$
פרסום ושיווק

המנון מקומם? מחאה על השמעת התקווה בקמפיין אל על

למרות השימוש המסחרי, ותלונות של צופים וגם של גליה אלבין: אל על לא הפרה את זכויות היוצרים על ההמנון בקמפיין החדש שלה

מיטל זדה ויסמין גיל 08:4305.05.08

הפרסומת החדשה של אל על, שעלתה ביום שישי האחרון, מבוססת על ההמנון הלאומי, אותו שרים זמרים וזמרות שעלו לישראל מרחבי העולם. הקמפיין, שעלה באמצעות משרד מקאן אריקסון, ניסה לרכב על גל הפטריוטיות סביב חגיגות ה־60 למדינה, אך גרר כמה תגובות שליליות. למשרדי הרשות השנייה הגיעו

מספר תלונות מצד אזרחים, שמחו על שימוש בנכס הלאומי בפרסומת מסחרית.

 

נוסף על כך, התעוררה השאלה אם אל על הפרה את זכויות היוצרים של ההמנון, שחובר על ידי נפתלי הרץ אימבר. לפי חוק זכויות היוצרים בישראל, יצירה מוגנת למשך 70 שנה לאחר מות היוצר. כיוון שאימבר נפטר ב־1909, ההמנון אינו מוגן עוד – גם לא בפני שימוש כפסקול לפרסומות.

 

תלונה נוספת הגיעה מכיוונה של אשת העסקים גליה אלבין, שטוענת שהפרסומת מבוססת על פורמט מקורי שהציעה בעבר לאל־על. לדבריה, אל־על דחתה את הצעתה בטענה שאינה מעוניינת להצטייר בעיני הציבור כחברה של יהודים בלבד. במכתב שהעבירה אתמול אלבין למשרדי הרשות השנייה, באמצעות עורך דינה עו"ד אמיר רוזנברג, נטען כי אם הפרסומת לא תוסר היא תפנה לבית משפט בדרישה להפסיק את שידורה.

 

מאל על נמסר בתגובה: "הרעיון לעשות שימוש בהמנון הלאומי עלה עוד לפני שנה בדיאלוג שבין ראש אגף השיווק של אל על לבין מקאן אריקסון. בשום שלב לא עמדה על הפרק ולא הוזכרה יוזמתה של הגברת אלבין והיא לא היוותה כל בסיס לרעיון או ליישומו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x