$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות ני"ע תדרוש מברונפמן הצהרת הון; במידה ויסרב - אג"ח ישראלום יימחק

זאת לאחר שבעלי השליטה בישראלום, מתיו ברונפמן ויעקב שולם פישר, סיפקו שלשום לבעלי האג"ח ערבות אישית לתשלום מלוא החוב

לירוי פרי 12:4116.10.12

נראה כי חגיגות בעלי האג"ח בישראלום היו מוקדמות מידי, שכן רשות ני"ע צפויה להתערב ולשנות את "כללי המשחק". בעלי השליטה בישראלום, מתיו ברונפמן ויעקב שולם פישר, סיפקו שלשום לבעלי האג"ח ערבות אישית לתשלום מלוא החוב, אולם מה בדיוק עומד מאחורי אותה ערבות והאם ברונפמן ופישר חזקים די בכדי לתמוך תשלום של 200 מיליון שקל לבעלי האג"ח?

 

זאת השאלה שצפויה לעלות מצד רשות ני"ע כבר בשעות הקרובות ולהיות מונחת על שולחנו של נציג בעלי השליטה, רון הדסי. במלים אחרות – רשות ני"ע צפויה לדרוש מברונפמן ופישר להצהיר מהם הנכסים והבטוחות בחשבונם הפרטי שעומדים תחת צמד המלים המבלבל - ערבות אישית. המושג הזה מעורר אסוציאציה של גב פיננסי חזק, אך עלול להתברר לימים כ"קנקנן שריק מתכולתו".

 

במידה ובעלי השליטה יסרבו לחשוף את נכסיהם הפרטיים שעומדים כבטוחות עבור בעלי האג"ח, עלולה לדרוש רשות ני"ע את גריעתן מהמסחר של אגרות החוב - מכה לא פשוטה עבור המחזיקים בנייר. חשוב להבהיר כי הדרישה הצפויה מברונפמן ופישר אינה העמדת בטוחות עבור מלוא החוב, אלא הצהרה לצורך יידוע המשקיעים עד כמה חזקה אותה ערבות אישית.

 

לא מדובר בתקדים, שכן רק ביולי האחרון היה זה תשובה שנתקל בדרישה זהה. במסגרת מתווה הסדר החוב הראשוני בדלק נדל"ן, תשובה העמיד לרשות אחת מסדרות האג"ח החדשות ערבות אישית לטובת הבטחת תשלום החוב עבורם. אלא שאז נכנסה רשות ני"ע לתמונה ודרשה מתשובה לספק גילוי בדבר נכסיו האישיים בדיוק מאותה סיבה - עדכון המשקיעים עד כמה חזקה ויציבה ערבותו של תשובה.

 

תשובה מבחינתו סירב, ועל מנת לגשר על הדרישה, העמיד בפני המשקיעים שתי אלטרנטיבות: ערבות אישית ללא הצהרה אודות נכסיו, מה שימנע את סחירותה של הסדרה. לחלופין, הציע תשובה, סדרת אג"ח סחירה אך ללא ערבות אישית, אלא כזאת שמובטחת במנגנון שחרור כספים חלופי המאפשר את סחירותה של הסדרה. עד כה לא התקבלה תגובת רשות ני"ע ולא נמסרה התייחסות מצד ישראלום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x