בארץ

ענף הגידול החדש של קיבוץ שדות ים: קנאביס רפואי

הקיבוץ הממוקם על קו המים בסמוך לקיסריה שביצע בשנים האחרונות שני אקזיטים למכירת מניותיו במפעל השיש "אבן קיסר" קיבל אישור ממשרד הבריאות להקמת חוות קנאביס רפואי בשטחו, וייחל בקרוב בבנייתה

אסנת ניר 19:5009.10.16

קיבוץ שדות ים, מהקיבוצים העשירים בישראל, קיבל אישור ממשרד הבריאות להקמת חוות גידול קנאביס רפואי בשטחו ויחל בקרוב בבנייתה. הקיבוץ מצטרף למספר קיבוצים נוספים שקיבלו אישורים דומים לאחרונה, כשהראשונות לכך היו שתי חקלאיות ממושב חצבה.

 

בשבועיים האחרונים החל משרד הבריאות בחלוקת אישורים להקמת חוות גידול קנאביס רפואי חדשות. זאת בעקבות אישור הממשלה ביוני האחרון את הרפורמה של שר הבריאות יעקב ליצמן להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות ומחקר. אחת המשמעויות של רפורמה זו היא אי הגבלה של כמות העוסקים בתחום ומקומות הגידול. כלומר, הגדלת מספרם ממקומות בודדים, כפי שהיה נהוג בעבר, ללפחות עשרים חוות.

 

במידה והממשלה תאשר ייצוא קנאביס רפואי לחו"ל, סוגיה המצויה בדיוני ממשלה ובבדיקה של ועדה בין משרדית בימים אלו, המגדלים צופים כי הדבר יסייע לחקלאים רבים להציל את החקלאות המקומית שנמצאת באזורים רבים בקשיים. אך לא רק חקלאים מאזורים הסובלים ממצוקה כלכלית ונאבקים על קיומם זוכים לקבל אישור להקמת חוות גידול. כעט מתברר כי אחד הקיבוצים העשירים בישראל קיבל היתר גם כן לפני נחג.

 

קנאביס רפואי. בקרוב בשדות ים קנאביס רפואי. בקרוב בשדות ים צילום: אפי שריר

 

קיבוץ שדות ים, השוכן בסמוך לקיסריה ומשתייך לתק"ם ולתנועה הקיבוצית, נבחר ב-2014 לקיבוץ העשיר בישראל ע"י "פורבס". הקיבוץ השיתופי הינו בעל השליטה המחזיק ב-32.5% ממפעל משטחי האבן והשיש "אבן קיסר" שנסחר היום בוול סטריט בשווי של 1.4 מיליארד דולר ומוכר ליותר מ-40 מדינות בכל רחבי העולם. רק ב־2014 ביצע הקיבוץ אקזיט בהיקף של כ-270 מיליון דולר. שווי הקיבוץ עומד נכון לשנת 2015 על 3.4 מיליארד שקל - פי שניים משוויו של הקיבוץ הבא ברשימה, קיבוץ חצרים ששוויו עומד על 1.2 מיליארד שקל.

 

עד כה הוגשו כבר מאות בקשות לרישיונות גידול קנאביס, כשלפחות שישה מהם כבר קיבלו את האישור להקמת חווה לידיהם.

 

יש לציין כי על אף שניתן אישור להקמת חוות גידול קנאביס, אין מדובר באישור לגידול עצמו. אישור זה יינתן רק לאחר בחינת עמידת החוות בתקני אבטחה וייצור נאותים, כפי שדורש משרד הבריאות במסמך התנאים הרשמי, שייבחן לאחר הקמתן.

 

מקיבוץ שדות ים אישרו את הדברים.

 

המשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית, גיל לין, הוסיף כי "יש חשיבות רבה להכנסת מיזמים נוספים 'לחצר הקיבוץ' , ולקיום תהליכי חדשנות בפעילויות העסקיות הקיימות".

 

לדבריו "מהלכים כאלו עשויים לייצר בהשקעה לא גדולה יתרונות רבים - כלכליים, ארגוניים וחברתיים עבור הקיבוצים ולהוות מקור הכנסה נוסף, מקור תעסוקה נוסף, גאוות יחידה של החברים בקיבוץ, ולא פחות חשוב מכך – 'לרענן' את צורת החשיבה והגישות הניהוליות של הפעילויות האחרות בקיבוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x