$
בורסת ת"א

יו"ר בנק לאומי דוד ברודט: "בשל מבנה הבעלות של הבנק - השכר אצלנו צנוע"

הרווח הנקי של לאומי ב-2010 עלה ב-18% ל-2.4 מיליארד שקל. ברודט: בבנק אין תוכניות אופציות, ובמקום אחר הבכירים של לאומי היו מקבלים יותר. עלות שכרה של גליה מאור - 8.5 מיליון שקל ב-2010

תומר זלצר ומישל אודי 10:2830.03.11

בנק לאומידיווח הבוקר (ד') על תוצאותיו הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2010. הרווח הנקי השנתי עמד על כ-2.4 מיליארד שקל – עלייה של כ-18% בהשוואה לשנה שעברה. התשואה על ההון ב-2010 עמדה על 10.3%. ברבעון הרביעי עמד הרווח הנקי על 519 מיליון שקל, ירידה של כ-5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. 

  

ההפרשה לחובות מסופקים עמדה ב-2010 על 584 מיליון שקל, זאת לעומת הפרשה של 1.5 מיליארד שקל ב-2009. ההפרשה ברבעון הרביעי עמדה על 212 מיליון שקל - בעיקר עקב השלכות הסכם הפשרה עם החברה להשבת נכסי נספי השואה שבמסגרתו העביר לאומי כ-130 מיליון שקל לניצולי שואה וליורשי נספים.

 


 

יו"ר דירקטוריון בנק לאומי דוד ברודט אמר במסיבת העיתונאים כי  "לעת הזו יש לצפות מהמערכת הבנקאית לתשואת רווח נקי חד ספרתית גבוהה עד דו ספרתית נמוכה. על פעילותו של לאומי ישפיע גם סיום תהליך הפרטתו. חקיקת מראני עשויה להעניק לנו את הוודאות הרצויה מבחינת ממשל תאגידי, ואולם לטווח ארוך אני סבור שלבנק עדיף שייווצר גרעין שליטה חזק ומוגדר".

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור ציינה במסיבת העיתונאים כי "מדובר בדוח כספי מצוין. אני שמחה שגם בשנת 2010 נמשך השיפור בפעילות העסקית וברווחי הקבוצה. שיפור זה מבטא את היישום המוצלח של האסטרטגיה ארוכת הטווח שלנו: להיות הבנק הרווחי בישראל לאורך זמן".

 

לדברי מאור, מצב המשק טוב אך עדיין מדובר במצב של ריבית ריאלית שלילית במשק הישראלי אך יש לזכור כי אנו במצב של אי ודאות. "רווחי 2010 אינם מובנים אלא יישום האסטרטגיה של הבנק" אמרה.

 

ההשקעות הריאליות של קבוצת לאומי הניבו ב-2010 420 מיליון שקל - עלייה ניכרת בהשוואה ל-2009. מאור ציינה כי "ההשקעות הריאליות הן נדבך חשוב באסטרטגיה שלנו, מגוונות את מקורות ההכנסה של הבנק ומשלימות את פעילות הליבה הבנקאית המסורתית".

 

"בנק ישראל איחר בהעלאת הריבית"

  

מאור התייחסה לפעילות הבינלאומית בחו"ח וספציפית להפסד הגדול שהניבה השלוחה ברומניה: "לנוכח המצב הכלכלי ברומניה, נקטנו בגישה שמרנית והפחתנו את המוניטין על ההשקעה שם במלואו. ברור שהיתה לכך השפעה על התוצאה של הבנק ברבעון הרביעי". שווי המחיקה שביצע הבנק ב-2010 עמדה על 63 מיליון שקל.

 

לגבי השאלה הקבועה במסיבות העיתונאים של לאומי, האם גליה מאור תפרוש בקרוב? ענתה מאור: "אני פה".

  

ברודט ציין כי גליה מאור צנועה ביחס לשכר הבכירים - "הצניעות היא בגלל מבנה הבעלות: היינו בבעלות ממשלתית ואין לנו בעלים - וזה משפיע שאין לנו אופציות - התגמול העיקרי של מנהלים בחברותאחרות. המנכ"לים וחברי ההנלה היו מקבלים במקום אחר שכר יותר גבוה" אמר.

 

זאב נהרי, החשבונאי הראשי של הבנק ציין כי עד כה הפסיד הבנק על השקעתו שם כ-60 מיליון דולר, כמעט מחצית מהכסף שהושקע בו ב-2006 - בעת הכניסה של הבנק לרומניה. אין שום כוונה למכור את הבנק" ציין נהרי.

 

"להעלאת הריבית תהיה השפעה ברורה על המשכנתאות" ציינה מאור לגבי שוק המשכנתאות. לדבריה, הבנק לוקח בחשבון התפתחויות כמו העלאת ריבית. לדבריה, הבנק בוחן את ההלוואות ברמת ריבית גבוהה בהרבה. ברודט ציין לגבי שוק המשכנתאות כי המשבר בדיור נבע בעיקר מחוסר היצע לעומת הביקוש הפרמננטי של ישראל. "את התוצאות של העלאת הריבית נראה ב-2011 רק חבל שזה מאוחר מדי" הוסיף.

 

1.4 מיליארד שקל דיבידנד ב-2010

 

עלות שכרה של מנכ"ל הבנק גליה מאור הסתכמה ב-8.5 מיליון שקל, מזה שכר והפרשות סוציאליות בגובה כ-4 מיליון שקל ועוד 4.5 מיליון שקל בונוס. עלות שכרו של יו"ר הבנק דוד ברודט הסתכמה ב-4 מיליון שקל. בכירי הבנק קיבלו שכר בהיקף של כ-27 מיליון שקל.

 

לאומי הכריז הבוקר גם על דיבידנד של 400 מיליון שקל. דיבידנד זה מצטרף למיליארד שקל שכבר חולקו ב-2010.

 

יחס הלימות ההון של לאומי עמד בסוף 2010 על 15.1%. שיעור יחס הון הליבה (רכיב ההון האיכותי ביותר של הבנק) עמד בסוף השנה על 8.6%.

 

שינוי שיטת הטיפול בחובות הפגומים של הבנק הביאה למחיקה של 669 מיליון שקל מההון העצמי. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x