$
פרסום ושיווק

מרקסטון השיגה מימון של 10 מליון שקל והזרימה כסף לסטימצקי לתשלום למו"לים

שלשום הופתעו המוציאים לאור לגלות כי סטימצקי חייבת להם כספים על ספרים שסיפקו לה ונמכרו על ידה עוד באוקטובר. למרות ההישג, תידרש קרן מרקסטון להאיץ את המהלכים למכירת הרשת בזמן הקרוב

נורית קדוש 19:0209.04.14

אחרי מאמצים מוגברים שהשקיעו מאז יום שני, השיגו מנהלי קרן מרקסטון מימון בגובה כ-10 מיליון שקל שיאפשרו לסטימצקי לעמוד בהתחייבויותיה לספקים. למרות ההישג, תידרש מרקסטון להאיץ המהלכים למכירת הרשת בזמן הקרוב.  

ביום שני האחרון הופתעו המוציאים לאור לגלות כי סטימצקי לא מסרה להם המחאות על ספרים שסיפקו לה ונמכרו על ידה עוד בחודש אוקטובר. בסטימצקי הסבירו את עצירת התשלומים במותו של אמיר קס, אחד ממנהלי קרן מרקסטון המחזיקה ברשת מאז 2005. מהרשת נמסר כי בשל מותו של קס, הקרן מצויה בהתארגנות מחודשת.

 

ימים ספורים קודם לכך, הצהירה איריס בראל מנכ"לית סטימצקי כי "חודש מרץ היה קטסטרופלי והתאפיין בירידה חדה במכירות. הקניונים ריקים ואנשים לא קונים. העובדה שהשנה לא הרגשנו את החורף, גרמה לכך שפחות לקוחות הגיעו לקנות בגדים בקניונים וכתוצאה מכך, גם אנחנו כרשת שלא מגיעים במיוחד אליה אלא במסגרת בילוי בקניונים, נפגענו".

 

העיכוב בתשלומים על רקע דבריה של בראל, הוביל לחשש כבד של המו"לים לקריסת רשת הספרים המהווה כ-60%  משוק הספרים בישראל. מאז מנסה קרן מרקסטון להשיג מימון להמשך הפעילות, והיום אחר הצהרים השיגה כאמור סכום שיכול להקל במעט על סטימצקי.

 

חנות מרשת סטימצקי חנות מרשת סטימצקי צילום: יובל חן

 

קרן מרקסטון, שרכשה ב-2005 את סטימצקי תמורת כ-55 מיליון דולר, היתה אמורה בהתאם לאורך חיי הקרן, למכור את הרשת עד שנת 2013. כבר ב- 2008, עם התעצמות התחרות בענף מצד צומת ספרים שיזמה את מבצעי ההנחות 4 ב- 100, נשחקה רווחיות סטימצקי ובקרן ניהלו מו"מ למכירת 20% מסטימצקי לשופרסל ב-13 מיליון דולר.

 

החשש מחרם צרכני על רשת המזון, נוכח העובדה שחלק מחנויות סטימצקי פתוחות בשבת, הביא לנסיגתה של שופרסל מהעסקה. לפני כשנתיים, ניסתה בראל לגבש קבוצת משקיעים לרכישת הרשת מידי מרקסטון וניסתה לעניין בכך אנשי עסקים ובהם חגי שלום ורמי לוי, אך אלו לא מצאו עניין בעסקה. ניתן להעריך כי שחיקת הרווחיות בענף בעקבות מבצעי ההנחות, לצד חוק הספרים שנכנס לתוקף לפני כחודשיים והיה אז בשלבי גיבש מתקדים, גרם לאותם אנשי עסקים לדחות ההצעה.

 

מסטימצקי נמסר בתגובה: "בשעה זאת הזרימה קרן מרקסטון כסף לרשת סטימצקי ולכן סטימצקי תשלם לספקיה, כמקובל. אנו מודים לספקינו ולעובדינו על ההבנה ומאחלים חג פסח כשר ושמח לכל לקוחותינו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x