$
בארץ

חוות דעת של היועמ"ש צפויה להגדיל את הנטו החודשי של נתניהו ב-3,000 שקל

ועדת הכספים צפויה לקבל את חוות הדעת לפיה רה"מ אינו צריך לשלם בעצמו חלק מהמס על רכב השרד המשוריין שלו, כיוון שאין לראות במיגון טובת הנאה. עד כה שילם נתניהו את הסכום המקסימלי על פי מס הכנסה; ההחלטה גם תחזיר לו 24 אלף שקל רטרואקטיבית

שחר אילן 19:1215.08.17

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לקבל בחודש הבא החלטה שתגדיל ב-3,000 שקל את שכר הנטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כן צפויה ההחלטה להעניק לנתניהו החזר של 24 אלף שקל על שמונת החודשים הראשונים של השנה.

 

ההחלטה תתקבל בעקבות חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד מאיר לוין, לפיה ראש הממשלה אינו צריך לשלם בעצמו את המס על חלק גדול מהשווי של רכב השרד המשוריין שלו. ההחלטה תחול באופן רשמי על שבעה ממלאי תפקידים, אבל ראש הממשלה הוא היחיד מביניהם שייהנה ממנה בפועל.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: איי פי

 

 

פקודת מס הכנסה קובעת שעובד שהמעסיק מעמיד לרשותו רכב, ישלם מדי חודש מס כאילו קיבל הטבה בגובה 2.48% משווי הרכב - עד לתקרת שווי של חצי מיליון שקל (כלומר זקיפה מקסימלית של 12,400 שקל). בישראל יש שבעה בעלי תפקידים המכונים "שבעת סמלי המדינה" ומאובטחים על ידי היחידה לאבטחת אישים: הנשיא, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיא בית המשפט העליון, שר הביטחון, שר החוץ וראש האופוזיציה. הם נדרשים לנסוע ברכב משוריין. הדבר גורם לייקור רכב השרד שלהן משתי סיבות: עלות המיגון וכן הצורך לרכוש לעתים רכב יקר יותר, שניתן למגנו.

 

המדיניות בנושא תשלום המיסים על הזקיפה לא הייתה עקבית. ראש הממשלה שילם עד היום מס על הזקיפה העודפת בעוד הכנסת מימנה אותו עבור יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה.

 

המיגון אינו טובת הנאה

 

החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי בויאנג'ו פנתה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים עו"ד מאיר לוין, וביקשה את חוות דעתו בשאלה האם נתניהו ושאר סמלי המדינה צריכים לשלם מס על מרכיב המיגון וכן על מרכיב שדרוג הרכב לצורך המיגון. לוין קבע כי אין לזקוף לרשות ממלא התפקיד הבכיר הכנסה נוספת עבור המיגון ולחייבו במס עליה, כיוון שאין לראות במיגון טובת הנאה.

 

לוין קבע עם זאת שיש לזקוף לו הכנסה על שדרוג הרכב. עם זאת, אין מניעה שהמדינה תגלם עבור הבכיר את ההפרש שבין הזקיפה עבור רכב סטנדרטי לבין הרכב המשודרג לצורך מיגון.

 

החשב הכללי הנוכחי רוני חזקיהו פנה בשבוע שעבר ליו"ר ועדת הכספים משה גפני כדי שהוועדה תאשר את גילום העלות העודפת של הרכב המשוריין של ראש הממשלה, השרים ונשיא בית המשפט העליון. הוא מציין שבפועל תשפיע ההחלטה כרגע רק על שכרו של נתניהו.

 

מתלוש השכר שהעלתה לשכת נתניהו לרשת בשנה שעברה עולה שהוא משלם את הזקיפה המקסימלית בסך 12,400 שקלים. לפי הצעת ההחלטה שהוגשה לוועדה הוא צפוי לשלם על פי 6,500 שקלים.

 

בהנחה שנתניהו מגיע למס שולי של 50% הוא צפוי להשתכר כ-3,000 שקל יותר נטו מדי חודש. כיוון שההחלטה רטרואקטיבית מתחילת השנה הוא צפוי לקבל החזר של 24 אלף שקל עבור החודשים ינואר עד אוגוסט.

 

המשמעות של גילום היא שהמעסיק מגדיל את שכר העובד בסכום הדרוש כדי שהוא יקבל את הנטו שהיה מקבל בלי תשלום המס.

 

במקרה של עובד מדינה אין הרבה משמעות לשאלה האם העובד לא משלם מס או שמגלמים אותו, משום שהכסף יוצא ונכנס מאותו כיס. אבל הגילום צפוי להגדיל דרמטית את שכר הברוטו של נתניהו, מה שמן הסתם יוליד בעתיד עוד כותרות שליליות סביבו, למרות הנסיבות הטכניות של ההגדלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x