי אשראי וטלפונים סלולריים ללא פרופורציות לעומת מדינות אחרות בעולם. מילא אם היה מדובר בישראל של לפני 10 שנים, או במדינה כמו ניגריה היום, אבל ישראל של היום יכולה לבצע את המהפך – זו רק שאלה של שינוי סדרי העדיפויות.

 

הכותב הוא מנכ"ל פנינסולה פיננסים 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x