שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ביהמ"ש קבע: שר האוצר והחשכ"לית ייתבעו על פיצוץ צינור הנפט בערבה

השופטת רחל ברקאי סרבה למחוק את משה כחלון והחשבת הכללית מיכל עבאדי ביואנג'ו מכתב התביעה שהוגש נגד קצא"א על זיהום שמורת עבורנה שבערבה. המדינה במבוכה: טענה שאין בינה לבין קצא"א קשר - אך משרד האוצר ייאלץ לשאת באחריות

ליאור גוטמן 15:3606.07.16
בית המשפט המחוזי בבאר שבע סרב היום (ד') למחוק את שמו של שר האוצר משה כחלון ואת שמה של החשבת הכללית מיכל עבאדי ביואנג'ו מכתב התביעה שהוגש נגד קצא"א על זיהום שמורת עבורנה שבערבה. 

 

בסוף 2014 התפוצץ אחד מצינורות הולכת הנפט בדרום וזאת במסגרת עבודות תחזוקה של חברת קצא"א (קו צינור אשקלון אילת). הפיצוץ הזרים כחמישה מיליון טון של נפט גולמי לשמורת עברונה תוך גרימת זיהום סביבתי כבד באזור. שורת גופים הגישו עתירה נגד קצא"א עם טענות לחשיפת מסמכים ודרישת פיצוים, כאשר המדינה מצידה ביקשה למחוק את שמם של כחלון ועבאדי מהתביעה בנימוק שאין לכאורה כל זיקה בין קצא"א למדינת ישראל. הדרישה כאמור נדחתה על הסף על ידי השופטת רחל ברקאי, מה שמעמיד את המדינה במצב מוזר- מצד אחד היא טוענת שאין בינה לקצא"א שום קשר ומצד שני בית המשפט טוען שאסור להוריד לכאורה את האחריות של משרד האוצר מהאירוע, אם אכן תמצא אחת.

 

אסון דליפת הנפט בשמורת עבורנה אסון דליפת הנפט בשמורת עבורנה צילום: אי פי איי

 

קצא"א הוקמה בשנות ה60 כמיזם משותף לממשלות ישראל ואיראן במטרה להזרים דלקים מהמפרץ הפרסי ללקוחות בים התיכון. עליית משטר האייתולות שם הפסיקה את השת"פ כאשר הבעלות על החברה נשארה לפחות "על הנייר" כשווה בין המדינות. מאז פועלת קצא"א תחת חוק הזיכיון שנולד עבורה כדי להסדיר את פעילותה. לאחרונה הוחלט להקים ועדה להסרת החיסיון שחל על חלק מפעילויות החברה. ברקע, איראן תבעה את ישראל בבוררות בינ"ל על חלקה בקצא"א ובשנה שעברה זכתה בפסק שמחייב את ישראל לשלם לה פיצוי של כ1.4 מיליארד דולר. על פי ההערכות ישראל ערערה על פסק הבוררות.

 

עו"ד חיה ארז מעמותת צלול מסרה בתגובה ש"החלטת בית המשפט דוחה ניסיון מתמשך ולא ראוי של המדינה להשאיר את הפעילות שלה והמעורבות שלה בחברת קצא"א תחת מעטה סודיות כבד, באופן שמחד מנצל את המשאבים הטבעיים ומאידך מזלזל בחשיבותם ומסכן את המשאבים הציבוריים על ידי התנהלות שאינה מתחשבת דיה בהשלכות הפעילות שלו על הסביבה.

 

"ההחלטה מדגישה את חשיבות לקיחת אחריות למשאבים הציבוריים על ידי האזרחים ואת העובדה שאין עוד כל הצדקה לחיסיון הגורף על פעילות קצא"א והגיע הזמן כי המדינה תאמץ מדיניות של שקיפות והטלת האחריות על האחראים לרשלנות שהובילה לאסון עברונה. גם אם מדובר בראש הממשלה ובעלי תפקידים באוצר אין אדם שחסין מאחריות לזיהום הסביבה".

 

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית מנוהלת על ידי עוה"ד אסף פינק, חיה ארז, איריס האן, יעקב סבו, חגי קלעי ואוהד רוזן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x