$
בארץ

פרסום ראשון

איך זה לא קרה עד עכשיו? ניתן יהיה לשלם בכרטיס אשראי בדואר - ללא ריבית

מדובר בשלב ראשוני שבו יתאפשר לאזרחים תשלום אחד של עד 2,000 שקל ללא ריבית למשרדי ממשלה. במקביל נבחנת אפשרות למספר תשלומים ללא ריבית

שי סלינס 15:0216.08.17

בקרוב ניתן יהיה לבצע תשלומים בכרטיס אשראי למשרדי ממשלה בבנק הדואר ללא ריבית. כך עולה מהסכמות שהושגו בין משרד האוצר לבין הדואר.

 

מדובר בשלב ראשוני שבו יתאפשר לאזרחים תשלום אחד בכרטיס אשראי של עד 2,000 שקל ללא ריבית. ל"כלכליסט" נודע כי האוצר ובנק הדואר בוחנים גם אפשרות למספר תשלומים ללא ריבית אולם עדיין לא הגיעו להסכמות על כך, כאשר הדבר תלוי בהסכמה של המשרדים שאמורים לקבל את התשלום.

 

עד היום, עד כמה שקשה להאמין, כל מי שרצה או חויב בתשלום כלשהו לבנק הדואר לא יכל לעשות זאת בכרטיס אשראי ללא ריבית. האפשרויות שעמדו בפני אותו חייב היו - תשלום במזומן, צ'ק, או בתשלומים הכוללים ריבית בכרטיס אשראי.

 

כיום ניתן לשלם חשבונות בדואר לחברת חשמל, בזק, רשויות המס, קנסות משטרה, אוניברסיטאות וכדומה - בעד 36 תשלומים עד 100 אלף שקל אולם התשלום כלל כאמור ריבית שאף חצתה את ה-4% בחישוב שנתי. כמו כן, מתן האשראי לחייב היה בכפוף לשיקול דעתן הבלעדית של חברות האשראי.

 

לגבי תשלומים בבנק הדואר לרשויות מקומיות כאן לא חלה התקדמות. חלק מהרשויות המקומיות, גם היום, לא מאפשרות לאזרחים לשלם בכרטיס אשראי ללא ריבית. מבדיקה של כלכליסט עולה כי אפשרויות התשלום קשורות לרשות המקומית עצמה, כאשר תחום זה נמצאת תחת אחריותה הבלעדית ולא תחת אחריות השלטון המקומי או רשות הדואר.

 

מנכ"ל פורש

רק לפני כחודש ולאחר שנה וחצי בלבד בתפקיד דורון ארבלי פרש מתפקידו כמנכ"ל בנק הדואר שהוא יחידה בתוך הדואר. הרקע לפרישה טמון בקשיים ובעיכובים במימוש תהליך הפרדת בנק הדואר מחברת הדואר, והפיכתו של בנק הדואר לבנק אמיתי שיפעל מתוקף רישיון של בנק ישראל.

 

עם פרישתו אמר ארבלי כי טרם הבשילו התנאים לביצוע ההפרדה המבנית בין בנק הדואר לדואר ישראל למרות שהונחה התשתית לביצועה. "אבקש בהזדמנות זו להודות לעובדי בנק הדואר, לוועד הדואר ובנק הדואר, להנהלת דואר ישראל ולדירקטורים ולאחל הצלחה לכולם", אמר אז ארבלי. כיום יום מימון מכהן כמנהל בפועל של בנק הדואר. 
דואר ישראל דואר ישראל צילום: אלעד גרשגורן

 

את שנת 2016 סיים הדואר עם ירידה של 1.9% בהכנסות ל-1.8 מיליארד שקל, לעומת 2015. עם זאת, בשורה התחתונה רשם הדואר עלייה של 14% ברווח הנקי ל-48.3 מיליון שקל.

 

מדואר ישראל נמסר: "השירות שמעניקה חברת הדואר לתשלום בדלפקיה, הוא למעשה שירות הפקדת כספים לבעלי חשבון בבנק הדואר. המוטב הוא שמנחה את בנק באילו אמצעי תשלום ניתן לשלם לו, ולחברת הדואר אסור לחרוג מהנחיות אלה. חלק מהמוטבים מוכנים לקבל אך ורק תשלום במזומן, אחרים מוכנים לקבל תשלום במזומן ובהמחאות, ומוטבים נוספים מוכנים לקבל גם תשלום באמצעות כרטיסי אשראי, כאשר חברת הדואר פועלות בהתאם להוראות כל מוטב ומוטב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x