$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

תוך חצי שנה: מנגנון לחישוב התשלום שמעבירות חברות תחליפי החלב לבתי החולים

חברות תחליפי החלב, מלבד מדיצ'י, יחתמו היום על הצו המוסכם שגיבש הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה. עם זאת, המחיר הסופי לצרכן לא ישתנה בזמן הקרוב

אורנה יפת 16:2809.12.13

כל חברות תחליפי החלב הביעו נכונות ויחתמו עוד היום על הצו המוסכם שהוציא הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, שמסדיר את אופן ההתקשרות בין החברות לבין בתי החולים. כך נודע ל"כלכליסט". זאת לאחר שהממונה הצביע על התקשרויות בלעדיות בין החברות לבתי החולים ככשל שוק. אתמול העביר גילה למטרנה תעשיות, פרומדיקו וטבע את הנוסח הסופי של הצו המוסכם ודרש מהן לחתום עליו עד היום. הצו בתוקף לארבע שנים.

 

עוד נודע, כי מדיצ'י מדיקל איננה נכללת בנוסח הצו, ולא חתמה עליו. כפי שנחשף ב"כלכליסט" יבואנית תחליף החלב אופטימיל תנטוש עד סוף השנה את השוק. מדיצ'י אישרה את העובדה שהיא מחוץ לצו ואין בכוונתה לחתום עליו. יחד עם זאת מבטיח הצו את האפשרות עבור כל חברה שתבקש בעתיד להצטרף לשוק, לחתום על הצו המחייב.

 

בנוסח הנוכחי שהעביר הממונה על הגבלים לחברות נוסף הסעיף אותו דרשו החברות ומבטיח שקיפות מצד בתי החולים בנוגע לצריכת תחליף החלב בכל בית חולים על ידי היולדות, שקובע בסופו של דבר את התשלום שיידרשו החברות לשלם.

 

תחליפי חלב תחליפי חלב צילום: עמית שעל

 

על פי נוסח הצו הנוכחי, שהגיע לידי "כלכליסט", הממונה יפנה לשרת הבריאות ויבקש ממנה לפרסם בתוך חצי שנה נוהל שקובע שקיפות בכל הקשור בחישוב העלויות שצריכות החברות לשלם לבתי החולים עבור צריכת תחליפי החלב.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
50% 0% 50%

 

כמו כן מבטיח הממונה לחברות בצו המוסכם, כי במידה והשרה לא תוציא נוהל מוסדר, הוא ייכנס לתמונה, ויבצע שינוי בצו המוסכם בכך שיוסיף סעיף שקובע נוהל שקיפות. מדובר בנושא מהותי והוספת הסעיף שקובע מנגנון לתשלום מצד החברות הוא זה שאיפשר בסופו של דבר את החתימה על הצו.

 

הצו ייכנס לתוקף בעוד מספר חודשים בודדים והוא אכן פועל לשינוי המצב בשוק בכך שהוא מאפשר חשיפה של כל השחקניות בבתי החולים ולא מאפשר בלעדיות לאף שחקן. אך הוא לא משנה את כללי המשחק הנוכחיים על פיהן נדרשות החברות לשלם עשרות מיליוני שקלים עבור הזכות להזין את הילודים.

 

המחירים לא יירדו בקרוב

 

גם לאחר השינוי הרגולטורי בעקבות הצו המוסכם יקבלו בתי החולים מחברות תחליפי החלב בין 40 ל-50 מיליון שקל בשנה, ועדיין חברות קטנות יתקשו להתמודד בשוק הזה. הצו קובע כי עבור כל לידה נדרשות החברות לתשלום של 80 שקל לבית החולים. החברות ניסו להתנגד לסעיף זה אך ללא הצלחה, ומי שעשויה להרוויח ממנו היא חברת טבע שנכון להיום יש לה את מספר הנמוך ביותר של הלידות ותידרש לשלם לפי כל לידה ולא סכום כולל למשרד הבריאות. בתי החולים של משרד הבריאות אמנם לא מצדדים בצו שמקשה עליהם מבחינה תפעולית, אך אם עד היום הם זכו לתרומה של 3.8 מיליון שקל בנוסף למוצרים שקיבלו מהחברות בחינם, כיום הם יזכו לסכום שקרוב ל-5.5 מיליון שקל שכן הם מחזיקים בכ-68% מכמות הלידות בישראל.

 

בשורה תחתונה, הצרכן הסופי יצטרך לחכות עוד זמן רב עד שירגיש את השינוי הרגולטורי, שכן הרפורמה הנוכחית לא תשנה בקרוב את רמת המחירים לצרכן, ולא תוזיל את מחירי תחליפי החלב. זאת מאחר שהחברות ישלמו גם לאחר השינויים עשרות מיליוני שקלים בשנה לבתי החולים, ואין בכוונתן להוריד את מחיר המוצרים ברשתות השיווק, לפחות לא בשנה הקרובה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x