$
בארץ

השר אופיר אקוניס: 93 אירועים חברתיים ב־148 ימים

"כלכליסט" צלל ליומנו של שר המדע מ־23 באוקטובר 2016 ועד 20 במרץ 2017 וגילה שכמחצית מזמנו של השר הוקדשה לעבודתו, בעוד המחצית השנייה הוקדשה למפגשים ושמחות, בעיקר עם פעילי הליכוד

עומר כביר 06:5721.08.17

ב־16 בינואר 2017 היה לשר המדע אופיר אקוניס יום עמוס. הוא פתח אותו ב־11:15 בהרצאה בפני תלמידים בישיבה התיכונית נווה שמואל באפרת, המשיך לירושלים, שם נקבעה לשעה 15:00 ישיבה של סיעת הליכוד. אחריה נפגש עם סמנכ"ל משרד החוץ מרק סופר ומיד לאחר מכן עם פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין שנהרג בקרב במהלך מבצע צוק איתן, ושגופתו מוחזקת עדיין בידי חמאס. ב־17:00 נפגש עם ח"כ חאג' יחיא לפגישה בנושא רובוטיקה, ושעה לאחר נפגש עם פעילת הליכוד אסנת מרק. את היום הוא סיים ב־20:00, כאורח בחתונה שנערכה בראשון לציון.

 

ככה, פחות או יותר, נראים רוב הימים של אקוניס - ריקוד בין תפקידים רשמיים של ניהול המדינה לבין המשחק הפוליטי שנחוץ לכל פוליטיקאי כדי להמשיך לשבת על הכיסא. התמהיל, במקרה של אקוניס, הוא בערך 50-50: מחצית הזמן מוקדשת לעבודה ופגישות הקשורות למשרד המדע ולמעמדו כשר וכחבר כנסת; מחצית לפגישות עם גורמים ופעילים בליכוד והשתתפות בשמחה או אירוע כלשהם, לרוב כאלה שקשורים לפעיל ליכוד מרכזי. בין לבין יש גם פגישות עם עיתונאים וגורמים בעלי השפעה והשתתפות בטקסים ואירועים ממלכתיים ופרטיים.

 

המידע על מעשיו של אקוניס מגיע מיומן הפגישות שלו, שנמסר לבקשת התנועה לחופש המידע ושמכסה את התקופה שבין 23 באוקטובר 2016 ל־20 במרץ 2017. לא מדובר ביומן הפגישות הראשון שמפרסם שר בישראל, אך ביומנים קודמים שפורסמו חלקים ניכרים מהפגישות הושחרו או שהמידע נמסר כתצלום של היומן עצמו. אקוניס, לעומת זאת, מסר את המידע באופן מסודר בקובץ אקסל, ללא השמטות. קובץ זה עבר סריקה ומיפוי של סוגי הפגישות והאנשים שעמם אקוניס נפגש. התוצאה: 714 רשומות שפורטות את סדר היום של אקוניס.

 

  צילום: טל שחר, נעם אלון, אוראל כהן, ישראל יוסף

 

 

בחינה זו מאפשרת לגלות לא רק מה עשה השר, אלא לקטלג ולכמת את הפגישות והאירועים ולבנות תמונת מצב מקיפה של סדר יומו השוטף. עם זאת, ישנם כמה סייגים: רישום של פגישה ביומן לא מעיד על כך שהיא התקיימה, ואכן לעתים מופיעות שתי פגישות במקביל. כמו כן, יש פגישות שלא תוכננו מראש ולא מופיעות ביומן. בנוסף, אורך הפגישה בפועל אינו מצוין.

 

ובכל זאת, המידע הרב מאפשר לבחון לעומק את הנושאים שלהם בוחר שר בישראל להקדיש את זמנו ולגלות מי סוג האנשים שנהנים מגישה מועדפת אליו.

 

כאמור, כמעט 50% מזמנו של אקוניס מוקדשים לעניינים הקשורים לעבודתו: רבע מהאירועים ביומן נוגעים באופן ישיר לפעילות משרדו, כמו סיורים מקצועיים, פגישות עבודה עם אנשי המשרד, חלוקת פרסים והשתתפות במסיבות עיתונאים. בנוסף, ישנם אירועים חברתיים לעובדי המשרד, כמו גיבושונים והרמות כוסית.

 

14% נוספים מזמנו מוקדשים לאירועים מתוקף היותו שר, בלי קשר למשרד המדע. למשל: ועדות שרים וישיבות ממשלה, טקסים ממלכתיים, קבלות פנים לגורמים רשמיים ופגישות עם גורמים בממשלה שלא קשורים למשרד המדע. אקוניס הוא גם חבר כנסת, אך רק עשירית מהאירועים ביומן נוגעת ישירות לעבודתו בכנסת.

 

שר בממשלה הוא אדם בעל השפעה רבה. לכן, גם לאנשים שנהנים מגישה אליו יש מידה לא מבוטלת של השפעה. מהבדיקה שערכנו עולה שכמעט רבע מהאירועים ביומן הוקדשו לפגישות עם גורמים שלפעילותם אין קשר ישיר למשרד המדע. החלק הגדול ביותר, 12%, מוקדש לפגישות עם גורמים בתנועת הליכוד, כמו חברי מרכז, מועמדים לשעבר בפריימריז, ראשים ופעילים בסניפים שונים.

 

כמו כן, 13% מזמנו של השר הוקדשו לשמחות ואירועים שונים, עם דגש ברור על אירועים של פעילי הליכוד ומשפחותיהם, לצד אירועים של מכרים קרובים יותר כמו חתונתו של אורן חזן או מסיבת יום הולדת לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

מלשכת אקוניס נמסר בתגובה: "השר אקוניס חבר הליכוד מאז 1992, ח"כ מטעם הליכוד מ־2009 ושר מאז מאי 2015. מטבע הדברים, פעילותו הפוליטית היא מול פעילי הליכוד ופעילותו הממלכתית נוגעת לכל אזרחי ישראל, באשר הם. השר ישמח להשתתף בשמחות של כל אזרח שיזמין אותו, שכן הוא מכבד את המזמינים. כל אזרח מוזמן לפנות אליו באמצעות לשכתו, יועציו, דף הפייסבוק שלו ואף בסלולרי האישי שלו. כל פנייה נבדקת ביסודיות ותשובה נשלחת לפונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x