בארץ

משרד הפנים: איחוד תל אביב-יפו ובת ים יוצא לדרך, היעד - 2023

לפי משרד הפנים, ההכנות לאיחוד הערים יחלו כבר בתקופה הקרובה, עם הקמת מנהלת ממשלתית; עיריית תל אביב: "המשמעות של דחיית האיחוד ל-2023 היא ביטולו"

עמרי מילמן 20:3704.06.17

שר הפנים אריה דרעי הודיע הערב כי הוא "שוקל לאמץ את המלצת הוועדה על איחוד הערים בת ים תל אביב יפו, בשנת 2023". לפני חצי שנה המליצה הוועדה של משרד הפנים על איחוד הערים, זאת מאחר ובת ים סובלת מקשיים תקציביים עקב מיעוט בעסקים וכתוצאה מיעוט בהכנסות מארנונה של עסקים.

 

 

ההודעה באה בעקבות עתירה של עיריית בת ים מ-2014 נגד שר הפנים דאז בדרישה כי ימנה ועדת חקירה לחלוקת הכנסות בין עיריית בת ים, עיריית ראשון לציון חולון ועיריית תל אביב. בעקבות העתירה הוקמה כאמור ועדה שהגישה את המלצותיה לשר הפנים – על איחוד בת ים עם תל אביב-יפו. משרד הפנים צריך להשיב בימים הקרובים לבג"ץ מה בכוונתו לעשות בנושא.

 

לפי משרד הפנים, ההכנות לאיחוד יחלו כבר בתקופה הקרובה עם הקמת מנהלת ממשלתית לעניין האיחוד, כשהאיחוד יתרחש הלכה למעשה בבחירות לעירייה המאוחדת בשנת 2023 – בחירות לראש עיר אחד לעיר המאוחדת. עד שנת 2023, בת ים תהיה תחת תוכנית הבראה מיוחדת - צופה פני איחוד.

 

דרעי הוסיף: "זהו צעד משמעותי לחיזוק העיר בת ים השרויה בגירעון כלכלי עמוק. משרדי הפנים והאוצר יפעלו יחד בתקופה שעד האיחוד, להכין את התשתית והמנגנון לבצוע האיחוד באופן המקצועי עם דגש על השירותים לתושבים. נדאג כי רמת השירותים הניתנים לתושבים לא תפגע ואף תשתפר. זוהי הפעם הראשונה שבה איחוד בסדר גודל כזה יוצא לדרך, ויש לפעול באחריות רבה על מנת שיצליח".

 

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "אנחנו דורשים פתרון מיידי לבעיית התקציב של בת ים, שנוצר כתוצאה מהסחבת בקבלת ההחלטות בממשלה. אנחנו דורשים משר האוצר משה כחלון פתרון מיידי כדי למנוע נזק לעיר ולתושביה, אשר נמצאים בתנופה פיתוח אדירה. כל מהלך יעשה אך ורק בהסכמה ועל דעת רוב תושבי בת ים". 

 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "עמדת משרד הפנים כפי שפורסמה משמעותה שאיחוד הערים לא ייצא לדרך. עיריית תל אביב יפו נתנה את הסכמתה לביצוע איחוד בצורה מהירה כדי שיושלם עד סוף שנת 2018 ולא עד סוף שנת 2023. כך גם המליצה ועדת החקירה שדנה בנושא. קצבנו את לוחות הזמנים הנדרשים לקבלת החלטות עד פסח 2017 ולצערנו לאחר שהושגו כבר הסכמות משרד האוצר משרד הפנים לא קיבל החלטה ונקט עמדה חסרת משמעות מעשית. הייתה זו הזדמנות חד פעמית שבה התגייסה עיריית תל אביב יפו באופן תקדימי לביצוע האיחוד באופן מהיר כדי לקיים בשנת 2018 בחירות לעיר מאוחדת כפי שהמליצה ועדת החקירה.

כל בר דעת מבין שדחיית האיחוד לשנת 2023 משמעה שהאיחוד בוטל ולא יתבצע. במדינת ישראל לדחות כך את המהלך זה כמו לחתום על קרח".

בת ים צילום מלמעלה
בת ים צילום מלמעלה צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x