$
בארץ

התבוסה של יחימוביץ' בבחירות להסתדרות שחררה שדים חדשים במפלגת העבודה

הניצחון המוחץ של אבי ניסנקורן בבחירות לראשות ההסתדרות הפך לכלי נשק במאבק המתקרב על ראשות מפלגת העבודה. המערך המשומן של ניסנקורן לא הותיר סיכוי לשלי יחימוביץ' שמתכננת להגיש עתירה נוספת על "גניבת בחירות שיטתית"

ליאור גוטמן ואדריאן פילוט 21:4127.05.17

בשישי האחרון, קצת אחרי השעה 5 אחר הצהריים, סיימה ועדת הבחירות של ההסתדרות, את הסאגה לבחירת יו"ר הארגון.

 

פילוח תוצאות האמת, עבור יו"ר הההסתדרות, עבור ראשות נעמת ועבור הרכב המליאה, לא הותירו מקום לספק - יו"ר ההסתדרות המכהן, אבי ניסנקורן, הוא גם יו"ר ההסתדרות החדש. ספירת הקולות הראתה כי קיבל כ־63% מהקולות, לעומת כ־37% מהקולות שקיבלה ח"כ שלי יחימוביץ'.

 

הדרך להכרזה על הזוכה נפתחה יממה קודם לכן בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב בניהול השופט איתן אורנשטיין. לילה קודם הוא עצר את ספירת הקלפיות בטענה של אי סדרים חמורים מצד יחימוביץ', זאת לאחר שרק כ־26% מהקולות נספרו בפועל. אולם בדיון שנערך בחמישי בצהרים אורנשטיין כבר היה הרבה פחות קשוב לטענות על שחיתות או אי סדרים, והורה לחדש את ספירת הקולות.

 

"גנבו את הבחירות האלה"

 

הברכות לאחר הניצחון של ניסנקורן לא אחרו לבוא וחצו את כל הקשת הפוליטית - מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד שר האוצר כחלון (שמרכיב קואליציה עם ניסנקורן בהסתדרות), משרת המשפטים איילת שקד ועד לנשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש. סבב הברכות ששטף את המערכת הפוליטית רשם גם סימנים ראשונים להתפוררות במחנה יחימוביץ'. יו"ר ועד רשות שדות התעופה, פנחס עידן, שעבר לתמוך ביחימוביץ' במהלך הבחירות, הזדרז לברך גם הוא את ניסנקורן ולא שכח לרמוז ש"הגיע הזמן לשים את המחלוקות מאחורינו".

 

הניצחון המוחץ של ניסנקורן נתן את אותותיו במירוץ אחר שמתחיל אף הוא להתחמם: לראשות מפלגת העבודה. "אני מבקש לברך את חברי ההסתדרות על כך שבחרו באבי ניסנקורן. פעלתי יחד עם שותפי לדרך על מנת להביא לניצחונו״, אמר ח''כ עמיר פרץ שחגג יחד עם ניסנקורן את ניצחונו וניצל את ההזדמנות לקבל קרדיט. פרץ, שתוצאות הבחירות להסתדרות מחזקות אותו, ביקש מיחימוביץ' להכיר בהפסדה: "עכשיו זה הזמן לשלב יחד ידיים, מנצחים ומפסידים, ולצאת ביחד לדרך מאוחדים בערכים וחזקים מול היריבים", הוא אמר. גם הרצוג מיהר לברך את ניסנקורן ולהציג עצמו כמי שתמך בצד הנכון. וגם מיהר לשחרר עקיצה לכיוון פרץ. "אני מקווה שהפעם בניגוד למנהגך בשני העשורים האחרונים תבחר בנאמנות למפלגה ולא תעזוב אותה שוב כפי עשית פעם אחר פעם בעבר", הטיח הרצוג בפרץ.

 

ניסנקורן ותומכיו ביום הבחירות ניסנקורן ותומכיו ביום הבחירות צילום: אביגיל עוזי

 

בינתיים יחימוביץ' לא מתכוונת לחזור לזירה המפלגתית. היא תוקפת את מערכת הבחירות בהאשמות קשות ונדמה שכל כולה מוקדשת להכנת עתירה לבית המשפט. בפניה לתומכיה מסרה יחימוביץ' כי "הבחירות להסתדרות זה לא מה שאתם מכירים. זו גניבת בחירות ממוסדת ושיטתית מהמסד ועד הטפחות, מתוכננת בקור רוח. נגיש עתירה לבטלות הבחירות וקיומן מחדש תחת חוקי המדינה", כתבה יחימוביץ' שכבר הקימה מערך לאיסוף ראיות על הזיופים לכאורה.

 

גם שותפה לדרך, איתן כבל, חטף מהלומה בעקבות ההפסד והתבטא במילים קשות. "הבחירות להסתדרות נגנבו באופן דורסני ומנוול שלא היה מבייש אף ארגון פשע בכל נקודה בעולם", כתב כבל בחשבון הפייסבוק שלו. בשיחה עם "כלכליסט" אמר ח"כ איתן כבל, פטרונה המפלגתי של יחימוביץ' בבחירות שמדובר בשערוריה בקנה מידה ארצי. "מעולם לא גנבו ככה בחירות. זה היה ארגון ברמה הכי גבוהה שיש שתכליתו לקמבן את הבחירות לתוצאת ניצחון, ולא להתמודדות. אני יודע להפסיד כשמדובר בבחירות דמוקרטיות פתוחות, אבל זה לא המקרה".

 

שלי יחימוביץ' שלי יחימוביץ'

גם בבחירות הקודמות ב־2012 בהן הפסדת לעופר עיני אמרת אותו דבר.

"נכון אבל הרמה פה הרבה יותר גבוהה והרבה יותר שיטתית. גם האמירות כאילו הפער גדול מדי לא משכנעות אותי. אמרתי ליחימוביץ' לאורך כל הקמפיין תשכחי ממה שאת מכירה. כאן יש חוקים אחרים. אנחנו לא נוותר ונעתור עד שהמכניזם הזה יוחלף".

 

הפער בבחירות האלה דומה לפער שבו אתה הפסדת. הפעם זה 63/37 ואצלך היה 65/35.

"תקשיב לי ותקשיב לי טוב - גנבו את הבחירות האלה. נקודה", סיכם כבל.

 

בניסיון להבין מה גרם לניצחון המוחץ של ניסנקורן, מעלה בדיקה שהמחנה שלו השקיע מאמץ גדול במגזר הגמלאים. מי שהופקד על המגזר הזה היה ח"כ איציק שמולי. עד כמה הגמלאים השפיעו על בחירתו של ניסנקורן, אפשר להבין מהנתונים הבאים: שיעור הגמלאים בעלי זכות הבחירה הוא כ־53 אלף, כ־10% מכלל בעלי זכות הבחירה. מטה ניסנקורן לא הצליח להוציא את כולם מהבית, ובפועל הצביעו כ־19 אלף איש. "הייתה זו עבודה קשה של עשרות רבות אם לא מאות חוגי בית, לפעמים 8 פעמים ביום", מספר שמולי. לדבריו, שיעור ההצבעה של הגמלאים בבחירות הקודמות ב־2012 הגיע ל10% מבעלי זכות הבחירה. הפעם הוא זינק לכ־35%.

 

אם יחימוביץ' הייתה משקיעה את אותו מאמץ בגמלאים, כמו ניסנקורן, הפער ביניהם היה מצטמצם משמעותית.

 

אבל יחימוביץ' השקיעה כך נראה בבית המשפט. בדיון שם ניסה עו"ד איתן לירז, בא כוחה של יחימוביץ', לחזור על הטענות כאילו חלק מהקלפיות נפרצו או נספרו שלא כדין, אולם מה שהטריד את השופט היתה השאלה מדוע העתירה להקפיא את הספירה התקבלה כל כך מאוחר בלילה של יום רביעי, כאשר לכאורה כבר היה ידוע בבוקר יום הבחירות שישנן לכאורה בעיות. "אדוני ידע כבר בבוקר שיש בעיה לכאורה. היית צריך לגשת כבר בבוקר. ועכשיו זה לא רק שיהוי אלא גם עלויות של מערכת בחירות", אמר ארנשטיין.

 

ההערכות בהסתדרות הן שהשיהוי בספירה כבר עלה לקופתה כמה מיליוני שקלים, בעיקר סביב העסקת כוח אדם במטה הבחירות מעבר למועד המתוכנן. "אי אפשר לנהל את מערכת הבחירות בין כותלי בית המשפט. חייבים לסיים את ספירת הקולות כדי לא לגרום נזק להליך ולהוצאות הכספיות", סיכם אורנשטיין, לא לפני שיחימוביץ' הודיעה שהיא תעתור מחדש.

 

הפריפריה של ניסנקורן

 

יחימוביץ' לא יכולה להתמודד על ראשות המפלגה, ובבחירות הבאות היא תירשם כחברת כנסת מן המנין שתנסה להשתבץ גבוה ככל שניתן, זאת בהנחה שמפלגת העבודה תזכה במספר מנדטים סביר. יוזכר רק שראשי המפלגה - לרבות הרצוג או פרץ - התנערו מיחימוביץ' והביעו תמיכה רשמית בניסנקורן, כאשר יחימוביץ' זכתה בעיקר לתמיכתו של המועמד החדש אבי גבאי. אם זה האחרון יזכה בראשות המפלגה אולי יחימוביץ' תזכה בתפקיד בכיר יותר במפלגה.

 

אבי גבאי עצמו שותק בינתיים. הוא תמך ביחימוביץ' לאורך כל הדרך, וניצל את ההזדמנות בסוף השבוע האחרון כדי לנגח שוב את הרצוג על רקע השמועות על כניסה אפשרית לממשלה בעקבות ביקורו של טראמפ.

 

מה מחכה בעתיד? בהנחה שהעתירות ידחו - ניסנקורן יתפנה לחלוקת ג'ובים לכל מי שקשר איתו קואליציות. בין השאר אפשר למצוא בקבוצה זו את אנשי הליכוד, כולנו של כחלון, ואנשי חיים כץ. הבחירות להסתדרות כוללות גם איוש כ־25 מרחבים. כל מרחב ירכיב מועצה ויש מי שמחכה לאיוש משרה חדשה שלכאורה תהלום את כישוריו. התוצאות בבחירות למרחבים היו דומות לתוצאות הארציות. הנתונים מראים כי במרחבי תל אביב ורמת השרון תמכו יותר ביחימוביץ', אם כי קולות אלה לא עזרו לה לנצח. בפריפריה וגם במגזר הערבי הוביל ניסנקורן בגדול.

 

ניסנקורן יוכל עכשיו לממש את הבטחות הבחירות, ביניהן: העלאת קצבאות הקשישים וקצבאות הנכים, הפחתת שעות עבודה, ביטול העסקת עובדי הקבלן, טיפול שורש ברפורמות בנמלים ובחברת החשמל. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x