בורסת ת"א

הבוננזה שהביאה לגיוס מיליארד שקל בגמל ב־4 חודשים

בארבעת החודשים הראשונים של השנה נהנו קופות הגמל מהפקדות בהיקף 2.6 מיליארד שקל, זאת לעומת 1.6 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. 38% מהגיוסים מיוחסים לתיקון 190 שמקנה הטבות מס לחוסכים מבוגרים

רחלי בינדמן 07:1701.06.16

שבוע אחרי שאושר מוצר הגמל החדש, גמל להשקעה, תיקון 190 מאותת על הפוטנציאל הקיים במוצר שמקנה הטבות מס לחוסכים ומתחרה בקרנות הנאמנות.

 

בארבעת החודשים הראשונים של 2016 נרשמו לקופות הגמל הפקדות מצטברות של 2.6 מיליארד שקל. קופות הגמל "הרגילות" הן מוצר שאינו צומח, אלא רק מאבד כספים, כך שהגיוסים מיוחסים בעיקר לתיקון 190. כדי להבין כמה מתוך הסכום גויס בשל התיקון, צריך להשוות להפקדות בתקופה המקבילה. כך, בארבעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכמו ההפקדות ב־1.6 מיליארד שקל — כלומר תיקון 190 הביא להפקדות של כמיליארד שקל. מדובר בקצב גיוסים של 300–250 מיליון שקל בחודש, המשקפים קצב שנתי של כ־3.5–3 מיליארד שקל.

 

אלטשולר עבר לפדיונות

 

לפי נתוני ההעברות בין מתחרים לאפריל, עולה כי פסגות ממשיך את מומנטום הגיוסים של השנה שעברה בזכות ההובלה בתשואות ב־2015 ובשלוש שנים. ההעברות מהמתחרים לקופות הגמל של פסגות עמדו על 181 מיליון שקל באפריל ועל 750 מיליון שקל מתחילת השנה. אקסלנס נמצא במקום השני אחריו עם העברות של 202 מיליון שקל מתחילת השנה, בעיקר לקופת הגמל עוקבת המדד שלו. במקום השלישי נמצא ילין לפידות עם העברות חיוביות של 183 מיליון שקל מתחילת השנה.

 

אלטשולר שחם, שהוביל את ההעברות החיוביות בשנים האחרונות, יורד למקום השביעי עם העברות חיוביות של 63 מיליון שקל מתחילת השנה, ולראשונה מאז סוף 2015, חוזרות קופות אלטשולר לאבד כסף למתחרים עם יציאת 38 מיליון שקל באפריל.

 

בתחתית הטבלה נמצאות קופות הגמל של מיטב דש עם יציאת כספים של 424 מיליון שקל למתחרים ומגדל שאיבדה למתחרים 289 מיליון שקל. באנליסט, שבולט בתשואות מתחילת השנה, עוד לא הספיקו לתרגם את התוצאות לגיוסים וחברת הגמל איבדה 128 מיליון שקל מתחילת השנה.

 

קצב הגיוס הולך וגדל

 

תיקון 190 מאפשר לחוסכים להעביר לקופות גמל חסכונות פרטיים (לא פנסיה) שניתנים למשיכה ללא קנס מגיל 60 ובתנאי שהחוסך מראה כי ברשותו פנסיה מינימלית של 4,418 שקל בחודש. המוצר מקנה, בדומה לגמל להשקעה החדש, דחיית תשלום מס רווחי הון לרגע המשיכה ופטור מלא ממס למושכים את הסכום כקצבה חודשית. להבדיל מהגמל להשקעה, משיכת הכסף כרוכה בתשלום מס רווחי הון של 15% על הרווחים הנומינליים בעוד בגמל להשקעה התשלום הוא 25% מס על הרווחים הריאליים.

 

תיקון 190 רלבנטי בעיקר לחוסכים מבוגרים, בעוד הגמל להשקעה רלבנטי לכלל הציבור מאחר שהכספים הנחסכים בו נזילים באופן מיידי. קצב הצמיחה בשל תיקון 190 הולך וגדל עם התגברות המודעות של יצרני הגמל, סוכני הביטוח והמשווקים הפנסיוניים ליתרונות הגלומים במוצר לחוסכים מבוגרים, שצברו סכומי כסף. הגמל להשקעה, שיפנה לאוכלוסייה כולה, צפוי לגייס אף יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x