$
משפט

אנשי הפנים שסייעו על פי החשד לשאול אלוביץ' לחלוב את בזק

מזכירת החברה שהדליפה מידע, קודמה, קיבלה בונוס לרכישת דירה וניסתה להעלים ראיות; המקורב שהניע מבפנים את עסקאות בעלי העניין; הבן שדאג לסגור את הקצוות. מי הם האנשים שעל פי החשד של רשות ני"ע ניצחו על המנגנון שהעביר במרמה לכיסו של בעל השליטה מאות מיליוני שקלים מקופת החברה

תומר גנון ואביב גוטר 19:1923.07.17

צו איסור הפרסום בפרשת בזק שצומצם בסוף השבוע לבקשת כלי התקשורת, מאפשר לשרטט את חלקם של מעורבים נוספים מלבד בעל השליטה, שאול אלוביץ', ומנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, במנגנון המשומן שפעל לכאורה בתוך הקבוצה כדי לסייע לו לגרוף לכיסו מאות מיליוני שקלים.

 

לינור יוכלמן

הסוכנת הכפולה

 

אחת החשודות המרכזיות בסיוע לאלוביץ' היא מזכירת בזק והיועצת המשפטית של מטה החברה, עו"ד לינור יוכלמן. זמן קצר לאחר שחוקרי הרשות פשטו על משרדי חברת בזק במגדלי עזריאלי בתל אביב, ו"שאבו" את תיבות המייל וחומרי מחשב נוספים משרתי החברה, הם גילו לתדהמתם שנמחקו באופן שיטתי, פחות או יותר באותן שעות, קבצים דיגיטליים שונים של בכירים בבזק וב־yes. לפי החשד, מי שלקחה חלק מרכזי במה שמגדירה הרשות כ"מדיניות מאורגנת של שיבוש הליכים", הייתה לא אחרת מאשר יוכלמן.

 

מה גרם לפי החשד ליוכלמן (41), שהגיעה לפני 14 שנה לבזק, לבצע מחיקה סיטונאית של קבצים לאחר שהחקירה כבר החלה? לדברי מקורב לחקירה, הקבצים שנמחקו הכילו ככל הנראה מידע והתכתבויות עסקיות רגישות עם אלוביץ', והיא העדיפה שאיש לא יגלה את תוכנם כי הם עלולים להפליל אותה וגורמים נוספים בחברה.

 

הניסיון להעלים ראיות הוא לא החשד היחיד נגד יוכלמן המתגוררת עם בעלה, שעובד גם הוא בקבוצת בזק, בפרויקט יוקרתי ברחוב סירקין בגבעתיים. "הסוכנת הכפולה", כך מכנים אותה מקורבים לפרשה, טוותה בשנים האחרונות קשרים הדוקים עם אלוביץ', והדליפה לו מידע עסקי רגיש כשהחברות הפרטיות שלו היה צד נגדי לעסקאות מול בזק.

 

התגמול ליוכלמן, כך החשד, לא איחר לבוא. אלוביץ' דאג לסייע לה לקבל בונוס כספי נדיב של מאות אלפי שקלים לצורך רכישת דירה, ואף קידם אותה בחודש מרץ לתפקיד שנתפר לכאורה במיוחד למידותיה: היועצת המשפטית של מטה החברה. הקידום הזה, כך גורמים בקבוצת בזק, היה גם אינטרס של אלוביץ', שרצה לעקוף את שומרי הסף בחברה, ובהם היועץ המשפטי אמיר נחליאלי. יוכלמן קיבלה תקציב גבוה לשכירת יועצים משפטיים חיצוניים, שאותם היא מגייסת לדברי גורמים בבזק להכשיר מהלכים שאלוביץ' חפץ בהם.

 

  צילום: אוראל כהן

 

 

עמיקם שורר

יד ימינו של אלוביץ'

 

דמות מרכזית נוספת בפרשה היא עמיקם שורר, מנהל פעילות האסטרטגיה ופיתוח עסקי בקבוצה בשלושת החודשים האחרונים. שורר (50), שאותו מגדירה הרשות כיד ימינו של אלוביץ' המשמש כזרועו הארוכה, הוא אחד האנשים המקורבים אליו ביותר. בדומה לאלוביצ'ים גם שורר מקפיד לשמור על פרטיותו ונמנע מחשיפה תקשורתית.

 

שורר, עו"ד בהכשרתו, משמש כיועץ המשפטי הבכיר של קבוצת יורוקום ומעורב בכל עסקיה. במהלך השנים שימש במגוון תפקידים בחברות השונות בקבוצה העסקית של אלוביץ', ובחלקם מחזיק עד היום.

 

בבזק הוא משמש כנציגו של אלוביץ' בכל הדירקטוריונים של החברות הבנות, ועד לפני כשלושה חודשים גם בדירקטוריון בזק. בכובעו הנוסף משמש שורר בשנים האחרונות כמעין מנטור לבנו של אלוביץ' אור, ונחשב לאדם הקרוב ביותר לאלוביץ' שאינו בן משפחה. שורר גם היה לפי החשד אחד האנשים שעמדו מטעם אלוביץ' בקשר עם מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בפרשיית קידום האינטרסים של בזק במשרד הממשלתי.

 

שורר שותף לכל העסקאות של החברה בשנים האחרונות, בהן מכירת מניות yes מיורוקום לבזק ומכירת מקטעי חלל מידי חלל תקשורת ל־yes — עסקאות שנמצאות בלב החקירה. גורם המכיר את השניים אלוביץ' ושורר ציין כי בעסקאות הגדולות שורר הוא הנושא ונותן המוביל מטעמו של אלוביץ'. כשמדובר בעסקאות קטנות או בהליכים אסטרטגיים בחברות הקבוצה, שורר צריך להיות מעודכן בכל הפרטים, הוא מגבש עמדה, ומעביר אותה ל"שלישייה" — שאול אלוביץ', אור אלוביץ' ועמיקם שורר — כדי לקבל החלטה.

 

אור אלוביץ'

יורש האימפריה

 

האדם השלישי שלפי החשד פעל במסגרת תפקידו בתוך קבוצת בזק כדי להטיב עם אלוביץ', הוא אור אלוביץ' (41) — בנו הצעיר מנישואיו הראשונים של בעל השליטה. הוא נחשב לדומיננטי ביותר מבין ילדיו של אלוביץ', ומי שצפוי לרשת יום אחד את ניהול האימפריה העסקית שבנה אביו.

 

אור הצטרף ליורוקום כשאחיו הגדולים ארז וגיא כבר נטלו חלק בפעילות העסקית של אביהם. ביורוקום סיפרו עליו בעבר כי הוא נחשב לדמות מרכזית בקבוצה, בין היתר בתיאום פעילויות המטה, מעורבות בכל העניינים הכספיים, וביישום ההחלטות האסטרטגיות של אביו.

 

"הוא המוציא והמביא. מה ששאול פותח, אור סוגר", אמרו עליו ביורוקום. בחברה סיפרו גם בעבר ששאול נוהג להכניס את אור יחד עם שורר לישיבות התייעצויות סגורות במשרדו. פרסומים בעבר הציגו אותו כמי שבוחן את המודלים הכלכליים והערכות השווי, כשבשנים האחרונות נפח תפקידו הלך וגדל.

 

בעסקה למכירת חלקה של יורוקום ב־yes לבזק היה אור שותף מרכזי לצדו של שורר בניהול המגעים מטעם יורוקום עם הוועדה הבלתי תלויה, והיה זה שלבסוף נפגש בינואר 2015 עם יו"ר הוועדה איציק אידלמן בארבע עיניים כדי לסכם לעומק את הפרטים הסופיים.

 

לאור תואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון והוא משמש לצד אשתו אורנה אלוביץ'־פלד כדירקטור בבזק. בניגוד לאור, אורנה רעייתו דווקא משתפת את עולמה ברשתות החברתיות ואף כתבה בלוג באתר סלונה. היא נחשבת לאחת החברות הטובות של הדוגמנית בר רפאלי ומבלה איתה רבות. השתיים גם מעלות תמונות משותפות לאינסטגרם כשבחשבון של אורנה מופיעות גם תמונות עם דמויות מוכרות נוספות כמו סנדרה רינגלר ואגם רודברג.

 

לפי החשד, אלוביץ' סייע ליוכלמן לקבל בונוס של מאות אלפי שקלים לצורך רכישת דירה, ואף קידם אותה לתפקיד שנתפר לכאורה למידותיה: היועצת המשפטית של מטה החברה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x