בארץ

בעקבות עתירה: הנחיות חדשות להעדפת תוצרת ישראלית במכרזי משרד הביטחון

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, קבעה כי כללי המכרזים של משרד הביטחון ישונו כך שההעדפה ליצרן ישראלי תתקיים בתנאי שיוכיח שגם מוצרי המשנה, מהם מרכיב היצרן את המוצר הראשי, מיוצרים בארץ

אסנת ניר 21:0721.02.17

כללי המכרזים של משרד הביטחון, בראשות השר אביגדור ליברמן, הקובעים העדפה לתוצרת ישראלית ישונו - כך שההעדפה ליצרן מקומי תתקיים בתנאי שיוכיח כי גם מוצרי המשנה, מהם הוא מרכיב את המוצר הראשי, מיוצרים בארץ. כך עולה מהנחיות של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, למשרד הביטחון. ההנחיות ניתנו בעקבות עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב שהגיש יצרן ישראלי שהפסיד במכרז של משרד הביטחון לאספקת מערכות שליטה ובקרה. בעקבות העתירה בוטל המכרז.

 

במכרזי משרד הביטחון התקיים במשך שנים עיקרון שלפיו ישנה העדפה ליצרנים ישראלים שלפחות 35% ממרכיבי המוצר שלהם מיוצרים בארץ. ליצרנים אלו ניתנת העדפה במכרזים גם אם ההצעה שהגישו יקרה בעד 15% מאלה של המתמודדים האחרים שאינם ישראלים. אלא שהפרשנות של משרד הביטחון עד כה היתה מצומצמת, ולפיה מספיק שהיצרן יהיה ישראלי - ואין חשיבות לכך שהמוצרים המשניים מהם מורכב המוצר הראשי ייוצרו בארץ.  כך למשל, אם היצרן מייצר מערכת המורכבת מעשרה מוצרים, כל עוד פעולת הייצור נעשית במפעל ישראלי, הוא אינו נדרש להוכיח שמוצרי המשנה מיוצרים בארץ.

  

אודי אדם, מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, מנכ"ל משרד הביטחון

 

העותר טען כי משרד הביטחון אימץ במשך שנים את הפרשנות האמורה בנוגע להעדפת תוצרת הארץ - וכי יש לשנותה. בית המשפט קיבל כאמור את העתירה, וקבע כי פרשנות מצומצמת זו אינה משרתת את מהות החוק.

 

העתירה הובילה לדיון אצל זילבר, שבעקבותיו הודיעה המדינה לבית המשפט כי עמדת העותרת היא העמדה הנכונה, ונקבעו הנחיות חדשות להעדפת תוצרת ישראלית.

 

משרד הביטחון הוא אחד מעורכי המכרזים הגדולים במשק, ומפרסם כ-5,000 מכרזים בשנה.

 

היצרנית הישראלית העותרת יוצגה על ידי משרד גלוזמן ושות', באמצעות עורכי הדין מאיר בן-שחר ורוני אלפסי. משרד לוי מידן ושות' ייצגו את הזוכה במכרז ומשרד הביטחון יוצג על ידי הפרקליטה לימור חלד-רון.

 

עו"ד צבי חוברס, שהגיש את העתירה, אמר: "מתברר כי משרד הביטחון ניסה, בניגוד לדין, להמעיט ולהקטין את יכולתם של יצרנים ישראלים ליהנות מהעדפת תוצרת הארץ. הדיון שהתקיים ועמדת היועץ המשפטי הבהירו, שמשרד הביטחון מחויב ליישר קו עם משרדי הממשלה האחרים ולהעניק למוצרים ישראלים את מלוא ההגנה לה הם זכאים. זה טוב לכולם - לאינטגרטורים וליצרנים הישראלים שאת מוצריהם מציעים במכרזים. מצער שהיה צורך בהליך משפטי כדי לכפות זאת על משרד הביטחון״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x