$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

חברות תחליפי החלב לא יוכרזו קבוצת ריכוז

על פי הפשרה המסתמנת, הממונה על הגבלים לא יכריז על מטרנה, סימילאק, טבע ומדיצ'י כקבוצת ריכוז, והן יחתמו על צו שיסדיר את ההתקשרות בינן לבין בתי החולים

אורנה יפת 08:0530.10.13

הממונה על הגבלים עסקיים פרופ' דיויד גילה צפוי לסגת מכוונתו להכריז על חברות תחליפי החלב כקבוצת ריכוז, זאת על רקע הסדר מוסכם שמתגבש בינו לבין החברות.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שקיים גילה שלשום בצהריים עם נציגים של מטרנה, סימילאק, טבע ומדיצ'י נדון הנוסח של צו מוסכם. הצו יסדיר את אופן ההתקשרות בין החברות לבין בתי החולים, זאת לאחר שהממונה הצביע על התקשרויות בלעדיות בין חברות תחליפי החלב לבתי החולים ככשל שוק. עם זאת, הצו לא יתייחס למערכת היחסים בין חברות תחליפי החלב לרשתות השיווק. נראה כי ארבע החברות יהיו מוכנות לחתום על הצו.

 

גילה. הצביע על כשל שוק בהסכמים שנחתמו בין החברות לבין בתי החולים גילה. הצביע על כשל שוק בהסכמים שנחתמו בין החברות לבין בתי החולים צילום: עמית שעל

 

נוסח הצו הנדון כעת כולל שלושה מסלולים, שבמסגרתם יוכלו חברות תחליפי החלב להתקשר עם בתי החולים: מסלול ראשון שבו בית החולים הבוחר לתת לחברת תחליפים אחת בלעדיות מלאה משלם תמורת המזון לתינוקות שהוא רוכש ולא מקבל תמורה מהחברה עבור הזכות להזין בבית החולים; מסלול שני שבו קשור בית החולים עם שתי חברות תחליפים לפחות – ובמסגרתו יכולה האם לבחור את תחליף החלב שבו יוזן תינוקה. במסלול זה, רשאי בית החולים לקבל את תחליף החלב בחינם מהחברה, אולם לא רשאי לגבות כסף מהחברות עבור הזכות לספק תחליפים בשטחו; מסלול שלישי, שבו מאפשר בית החולים לכל החברות לספק את התחליפים שלהן בשטחו, ואז אלה מסופקים לבית החולים חינם והחברות משלמות עבור הזכות להזין בבית החולים תשלום אחיד שייקבע על ידי בית החולים, אך לא יעלה על 80 שקל ליולדת.

 

בדיון עם הממונה על נוסח הצו המוסכם ביקשו החברות מהממונה להוסיף לצו מגבלה הנוגעת לאופן שבו ייחתמו הסכמי הבלעדיות בין החברות לבין בתי החולים, כך שהבלעדיות תהיה כפופה לאישור הממונה. כמו כן עלה הצורך להגדיר תהליך מוסדר, שבו תצהיר היולדת על תחליף החלב שבו בחרה להזין את תינוקה בבית החולים מתוך מגוון האפשרויות שיציע לה בית החולים. תהליך זה אמור למנוע השפעה בלתי הוגנת מצד החברות או צוות בית החולים על היולדות, לבחור בתחליף חלב ממותג מסוים. תהליך זה יוגדר על ידי משרד הבריאות ויצורף לצו המוסכם.

 

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה: "הרשות נמצאת בתהליך מול חברות תרכובות מזון לתינוקות, זאת במטרה ליישם את המתווה להקטנת הריכוזיות בשוק הרלבנטי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x