$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

תנובה במגעים למכירת אדום אדום לדודי עזרא

שנים של הפסד תפעולי וחשש מנזק תדמיתי אחרי חשיפת ההתעללות בבעלי חיים גרמו לתנובה לבחון מכירה של פעילות הבקר הטרי אדום אדום לחברת נטו, המחזיקה אף היא בפעילות בשר

גיל קליאן 07:0421.01.13

אי־הצלחתה של תנובה להשיג רווחיות יציבה לאורך זמן בפעילות הבקר הטרי שלה, וכן המכות שספגה החברה בעקבות פרסום התחקיר על התעללות בבעלי חיים במשחטת אדום אדום, ככל הנראה שכנעו את החברה להיפרד מפעילות הבקר הטרי שלה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אף שהחלטה רשמית בנושא עדיין לא התקבלה, גישושים ראשונים לגבי מכירת משחטת אדום אדום כבר התקיימו עם חברת נטו של משפחת עזרא, שמחזיקה אף היא בפעילות בתחום הבשר.

 

התחקיר שפרסמה "כלבוטק" על הנעשה במשחטה הביא לגל תגובות וחקירות: מנהל המשחטה פרש, המשטרה פשטה על המקום, המשרד להגנת הסביבה החל בבדיקה, ארגוני זכויות בעלי החיים הגישו בג"ץ לסגירת הפעילות, ואפילו הרבנות שקלה להסיר את הכשרות.

 

התחקיר היה, כאמור, הקש ששבר את גב הגמל מבחינת תנובה, לאחר שהמשחטה לא הצליחה להגשים את ציפיות הבכירים שהקימו אותה. דו"חות תנובה לא מציגים את תוצאות המשחטה כפעילות נפרדת, ולכן לא ניתן לדעת כמה הפסידה תנובה מכניסתה לתחום הבקר הטרי.

 

תנובה נאלצה להחליף אסטרטגיה בשוק המזון

 

ההיגיון של תנובה בכל הקשור לאדום אדום נעוץ באסטרטגיה שלה בשוק המזון. תנובה רואה את עצמה כספק עיקרי של מוצרי מזון לאזרחי ישראל. היא הספקית הגדולה ביותר בתחום מוצרי החלב, היא הספקית הגדולה ביותר בביצים, והיא משווקת עופות, דגים ומוצרים רבים נוספים המקנים לה אחיזה מכרעת בשוק המזון הבסיסי. תנובה מחזיקה את נתח השוק הגדול ביותר בשוק מוצרי הצריכה בישראל, ולפי סטורנקסט נתח השוק שלה מכלל מכירות הסופרים עמד ב־2012 על 15.2%. רק היא ושטראוס החזיקו בנתח דו־ספרתי (במקרה של שטראוס הנתח עמד על 10.2%).

 

מתוך האסטרטגיה הזאת ראו בתנובה ערך גם באחזקה באדום אדום, אך כעת נראה כי בעלי המניות כבר לא רואים צורך להחזיק גם במשחטה, בטח כשהיא מייצרת לחברה נזק תפעולי ותדמיתי. מכירת פעילות המשחטה עדיפה מבחינתם בשל מאות מיליוני השקלים שהשקיעה בה תנובה בהקמתה וכן בספיגת ההפסדים התפעוליים שלה.

חיסול הפעילות עלה כמה פעמים על שולחן דירקטוריון תנובה. עם רכישת השליטה בחברה על ידי אייפקס נבחנה

מחדש הפעילות, והוחלט לשמר אותה לאור המיתוג החזק שלה. בחינת הפעילות עלתה גם על שולחן היו"ר שלמה רודב, שהכריע בעניין סגירת המחלבה ברומניה, אך גם רודב החליט להמשיך עם הפעילות בשאיפה שתציג רווחיות יציבה בעתיד.

 

הבעייתיות של תפעול אדום אדום תמיד התרכזה בתנודתיות מחירי העגלים ומזונם לצד בעייתיות שיווק הבשר הכשר, ובפרט נתחים כמו פילה ושייטל שההכשר שלהם מסובך ויקר. מדובר באתגרים תפעוליים של ניהול מלאי וייצור סחורה טרייה, שכל טעות בהם עולה מיליונים.

 

מתנובה נמסר בתגובה כי "לחברה לא ידוע על גישוש או הצעה שכזו".

 

בנטו לא הגיבו לידיעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x