סגור

נעילה ירוקה בבורסת ת"א, הבנקים זינקו ב-3.8%

ת"א 35 עלה ב-1.1%, ת"א 125 הוסיף 1.2%; דיסקונט זינק ב-4.6%, מזרחי טפחות קפץ ב-4.1%; אפולו פאוור זינקה ב-10.6%, התקשרה בהסכם עם תאגיד מסקטור הבניה בצפון אמריקה; דוראל קפצה ב-10.2%, מעלה את התעריפים בפרויקטים בארה"ב ב-30%; השתיים הקפיצו את מדד הקלינטק ב-3.8%; הבורסה תצא לחופשת חג, ברביעי-חמישי המסחר יינעל ב-14:30

דיווח שוטף מהבורסה בת"א ברקע למלחמה בדרום: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, איגרות החוב ועדכוני האנליסטים

15:50 - נעילה ירוקה בבורסה שיוצאת לחופשת חג מחר ומחרתיים ותשוב ברביעי ליומיים של מסחר מקוצר - עד 14:30.
מדד ת"א 35 עלה היום ב-1.1%, ת"א 125 הוסיף 1.2%. הבנקים זינקו ב-3.8% והובילו את המסחר היומי. דיסקונט זינק ב-4.6%, מזרחי טפחות קפץ ב-4.1%. ת"א נפט וגז התחזק ב-2.6%, הנדל"ן הוסיף 1.6%.
אפולו פאוור זינקה ב-10.6%, התקשרה בהסכם עם תאגיד מסקטור הבניה בצפון אמריקה. דוראל קפצה ב-10.2%, מעלה את התעריפים בפרויקטים בארה"ב ב-30%. השתיים הקפיצו את מדד הקלינטק (אנרגיה נקייה) ב-3.8%.
14:40 - יעקב בכר מונה לתפקיד יו"ר משקי הקיבוצים, הקבוצה שרכשה את תחנת אשכול. משקי הקיבוצים, הפעילה בתחומי האנרגיה, תקשורת, צרכנות, מימון ונדל"ן, היא בעלת השליטה במשק אנרגיה - החברה האם של דליה אנרגיה שרכשה את תחנת אשכול מחברת החשמל. בכר, שיחליף את דורון סט בתפקיד, נחשב לגורם המקורב ביותר לליאור שמחה מזכ"ל התנועה הקיבוצית.
12:45 - תשואת אג"ח ישראל ל-10 שנים יורדת ב-3 נקודות בסיס ל-4.83%.
11:50 - מדד האנרגיה הירוקה ת"א קלינטק מטפס ב-2.5%, בזכות ניתור של 5.5% באפולו פאוור (ראו עדכון מוקדם על עסקה חדשה בארה"ב) וקפיצה של 7.3% בדוראל אנרגיה (ראו עדכון מוקדם על הזינוק בהכנסות הצפויות בפרויקטים באינדיאנה).
10:55 - ת"א 35 מוחק את העליות של הפתיחה ונסחר סביב רמת הבסיס, גם הקפיצה בבנקים נרגעת, עומדת על פלוס 1%. קפיצה של 7% באנרג'יאן דוחפת ב-2% את מדד ת"א נפט וגז - קבוצת דלק מתחזקת ב-2% וניומד ב-2.7%, שותפתה בלוויתן רציו עולה ב-1.3%.
10:10 - המסחר נפתח בפלוס, לאחר עיכוב של מנגנון "ממתן תנודות: (פתיחה אנגלית), עם עליות חדות בבנקים: ת"א 35 ות"א 125 עולים ב-0.6%, ת"א בנקים מנתר ב-1.9% - פועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות מטפסים ב-2%.
אנרג'יאן מזנקת ב-6% בפסגת ת"א 35, איירפורט סיטי מתחזקת ב-4%, ומנגד ארביטראז' שלילי מפיל את נובה וקמטק ב-7% וב-8% בהתאמה.
ישראל קנדה מזנקת ביותר מ-5%, כשברקע כניסה של כלל ביטוח להשקעה בפרויקט החברה בבורסה ברמת גן; דוראל אנרגיה מתחזקת ב-4.2%, לאחר עדכון חד כלפי מעלה של ההכנסות הצפויות בפרויקטים באינדיאנה.
9:55 - אפולו פאוור התקשרה בהסכם עם תאגיד חברה צפון אמריקאית מסקטור מוצרי הבניה, לפיתוח, ייצור, מכירה והפצה של מוצר סולארי לתחום הבנייה, אשר יוטמעו בו התאים הסולאריים הגמישים של החברה.
בהתאם להסכם, התאגיד יממן את פיתוח המוצר בסכום שלא פורט, על פי היקף עבודה ואבני דרך מוסכמים ועד לאישור המוצר על ידי התאגיד, כחלק מעסקה פוטנציאלית עתידית.
9:40 - כלל ביטוח נכנסת להשקעה בפרויקט ורטיקל סיטי של ישראל קנדה וקבוצת בסר. החברה תשקיע 160 מיליון שקל במזומן תמורת 24.5% מהזכויות בפרוייקט.
בנוסף לוקחת על עצמה כלל את החלק היחסי בהלוואה שנלקחה למימון רכישת הקרקע, בסכום של 800 מיליון שקל, כך ששווי הקרקע בעסקה עומד על 1.32 מיליארד שקל.
טרם השלמת העסקה, ישראל קנדה שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר מחזיקה ב-74% ממניות הפרויקט ובסר שבשליטת נחשון קיוויתי ב-26%. העסקה תקצץ את האחזקה בשיעור דומה, כך שלאחריה תחזיק ישראל קנדה ב-55% ובסר ב-20%.
9:00 - דוראל מדווחת על העלאת תעריפים בהסכמי מכירת החשמל שלה בפרויקטים באינדיאנה, ותוספת הכנסות של 230-190 מיליון דולר על הסכום בהסכם המקורי.
"להערכת החברה, סך התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות הצפויים להתקבל מפרויקט אינדיאנה מרכז 2 ב-15 השנים הראשונות, ומכוח ההסכם בלבד, עומדים על 435 עד 455 מיליון דולר - תוספת של 105 עד 125 מיליון דולר ביחס לתקבולים שהיו צפויים טרם חתימת העדכון.
בנוסף, להערכת החברה, סך התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות הצפויים להתקבל מפרויקט אינדיאנה דרום ב-15 השנים הראשונות עומדים על על 360 עד 380 מיליון דולר, תוספת של 85 עד 105 מיליון דולר ביחס לתקבולים שהיו צפויים לאותה תקופה, בהתאם להסכם טרם חתימת העדכון".
8:50 - פרשן כלכליסט אורי טל טנא, ענייני מדדים: "הבורסה פרסמה בחמישי בערב את הפרמטרים הסופיים לעדכון הקרוב של הרכב המדדים. הפרמטרים זהים כמעט לחלוטין לאלו שעל פיהם נעשה החישוב והפרסום המקדים בכלכליסט בשבוע שעבר – שכלל את הביקושים וההיצעים שקרנות הסל יזרימו למניות בשלב הנעילה של 2 במאי, במסגרת העדכון.
השינויים הבולטים ביחס לפרסום בכלכליסט: כניסתה של רוטשטיין למדד SME60 בזכות הנפקה פרטית של מניות שהושלמה במועד הקובע, ובכך נמנעה כניסתה של בוני תיכון למדד. בנוסף, אלקטרה נדל"ן תיכנס למדד תל דיב והמניות מיטב השקעות ונאוי לא ייכנסו למדד זה. מניית סייברוואן לא תיכנס למדדים בעדכון הנוכחי כיוון שכמות המניות הרשומות שלה יותר מהוכפלו בחצי השנה שחלפה.
לחצו כאן לקובץ המצורף, המכיל את ההתאמות שקרנות הסל יבצעו במניות בשלה הנעילה של 2 במאי. עיקר השינויים ביחס לפרסום המקדים בכלכליסט נובעים מהשינוי במחירי המניות בשבוע החולף, ומיעוטם מהסיבות שהוזכרו למעלה.
במועד האמור, קרנות הסל המבוססות על מדדי הבורסה צפויות להזרים ביקוש והיצע בסכום כולל של 3.8 מיליארד שקל למניות, ולכך יתווסף מחזור מסחר של מספר מאות מיליוני שקלים שיגיע מקרנות הסל על מדדי אינדקס – שלא נכללות בקובץ המצורף".
7:00 - בורסת תל אביב תיכנס הבוקר לשבוע המסחר החלקי של פסח, ובצל ההודעה שפרסמה S&P בסוף השבוע על הורדת דירוג לישראל. זאת כשברקע פעולת התקיפה של ישראל באיראן בחמישי בלילה.
מחר וביום שלישי, חופשת החג, לא יתקיים מסחר, ובימים רביעי-חמישי צפויה סגירה מוקדמת - המסחר יינעל ב-14:30, כמקובל בימי חול המועד.
חברת דירוג האשראי הבינלאומית הורידה את דירוג האשראי של מדינת ישראל מרמה של AA- ל-A+ (על רקע העימות עם איראן והמלחמה המתמשכת) והותירה אא תחזית הדירוג על "שלילית" – פתח להורדה נוספת בטווח הקרוב. האירועים הובילו לעלייה חזקה בפרמיות הסיון של ישראל.
חוזה החלף של ישראל (CDS) ל-5 שנים טיפס ב-1.4% למחיר של 146.66 דולר (הרמה הגבוהה ביותר שבה נסחרים ה-CDS של ישראל מאז משבר החובות הסוברניים בתחילת העשור הקודם).
עוד בחזית הגיאופוליטית, בית הנבחרים האמריקאי אישר אתמול בערב (מוצ"ש) סיוע של 26 מיליארד דולר לישראל. הסיוע אושר במסגרת חבילת סיוע גדולה יותר שאושרה, בהיקף של 95 מיליארד דולר וכוללת גם סיוע לאוקראינה ולטיוואן.
ההצעה תובא עתה בפני הסנאט ואם תאושר גם במסגרת זו תובא לחתימת הנשיא ביידן. במקביל, דווח על כוונת ארה"ב להטיל לראשונה סנקציות על יחידה של צה"ל - ספיציפית על גדוד "נצח יהודה" הפועל בשומרון.
השווקים בעולם קיבלו ברגיעה יחסית את החדשות על המתקפה הישראלית באיראן, על בסיס ההנחה שלא צפויה הסלמה נוספת. מחירי הנפט עלו בשיעור מתון, גם הפנייה למקלטים של הזהב והאג"ח האמריקאיות היתה מתונה מאד. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה בשישי ב-3 נקודות בסיס ל-4.62%.
מדד נאסד"ק ירד בשישי ב-2.1%, מדד S&P 500 ירד ב-0.9%, ומנגד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%. פערי הארביטראז' השליליים שנפתחו ברוב הדואליות הבכירות של הבורסה יקצצו 1% במדד ת"א 35 בפתיחת המסחר (המדד יושפע גם מגורמים נוספים).
קמטק חוזרת לבורסה עם ארביטראז' שלילי של 8.8% ונסיגה בשיעור דומה הבוקר בת"א צפויה לעכב את פתיחת המסחר (מנגנון ממתן תנודות). עוד עם פער שלילי: נובה 7.5%-, נייס 4.3%-, טבע 2.9%-, טאואר 2%-, סאפיינס 1.3%-; חוזרות עם פער חיובי. אורמת 1.4%, אלביט מערכות ואנלייט 0.3%, איי.סי.אל 0.2%.
על הפרק מעבר לים: בארה"ב יתפרסם בשישי מדד המחירים של הצריכה הפרטית לחודש מרץ – מהנתונים האינפלציוניים החשובים ביותר מבחינת הפד האמריקאי.
בניו יורק מצפה לנו שבוע דוחות מסעיר במיוחד: אלפבית וטסלה יפרסמו תוצאות בשלישי לאחר הנעילה, מטא ברביעי בערב, מיקרוסופט ואמזון בחמישי בערב. וריזון תדווח ביום שני לפני המסחר, בואינג ו-AT&T ברביעי לפני המסחר (שלא נדע מה מחכה לנו מבואינג), פורד ו-IBM ברביעי לאחר הנעילה.
קאטרפילר תדווח בחמישי לפני הפתיחה, אינטל בחמישי בערב, והשבוע יחתם בשישי עם דוחות ענקיות האנרגיה שברון ואקסון מוביל. מבין המדווחות המובילות, מיקרוסופט, וריזון, בואינג, קאטרפילר, IBM, אינטל ושברון נמנות על מדד דאו ג'ונס.