$
פרסום ושיווק

קן אסרה על העברת מידע בין בורגראנץ' לברגר קינג

ל"כלכליסט" נודע כי שתי הרשתות קיבלו אתמול מכתב מהממונה על ההגבלים. בבית המשפט התעקשה אתמול השופטת אלשיך לטפל בתיק בורגראנץ' בלי לגעת בפז, שבעניינה יש לה ניגוד עניינים. מינתה את שאול ברגזון למפרק ואת שלמה נס לכונס

גלי ברגר וענת רואה 08:5421.08.08

רשות ההגבלים העסקיים הוציאה אתמול מכתב אזהרה לבורגראנץ' ולברגר קינג, כך נודע ל"כלכליסט". במכתב הדגישה הרשות בפני רמי אלעד, מנכ"ל ומבעלי בורגראנץ', ובפני האחים יובל ואלי אורגד, מבעלי ברגר קינג, כי חוק ההגבלים אוסר על העברת מידע מסחרי בין החברות, אפילו במסגרת משא ומתן מוקדם, אלא אם הדבר אושר על ידי אחד הגורמים העוסקים בהגבלים - קרי הרשות או בית הדין להגבלים.

 

ברגר קינג ובורגראנץ' ניהלו באחרונה מגעים, עוד לפני קריסת בורגראנץ', לרכישתה של הרשת על ידי האחים אורגד. ב־2005 כבר ביקשו האחים לרכוש אותה מידי צדיק בינו, אך הממונה על ההגבלים אז, דרור שטרום, לא אישר זאת בנימוק שהדבר יפגע בתחרות. מאז פתחה מקדונלד'ס, שבבעלות עמרי פדן, פער משמעותי מברגר קינג, עם כ־150 סניפים לעומת כ־50 לברגר קינג. האחים אורגד מקווים כי הממונה הנוכחית, רונית קן, תבין זאת ותאשר להם לרכוש את הרשת.

 

איך להתרחק מפז ולפרק את בורגראנץ'

אתמול הורה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, נסים ישעיה, המשמש שופט תורן במהלך פגרת בית המשפט, על מינויו של עו"ד שלמה נס לתפקיד כונס נכסים זמני של רשת בורגראנץ' - כפי שביקשה פז, בעלת חובות של כ-15 מיליון שקל מבורגראנץ'. תפקיד הכונס הוא לתפוס את נכסי החברה ולפעול למימושם. אבל זמן קצר לפני כן הורתה השופטת ורדה אלשיך על מינויו של עו"ד שאול ברגרזון לתפקיד מפרק זמני של הרשת בעקבות שתי בקשות שהגישו קבוצת נטו, ספקית הבשר של הרשת, ועובדי הרשת. לרוב, תפקידו של מפרק זמני הוא לוודא שהחברה תמשיך לפעול כדי שאפשר יהיה למכור אותה.

 

שתי ההחלטות השונות התקבלו בנפרד שכן השופטת אלשיך, המשמשת אחראית על תיקי הפירוקים בבית המשפט, מתעקשת להיות זו שתטפל בתיק - אף שאינה מטפלת בעניינים הקשורים לחברת פז, כדי שלא ליצור ניגוד עניינים: בעליה, יוסף אלשיך, משמש דירקטור באחת החברות שבשליטת צדיק בינו, בעלי השליטה בפז.

 

התוצאה המתקבלת היא אבסורד: אלשיך, שביקשה מכונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) עו"ד שלמה שחר, להגיש לה את עמדתו בבקשת נטו למנות לבורגראנץ' מפרק זמני, נאלצה להתעלם לחלוטין מהעמדה שהוגשה לה. על פי עמדה זו הכנ"ר גיבש פשרה שתאפשר מינוי שני בעלי תפקידים במקביל: עו"ד נס ככונס זמני, ועו"ד ברגרזון כמפרק זמני. במקביל התעלמה אלשיך מבקשה שהגישה לה פז, שבה ביקשה להגיב לטענות שהעלתה נגדה נטו ולהצטרף להליכים המתבררים בפני אלשיך.

 

במקום להתייחס לעמדתם של הכנ"ר ושל פז, מסרה אלשיך החלטה בבקשה של נטו, אישרה למנות מפרק זמני, והעבירה את בקשת פז ואת הודעת הכנ"ר לישעיה.

 

בקשתה של נטו הציגה טענות חריפות נגד פז, אבל אלשיך הצליחה לתמרן גם במקרה הזה, וכתבה בהחלטתה: "בהחלטתי זו איני קובעת כל עמדה ואיני מתייחסת למסכת הטענות שבין נטו לפז - טענות אשר שייכות לבקשת הכינוס שלא היתה בטיפולי, ולא מונחת אף עתה בפניי".

 

ישעיה מצדו דן בתחילת השבוע בבקשת פז למנות כונס זמני, אך קבע כי נוכח העובדה שהשופטת אלשיך מטפלת בבקשת נטו, יש להמתין להחלטתה באותה בקשה - ככל הנראה כיוון שמומחיותה של אלשיך בתחום פירוק החברות גדולה יותר.

 

אתמול, כשקיבל את החלטתה של אלשיך, נדרש ישעיה לדון בבקשת הכנ"ר למנות שני בעלי תפקידים. הבעיה היא שאלשיך כבר הורתה על מינויו של אחד מהם. הפתרון של ישעיה היה למסור החלטה בבקשה המקורית של פז, ולהורות כמבוקש בה על מינויו של עו"ד נס לתפקיד כונס. בכך התעלם גם ישעיה מהודעת הכנ"ר. אלא שאז התעוררה בעיה חדשה: הודעת הכנ"ר כללה את המתווה המדויק המוצע לשיתוף פעולה בין שני בעלי התפקידים. לפיכך הוסיף ישעיה להחלטתו משפט, שלפיו פעולתו של עו"ד נס תהיה לפי המתווה שהציע הכנ"ר.

 

השאלה המתעוררת כעת היא מי יהיה השופט שיקיים דיון בתיק בורגראנץ' בנוכחות כל הצדדים, וכיצד תצליח אלשיך להמשיך לאחוז בתיק מחד, ולהתעלם מהנושה הגדולה ביותר של הרשת מאידך.

 

פז: אנחנו לא דרקוניים

ביום שלישי ישבו נציגי פז אצל כונס הנכסים הרשמי יחד עם אנשי נטו, שתקפו אותם יום קודם בבית המשפט. אתמול הם כבר הזדעקו על "אי האמת בהאשמות שהוטחו בפז". פז ביקשה להצטרף כצד לבקשה דחופה של נטו למינוי מפרק זמני, אך יותר מכל ביקשה לצאת נגד ההאשמות כאילו הסכם המכירה עם חושינסקי הפך אותה מבעלת חוב לנושה. פז הזכירה עוד כי היא הנושה הגדולה של בורגראנץ', "בשיעור של פי שבע מחובן של כל המבקשות יחד", ולפיכך כוחה בפרשה רב מכוחן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x